Seyahat

Tazı Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Tazı kanyonu oldukça popüler olan ve doğal güzellikleri ile insanın başını döndürecek cinsten bir mekan. Mutlaka bir gün gitmenizi öneriyorum. Peki buraya nasıl gidilir, nerede kalınır, ne yenir – ne içilir hepsini yazımda anlatmaya çalıştım.

Tazı kanyonu, Antalya ilinde yer alan ve doğal güzellikleri ile mest eden alanlardan biridir. Manavgat ilçesinde yer alan bu kanyon, benzersiz güzelliği ile dikkat çekiyor. Bu nedenle her yıl sayısız yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarındandır. Daha önce buraya hiç gitmediyseniz bile mutlaka güzelliğinden haberiniz vardır. Çünkü bu kanyon gidenleri mest ediyor. Bu nedenle de adını daha evvel pek çok yerde duymuş olabilirsiniz.

Eğer merak ettiğiniz yerlerden biriyse ve gezi rotanızı Tazı Kanyonu’na çevirdiyseniz o halde en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü bu içeriğimizde merak edenler için bölgeye ilişkin tüm detayları kaleme aldık. Oraya gitme kararı aldığınız andan itibaren içeriğimizi baz alabilirsiniz. Tazı Kanyonu nerede, nasıl gidilir, nereleri gezilir ve daha nice sorunun ayrıntılı yanıtlarına hızlıca içeriğimizin devamından erişebilirsiniz.

Tazı Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu, benzersiz güzelliği ile adından söz ettiriyor. Ama önce kısaca Tazı Kanyonu hakkında bilgi vermek gerekiyor. Tazı Kanyonu yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alıyor. Antalya bildiğiniz üzere zaten başlı başına bir doğa harikasıdır. Bu nedenle de her yıl milyonlarca kişinin tatil amaçlı ziyaret ettiği en önemli turistik alan olarak dikkat çekiyor.

Kanyona gitmek için öncelikle Antalya’ya gitmeniz gerekiyor. Antalya’da ister otobüs ister uçak isterseniz de özel aracınızla bu bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Buraya geldikten sonra Tazı Kanyonu’na ulaşmak için de yine hava, kara yolu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ancak kendi aracı olmayan kişiler, Antalya’nın merkezinden Manavgat’a giden otobüsleri kullanılıyor. Bu sayede yerel halk ile tanışabilir ve yepyeni bir kültürü keşfe çıkabilirsiniz.

Manavgat’a vardıktan sonra artık işiniz çok daha kolay! Burada indikten sonra direk indiğiniz yerden kalkan minibüs ya da otobüsleri kullanarak dakikalar içerisinde buraya ulaşabilirsiniz. Ulaşımı bu denli kolay olduğu için özel aracınız yoksa bile hiç endişe etmeden gayet konforlu bir şekilde gezi amaçlı ziyaret edebileceğiniz bir bölge. Ulaşım adımına kadar her şey tamam, peki Tazı Kanyonu’ndan neler yapılabilir? Nereleri gezilir? Hemen bu sorularınızın yanıtlarını da aktarmaya başlayalım.

Tazı Kanyonunda Neler Yapılır?

Tazı Kanyonu Rafting
Tazı Kanyonu Rafting

Kanyona vardıktan sonra yapabileceğiniz birden fazla etkinlik bulunuyor. Her ne kadar basit bir kanyon gibi görünse de gezi amaçlı yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. Bu ziyaretçilere hitap edecek farklı etkinlik seçenekleri de mevcut doğal olarak. Eğer Tazı Kanyonu gezisi yapacaksanız oraya varınca şu etkinliklerle zaman geçirebilirsiniz:

Benzersiz Kamp Deneyimi!

Gidenlerin neredeyse geneli, bölgeye kamp amaçlı geliyor. Her ne kadar oldukça yüksek ve tehlikeli bir konumda yer alsa da kamp severler bunu hiç de umursamıyor. Kanyonun yamaçlarında kurdukları çadırlarla keyifli anlara şahitlik ediyorlar. Konumu nedeniyle şiddetli rüzgârlar özellikle tehlikeli olabiliyor. Eğer Tazı Kanyonu kamp seçeneğini değerlendirmeyi düşünüyorsanız tüm risk faktörlerini bilip önlem almanızı tavsiye ediyoruz.

Rafting ile Adrenalin Yaşayın!

Bildiğiniz üzere kanyon, milli parkın sınırları içinde yer alır. Alanda tek bir rafting firması hizmet veriyor. Bu firma ise Fıçıköy Rafting olarak karşınıza çıkar. Hemen keyifli ve adrenalin dolu anlar yaşamak için rafting ile kanyonun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Rafting yaparken kısa molalar verip etrafın güzelliklerini fotoğraflayarak anılar biriktirebilirsiniz.

Profesyonel Fotoğraf Çekimi ile Anılar Biriktirin!

Bu bölge için belki de en benzersiz etkinlik, profesyonel fotoğraf çekimleri olacaktır. O kadar farklı bir yapısı var ki insan her köşesinde farklı fotoğraf karelerine sığmak istiyor. Elbette ki gelen misafirler için bu hizmet de düşünülmüş. Bu yüzden bölgede profesyonel fotoğrafçılar da hizmet veriyor. Onlardan çekim için destek alabileceğiniz gibi kendi albümünüzü kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü Yaparak Ruhunuzu Dinlendirin!

Elbette ki böylesine doğa harikası bir yerde doğa yürüyüşü yapmadan olur mu? Yeşil görüntüsü ve cennet parçası gibi kokan atmosferi ile doğa yürüyüşlerine de ev sahipliği yapıyor. Yürürken temiz havanın verdiği enerjiyi ciğerlerinize kadar hissedebilirsiniz. Bu benzersiz deneyimi yaşamadan kanyon gezisi yaptım dememelisiniz. Özellikle guruplar halinde yapılan doğa yürüyüşlerinde etrafınızı keşfedebilir ve yine her anı fotoğraflayabilirsiniz.

Tazı Kanyonu
Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonuna Ne Zaman Gidilir?

 Antalya Tazı Kanyonu’na ne zaman hangi mevsimde gidilmelidir sorusu da aklınıza takılabilir. Bunun gibi genel geçer bir kural bulunmuyor. Kim ne zaman isterse o zaman Tazı Kanyonu gezisi yapabilir. Ancak eğer kamp yapmak için gidiyorsanız yaz ya da bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye edilir. Çünkü yamaçlar kamp için kış aylarında biraz tehlikelidir. Özellikle de şiddetli rüzgârın olduğu dönemlerde kamp yapmak için pek elverişli olmadığını bilmelisiniz. Tazı Kanyonu turu ve gezisi yaparken bu bilgileri mutlaka aklınızın bir kenarına not etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tazı Kanyonunda Nerede Kalınır?

Kanyona kışın gitmek istiyorum ve kamp tehlikeli diyorsunuz o zaman nerede kalacağım dediğinizi duyar gibiyiz. Burası sadece bir kamp alanı gibi düşünülmemelidir. Elbette ki burada misafirlerin konaklaması için çeşitli alternatifler de sunuluyor. Bölgede genel olarak butik pansiyonlar hizmet veriyor. Bunun yanı sıra bungalov ve ahşap ağaç evleri de konaklamak için tercih edebilirsiniz.

Gitmeden önce otel rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneriyoruz. Çünkü daha önce de ifade ettiğimiz üzere bölgeyi ziyaret eden kişi sayısı oldukça fazla. Bu nedenle de otel ve pansiyonlarda gittiğiniz anda yer bulamama riski bulunuyor.

Eğer siz de rotanızı Antalya’ya çevirdiyseniz içeriğimizde yer verdiğimiz tüm bilgilerden faydalanabilirsiniz. Kesintisiz, benzersiz ve huzur dolu bir deneyim için mutlaka burayı görmenizi tavsiye ediyoruz.

Tazı Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? yazımı beğendiyseniz Kelebekler Vadisi Nerededir? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır? yazımız da ilginizi çekebilir.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu