Seyahat

Tatil Bavulu Listesi | Bunları Yanınıza Almayı Sakın Unutmayın !

Tatil bavulu listesi hazırlarken kendi tecrübelerimizden yola çıktık ve mutlaka almanız gereken eşyaları yazmaya çalıştık. Seyahat edeceğimiz yerler için götürmemiz gereken ihtiyaçlarımız mevcuttur. Her şeyi düşünerek, hiç bir detayı atlamayarak tatil bavulu listesi yapmamız gerekir. Seyahate, iş gezisine, tatile giderken götürmemiz gereken şeyleri unutmamız için yaptığımız listeye ise tatil bavulu listesi denilmektedir. Tatile gitmeden önce yanımıza almamız gerekenler; gideceğimiz yerde ne kadar süre, ne zaman ve nerede kalacağımıza göre değişkenlik göstermektedir.

Gideceğimiz yer neresi olursa olsun tatil bavulu listesi hazırlamak çoğu kişiye zor gelir. Tatile giden çoğu kişi eksiksiz bir şekilde gerekli olan eşyalarını yanında götürmek ister. Siz de hem tam eşyayla gideyim hem de gereksiz eşya götürmeyeyim diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda ‘Tatil bavulu listesi nasıl olmalıdır?’ sorusunun cevabını sizler için vereceğiz.

Tatil Bavulu Listesi Neden Önemli?

Tatile gitmeye karar verdiyseniz gideceğiniz tatilin çeşidine ve mevsimine göre valiz hazırlama listesi yapmanız gerekir. Çünkü tatile giderken çoğumuz yanımıza almamız gereken eşyaları unutabiliyoruz. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız çözüm basit. Öncelikli olarak valiz hazırlama listesi yapmanız gerekir. Gerekli olan eşyaları listeye sıralandığında gerekli eşyalarınızı unutma olasılığınız ortadan kalkmış olur.

Valiz bavulu listesi oluşturmadan önce nasıl bir tatile veya hangi dönemde tatile çıkıyorsunuz? Kış tatili mi? Yaz tatili mi? Yoksa doğa turları mı? Veya safari mi? Belki de mavi yolculuktur. Planladığınız tatilin mevsimine ve çeşidine göre planlı ve programlı bir şekilde tatil bavulu listesi hazırlamanız gerekmektedir. Planladığınız tatil türüne göre uygun hazırlığı yapmak size uzun vaadeli kolaylık, rahatlık ve huzur sağlar.

Bu şekilde huzurlu ve güzel bir tatil geçirmiş olursunuz. Birçok kişi tatile çıkmadan birkaç gün önce valiz hazırlamaya başlarlar. Birkaç gün önceden valiz hazırlamanın mantığı bir şey unutmamak için yapılmaktadır. Önceden kabaca hazırlanan valize, hatırlandıkça gerekli eşyalar konur. Unuttuklarını sonradan valize koyabilmek için birçok kişi tatil valizini birkaç gün önceden hazırlar. Fakat bizim sizlere tavsiyemiz not almanız yönünde olacaktır. Öncelikle elinize bir kağıt, kalem alın ve gideceğiniz tatil için gerekli listeyi oluşturun. Daha sonrasında ise oluşturduğunuz tatil bavulu listesine göre valiz hazırlayın bu şekilde yapmış olduğunuz listeye uyarsanız hem planlı ve programlı bir şekilde valiz hazırlarsanız hem de gerekli eşyalarınızı unutmamış olursunuz.

Valiz Hazırlama Listesi Hazırlarken Yapılması Gerekenler

Tatile gitmek için yanınızda götürmeniz gereken ihtiyaçlarınız vardır. Tatile giden çoğu kişi eksiksiz bir şekilde eşyalarını götürmek isterler. Bunun için de öncelikli olarak gidecekleri tatilin türüne ve yerine göre tatil bavulu listesi oluşturmaları gerekir. Gideceğiniz tatilinin mevsimi ve türü valiz hazırlama listesi için büyük önem arz eder.

Tatilin çeşidine göre gerekliliklerimiz değişebilir. Yaz tatiline gitmek isteyen kişiler daha ince kıyafetler, şapkalar, bikini, güneş koruyucuları, yazlık ayakkabı ve terlik tercih ederler. Kış tatili yapmak isteyen kişiler ise daha kalın kıyafetler, mont ve türevi giysileri tercih etmelilerdir. Ayrıca kış tatili yapmak isteyenler kış ayına uygun ayakkabı tercih etmelilerdir. Doğa tatili yapmak isteyen kişiler ise dayanıklı ve yürüyüşe uygun ayakkabılar, işlevsel ve korunaklı kıyafetler, çanta ve gerekli araç gereçlere sahip olmalılardır. Siz de tatile giderken mağdur olmamak, rahat ve huzurlu bir tatil geçirebilmek için gideceğiniz mevsim ve tatil çeşidine göre tatil bavulu listesi oluşturmanız gerekir. Peki, tatile giderken, unutmamamız gereken şeyler nelerdir? Bu yazımızda sizler için tatile giderken yanımıza neler almalıyız, neleri unutmamalıyız, nelere dikkat etmeliyiz gibi merak edilenleri sizler için araştırdık.

Valiz Hazırlama Listesi
Valiz Hazırlama Listesi

Tatil Bavulumuzda Olması Gerekenler

  • Tatile giderken yanımızda kesinlikle nüfus cüzdanı(kimlik kartı), var ise pasaport, ehliyet kartı, kredi kartları vb. önemli belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir.
  • Tatil bavul listesi hazırlarken kişisel bakım malzemeleri unutulmamalıdır. Örneğin; cilt bakım malzemeleri, makyaj malzemeleri, şampuan, saç kremi, vücut kremleri, duş jeli, tırnak bakım malzemeleri vb. kullandığınız kişisel bakım malzemelerinizi yanınızda bulundurmanız gerekir.
  • Gideceğimiz tatil programında bol bol fotoğraf çekilmek isteriz. Ayrıca işleriniz var ise de hem tatil yapabilir hem de yanınızda götürmüş olduğunuz tablet veya bilgisayar ile işlerinizi uzaktan kolayca halledebiliriz. Biliyorsunuz ki günümüzün meslekleri blogger gibi meslek çeşitleri işlerini uzaktan bilgisayar üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu meslek ve türevi mesleklere sahip kişiler için tatilde yanlarında işlerini gerçekleştirmeleri için teknolojik aletlerini bulundurmaları gerekir. Bu sebeplerden ötürü siz de tatile gitmeden önce kendinize küçük bir teknolojik eşya çantası hazırlayabilirsiniz. Bu çantanın içine kamera, tablet, laptop, hafıza kartı ve şarj aletlerinizi koyabilirsiniz.
  • Valiz hazırlama listesi oluştururken hangi tatile giderseniz gidin fark etmez yanınıza yeteri kadar iç çamaşırı, çorap ve kirli çamaşırlarınız koymak için bir kirli torbası alırsanız rahat edebilirsiniz.
  • Tatile giderken sadece kendi eşyalarımızın sığacağı bir valizle gideriz fakat bu çokta doğru bir hareket değildir aslında. Gideceğimiz yerde kendimize ve sevdiklerimize hediyelik eşya alabiliriz. Bu yüzden de tatile giderken yanımızda portatif bir sırt çantası bulundurmamız işinizi kolaylaştırabilir. Sırt çantasını hem gezi sırasında kullanabilirsiniz hem de daha sonrasında tatilinizden dönerken hediyelikleri koymak için kullanabilirsiniz.
  • Gideceğiniz tatil yaz tatili ise akşamları havanın serinleyeceğini hesaba katarak yanınıza ince hırka almanız sizin için iyi olacaktır.
  • Tatiliniz, yaz tatiliyse yanınızda yazlık kıyafetler, bikini, akşam için ince yazlık elbiseler, yazlık ayakkabılar(sandalet, terlik, topuklu ayakkabı), güneş kremi, güneş koruyucu, güneş kremi losyonu, saç açıcı, güneşten korunmak için şapka, plaj çantası vb. eşyaları unutmamak gerekir.
  • Gideceğiniz tatil kış tatili ise, yanınıza kışlık kalın kıyafetler, mont, kaban, hırka, bot vb. Kıyafetleri bavulunuzda bulundurmanız gerekir.

Tatiliniz için öncelikli eşyaları ve bilmeniz gereken detayları sizlere aktardık. Vermiş olduğumuz bilgileri göz önünde bulundurarak rahat bir tatil başlangıcı yapabilirsiniz.

Tatil Bavulu Listesi | Bunları Yanınıza Almayı Sakın Unutmayın yazımızı beğendiyseniz Burgazada Gezilecek Yerler | Ne Yenir, Ne İçilir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu