Sigorta

Telefon Kaskosu Nasıl Yapılır? Telefon Sigortası Neleri Karşılar?

Telefon kaskosu ya da telefon sigortası nasıl yapılır, hangi durumlarda sigortada zararınızı karşılar, ne kadar fiyata sigorta yapılır? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Temelde iletişim sağlama görevi gören ama bunun yanı sıra online oyunlar, yol tarifi, yemek tarifi, iş alanımızla ilgili uygulamalar, cepte banka uygulamaları, müzik ve film uygulamaları, alışveriş platformları gibi günlük hayatımızda aklımıza gelebilecek her türlü işimizi yürütebildiğimiz cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Günlük kullanım süresi minimum 2 saat olmakla birlikte bu süre bir kullanıcıda ortalama 6 saatin üzerine çıkabilmektedir. İşte bu sebeple kullanıcılar cep telefonları için telefon kaskosu, telefon sigortası gibi arayışlara girerek cep telefonlarını hasarlara karşı güvence altına almak istemektedirler.

Öncelikle, telefon kaskosu neleri karşılar diye merak edenler için söyleyelim; garanti kapsamında olmayan ve kullanıcı hatasına bağlı sayılacak hasarlar için telefon kaskosu devreye sokulabilir ve gerekli tamirat bakım işlemleri ücretsiz olarak yaptırılabilir. Tabi ki, sigorta şirketinin sizin için sunacağı telefon sigortası kapsamı bu noktada önemlidir. İhtiyaçlarınıza yönelik olarak bir telefon kaskosu teminatı tercih etmeniz uzun vadede size avantaj sağlayacaktır.

Telefon Kaskosu Şartları Nelerdir?

Telefon kaskosu ve telefon sigortası yaptırmak için yalnızca talepte bulunmanızın yeterli olmadığını bilmenizi isteriz. Sigorta şirketleri telefon kaskosu yapmadan evvel telefonunuzu ön bir testten geçirerek hasar tespitinde bulunur. Ayrıca telefonunuzda gözde görülür hasarlar mevcut ise bu hasarları sigorta kapsamında değerlendirmeyebilir. Yani telefon kaskosu için telefonunuzun temiz ve hasarsız olması gerekmektedir. Bu sebeple mümkünse telefonunuzu ilk aldığınız zaman sigorta yaptırmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle telefonunuz henüz temizken daha kapsamlı bir sigorta teminatından yararlanmanız mümkün olacaktır.

Telefon Kaskosu Neleri Karşılar?

Telefon kaskosu yaptırmadan evvel birden farklı teminat şansınızın olabileceğini bilip kullanımınıza en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederiz. Genel olarak standart bir telefon kaskosu ise şu durumlarda geçerlidir:  

 • Cep telefonunuzda meydana gelecek arızalarda,
 • Kullanım esnasında oluşan kırılma, çatlama gibi hasarlarda,
 • Çalınma durumlarında, (Evden, iş yerinden ya da size ait araçtan zorlama yolu ile oluşan hırsızlıklarda)
 • Telefonun sıvı ile temasında, (Genellikle tuvalete düşürme, havuza-denize düşürme ya da nemli bir yerde bırakma sonucu oluşur)
 • Yüksek voltaj sonucu telefonun hasar görmesi durumunda,
 • Doğal afetler ve kazalar sonucu oluşan kayıp ve hasarlarda,
 • Yurtdışında meydana gelebilecek zararlarda, telefon kaskosunu kullanabilirsiniz.

 Telefon Kaskosu Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuzu güvence altına alarak kasko yaptırmak istediğinizde öncelikle sigorta yaptıracağınız firmayı bulmanız gerekmektedir. Sizin için fiyat ve kapsam olarak en uygun sigorta firmasını ya da sigorta yapan telefoncuyu bulduktan sonra telefonunuzla birlikte firmaya giderek sigorta yaptırabilirsiniz. Sigorta öncesi tüm şartları açıkça okumalı ve teminat kapsamı hakkında detaylı bilgi almalısınız. Ayrıca birçok firma artık internet sitesi üzerinden online formlarla telefon sigortası başvurusunda bulunma imkânı sunar. Bu aşamada telefonunuzun IMEI numarası ve marka ile model bilgisi gerekmektedir. Size sunulan formları doldurarak teminat çeşitlerini öğrenebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Kasko Hangi Durumlarda Geçerli Olmaz?

Telefon kaskosunun geçerli olduğu durumlar kadar olmadığı durumlar hakkında da bilgi sahibi olmakta yarar var. Peki ne olursa telefonunuz kasko kapsamı dışında değerlendirilir?

 • Cep telefonunun kaybolması ya da bir yerde unutulması,
 • Cep telefonun, halka açık ortak alanlarda (Çarşı, pazar, alışveriş merkezi, park gibi alanlar) zor olmadan çalınması,
 • 18 yaş altı, yetişkin olmayan bir kişi tarafından telefonun bozulmasına sebebiyet verilmesi,
 • Yetkili olmayan kişiler tarafından yapılan tamiratlar ve oluşan hasarların müdahalesi,
 • Telefonunuzun arızalanmasına bağlı olan veri kayıpları,
 • Sistem güncelleştirmesi geldiği halde güncelleştirmenin yapılmamasından oluşan hatalar,
 • Yasadışı ve telefona uygun olmayan yazılımların yüklenmesine bağlı oluşacak hatalar,

Telefon kaskosu kapsamı dışında kalmaktadır.

Ayrıca, telefonun yan ürünleri olan kulaklık, şarj aleti gibi ürünler sigorta kapsamı dışındadır. Telefon yeni alındıysa ve aynı paket içerisinde şarj cihazı mevcut ise kapsama alanına girebileceğinden sigorta esnasında bu konuda bilgi alınabilir.

Cep Telefonu Kaskosu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Telefon kaskoları genel olarak 1 yıl süre ile yapılır. Bu 1 yıl süre içerisinde maksimum 3 kere tamir ve bakım işlemi yapılabilir. 3 kez üst üste kaskodan yararlanılması halinde sigorta iptali gerçekleşebilir. Sigorta firmasından memnun kalmanız halinde kasko sürenizi uzatabilirsiniz. 1 yıl süre ile yapılan sigortalarda süre bitmeden evvel sigortanızı sonlandırmak istediğinizde yapılan ödemeyi bütün olarak düşünmeli ve ödemenizi geri alamayacağınızı bilmelisiniz.

Telefon Kaskosu İkame Hizmeti Sunar Mı?

Telefon kullanımı da araç kullanımı gibi yerine bir şey konulmadığında zorluk yaşanması muhtemel eşyalardandır. Dolayısı araç sigortalarında kaza yapmanız durumunda sağlanan araç ikame hizmeti aynı şekilde telefon sigortalarında da geçerlidir. Telefonunuzun arızalanması ya da çalınması durumunda zarar giderilene kadar sigorta firmasından ikame telefon talep edebilirsiniz. Fakat, sigorta firmasının genel prensipleri ve sigortanızın teminat kapsamına göre bu durum değişebilmektedir. İkame telefon hizmeti için ayrıca zarar giderilme süresi de bir ön şart olabileceğinden sigorta teminatınızın kapsamını detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Telefon Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Cep telefonunuz için yaptıracağınız telefon sigortası ücretlerinde belirleyici rol oynayan birçok etmen vardır. Seçeceğiniz sigorta firması, telefonunuzun durumu, tercih edeceğiniz sigorta teminatının kapsamı gibi durumlar ödeyeceğiniz ücreti de belirleyecektir. Arama motorlarından yapacağınız ufak çaplı bir araştırma ile sizin için uygun olacağını düşündüğünüz sigorta acenteleriyle online iletişim kurabilir, telefonunuza uygun olan teminatlar için fiyat teklifi alabilirsiniz. Ayrıca telefon numarası ile iletişim kurup ortalama bir fiyat isteyebilirsiniz. Telefonunuzun marka ve modeli sigorta ücretlerinde son derece önemlidir. Fakat, genel olarak sigorta fiyatları telefonunuzun piyasa fiyatının %10 ve %20’si şeklinde belirlenir. Birçok sigorta firması ve sigorta yapan telefoncu kredi kartına taksit imkânı sunmaktadır.

Telefon kaskosu ve telefon sigortası için aklınıza takılabilecek soruları yanıtladığımız bu yazıda görüldüğü gibi telefon kaskosu yaptırmanın kullanıcı için birçok yararı vardır. Özetle, uzun vadede kullanıcıyı büyük tamirat ücretlerinden koruyan, arızalanma durumunda tamirat süresi boyunca ikame telefon hizmeti sunan, çalınma durumlarında bazı şartları sağlıyor ise oluşan zararın bedelinin karşılığını sunan telefon sigortası kullanıcıyı önceleyen bir sistem olması dolayısı her kullanıcı için son derece avantajlıdır. Genel kapsam dışında sigorta yaptıracağınız firmanın telefonunuzun marka ve modeline ilişkin olarak sunacağı farklı teminat çeşitleri vardır ve bunlardan kendiniz için en uygun olanını seçmeniz gerekmektedir. Telefon kaskosu ücretlerinin marka-modele ve özelde telefonunuzun durumuna bağlı olduğunu bilerek dilerseniz fiyat araştırması yapabilir ve buna göre bir tercihte bulunabilirsiniz. Telefon sigortası süresinin 1 yıl olması ve bu süre içerisinde firmanın size ayrıca bir teminatta bulunmaması halinde en fazla 3 kez tamirat ve bakım yaptırabileceğinizi unutmayın. Son olarak, telefonunuzu ilk aldığınızda ödeme işlemleri esnasında sigorta yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Böylelikle ekstra bir sigorta acentesi ya da telefoncu aramanıza gerek kalmayacağı gibi telefonunuz temiz iken sigorta yaptırmak daha avantajlı teminat paketlerinden yararlanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, yaptığınız telefon sigortasına ait sözleşme metninin bir nüshasını almayı ve teminat süresi sonuna kadar saklamanızı öneririz. Bu tedbir size karşı oluşacak olan tüm olumsuz durumlarda yardımcı olacaktır.

Telefon Kaskosu Nasıl Yapılır, Telefon Sigortası Neleri Karşılar? yazımızı beğendiyseniz Evcil Hayvan Sigortası Nedir? Pati Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımıza da göz atabilirsiniz.

M. Sinan Pınar

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum ve şu anda uluslararası bir sigorta şirketinde çalışmaktayım. Edindiğim tecrübe ve bilgileri sizlerin de öğrenmesi için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu