Eğitim

Telsizi Kim İcat Etti? Nerelerde Kullanılmaktadır?

Telsizi kim icat etti, bu devrim niteliğindeki buluş nerelerde kullanılmaktadır ve ne gibi faydaları oldu? Bu gibi bilgileri ve daha fazlasını yazımızda bulacaksınız.

Genellikle polislerin ve askerlerin iletişim aracı olarak bildiğimiz cihazlar telsizlerdir. Bu iletişim aracı için en çok merak edilen husus ise ‘telsizi kim icat etti?’ sorusudur. Bu cihaz, herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmadan birbirinden uzak olan kişilerin iletişim kurmasına yardımcı olmaktadır. Tarih içerisinde bu cihazın gelişimine katkı sunmuş olan pek çok olay bulunmaktadır. İcat edilişi bazı cihazların buluşuna vesile olmuştur. Bu nedenle telsiz önemli bir ekipmandır.

Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte hepimiz telefonları aktif olarak kullanmaya başladık. Telsizler şu an mesleki açıdan gerekmediği sürece hayatımızda bulunmayan bir iletişim aracıdır. Ancak polisler ve askerler aktif olarak telsizleri kullanmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bebeklerin odalarında telsizler kullanılır. Bunun haricinde telsizlerin pek çok kullanım amacı bulunmaktadır.

Telsizin Tarihteki Süreci Nasıldır?

Öncelikle telsizin İtalya’da icat edildiğini söyleyelim. ‘Telsizi kim icat etti?’ sorusunun cevabı ise  Guglielmo Marconi adlı mucittir. Ünlü mucit aynı zamanda radyonun icadını gerçekleştirmiştir. Ancak bu icadın tarih içerisinde gelişim süreçleri bulunmaktadır. Telsizin mucidini öğrendiğinize göre bu cihazın tarihsel sürecine değinelim.

1894 yıllarında Marconi tarafından telsizin ilk deneyleri yapılmıştır. Bu deneylerin hemen ardından sonraki yıl deneyin başarılı sonuçlarını halka göstermiştir. Yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar alan Marconi dönemin Telgraf Bakanlığına icadını iletmiştir. Ancak almış olduğu cevap olumsuz şekildedir. Bu olayın yaşanmasının ardından Marconi İngiltere’ye taşınmıştır. İngiltere’ye giderken gümrük görevlileri bu icadı casusluk aracı sanarak parçalamıştır.

Tarihler 12 Aralık 1896 yılına geldiğinde Marconi, telsizi herkese tanıtmıştır. Londra’da tanıtımlarının gerçekleşmesinin ardından Marconi sonraki yıl icadı için bir şirket kurmuştur. Bu şirkette telsiz, telsiz malzemeleri ve radyo üretip satmaya başlamıştır. Bu arada icatların tarihsel süreçleri kapsamında ‘telsizi kim icat etti?’ sorusu yanıtlanırken, bu icatları geliştiren kişilerden de  bahsetmek gerekmektedir. İlk icat Marconi tarafından yapılsa bile modern anlamda telsizi elde etmek için birçok mucit çalışmalar yapmıştır.

Modern anlamda ilk telsiz Donald Hings tarafından geliştirilmiştir. Mühendis ve mucit unvanlarını alan Hings, icadı Kanada ve İngiliz ordusu için yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında orduların iletişimde kalması amacıyla iki yönlü bir cihaz geliştirdi. 2006 yılına gelindiğinde Hings artık onur listesinde olan ve tanınan bir mucit olmuştur.

Telsizi Kim İcat Etti?

Her icatta olduğu gibi telsizlerinde icat edilme hikâyesi bulunmaktadır. Bu cihazların demir tozları ve ses dalgaları alıcıları süreci Marconi tarafından yönetilmiştir. Özellikle icadını test ederken Mors alfabesinden yardım almıştır. Topraklama ilkesinin keşfedilmesiyle birlikte yüzbinlerce mil öteden iletişime geçilmesi mümkün hale gelmiştir. Araştırmalarınızda ‘telsizi kim icat etti?’ sorusuna cevap bulduktan sonra ‘Nasıl bulundu?’ sorusunu da muhakkak irdelemelisiniz.

Marconi, topraklanma ilkesinin keşfetmesinin ardından kardeşiyle birlikte uzak mesafeden sinyal gönderme deneyi başlatmıştır. Gece vakti yaptıkları deneylerde, sinyallerin ormandan geçerek denize ulaştığını tespit ederler. Ayrıca Marconi yaşadığı dönemde elektronik titreşimler henüz keşfedilmemişti. Bu nedenle İtalya’da bu icat pek ilgi çekmemiştir. İngiltere’ye giden Marconi şansını burada denemiştir.

O dönemde İngiltere’de telsiz için altyapı oldukça gelişmiştir ve Marconi bu gelişimlerden faydalanır. Marconi denemelerinde kısa bir süre içerisinde ilk telgrafı telsiz üzerinden çekmeyi başarmıştır. Tarihte diğer icatlar oldukça telsizin gelişimi devam etmiştir. Günümüze baktığımızda telsiz, aktif olarak kullanılan iletişim araçlarından birini ifade etmektedir.

Telsizler, özellikle çeşitli denemelerin sonucunda bulunduğu dönemde oldukça faydalı bir icat olmuştur. Bu nedenle ‘telsizi kim icat etti?’ sorusunun cevabı önemlidir. Bu icat sayesinde savaş döneminde haberleşme daha kolay bir şekilde sağlanmıştır. Daha sonra ürünün yayılması ve kullanılmaya başlanmasıyla birlikte önemi artmıştır.

Telsiz Nerelerde Kullanılmaktadır?

İletişim anında güvenlik ve kalite oldukça önemlidir. Özellikle kamu alanında bilgileri paylaşılırken güvenlik ihlallerinin önüne geçebilmek gerekmektedir. Bu cihazların iletişimde güvenli

olması nedeniyle askerler ve polisler telsizleri tercih eder. Telsizleri kullanırken üçüncü kişilerin sizi dinlemesi zordur. Ayrıca telsizlerin dayanıklı olup, uzun süreli bir şekilde kullanım sağlaması en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

İlk icat edilen telsiz ile günümüzde kullanılan modeller arasında büyük bir fark bulunur. Araştırmalarınızda ‘telsizi kim icat etti?’ sorusunun yanıtıyla birlikte ilk modeller anlatılır. Günümüzde ise ürünlerin pille çalışması, tasarruf sağlayabilmesi gibi pek çok avantajı bulunmaktadır. Zamanlayıcıya sahip olması, çağrılar için gerekli olan tüm bilgileri içermesi en önemli avantajlar arasında yer almaktadır. İcadın teknolojinin çeşitli nimetleriyle birleşmesi ise ihtiyaçlara göre belirlenmiştir.

Bu ürünün her geçen gün bazı alanlarda daha çok kişiye hitap etmeye başladığı bilinmektedir. İşlerin programlanması, uygulanması ile birlikte önemi daha çok artmaya başlamıştır. Yeni teknolojilerin harmanlandığı modellerde pil tasarrufu gibi özellikler aktif olmaya başlamıştır. Ekran çözünürlüğü, zamanlayıcı, programlama yapabilme gibi çeşitli düzenlemeler yapılmıştır.

Telsizlerin bir diğer kullanım alanını ise bebekler ve anneler oluşturmaktadır. Yeni doğan bebeklerin odasında bebeği kontrol amaçlı aileler tarafından telsizler tercih edilmektedir. Bebekler ağladığı zaman telsizden ağlama sesini duyan aileler yanlarına gitmektedir. ‘Telsizi kim icat etti?’ konusu kapsamında son olarak şunu söyleyelim:  Bu sayede bebekler uyurken ailelerin başka bir odada diğer işlerini yapması mümkün olmaktadır.

Stratejik, Siyasi ve Askeri Anlamda Devrimsel Bir İcat

Telsizin tarih içerisindeki gelişimi 19.yüzyılın sonlarında başlamıştır. Hepimizin merak ettiği ‘telsizi kim icat etti?’ sorusunun yanıtına bakarken öncelikle tarihi gelişimini incelemeliyiz. Teorik açıdan telsizlerin geliştirilmesine 1864 yılında başlanmıştır. 1888 yılına gelindiğinde ise deneysel bir çalışma yapılarak icadın olasılığı test edilmiştir. 1896 yılında ise tarihe geçecek olan ilk telsiz bağlantısı yapılmıştır.

Her buluş bir sonraki icatlar için ilham kaynağı olmaktadır. Telsizlerde bu konuda öne çıkan teknik aletlerdir. Ayrıca telsizler, stratejik, siyasi ve askeri anlamda devrimsel bir icat olarak kayda geçmektedir. Geçmişte yaşanan olaylar ile gelecekte yaşanacak olaylar arasında fark yaratan bir icat olarak bilinmektedir. İcat edilmesinin hemen ardından yaşanan 20.yüzyıl olaylarında bu durum net olarak ortaya çıkmıştır.

Telsizi Kim İcat Etti? Nerelerde Kullanılmaktadır? yazımız ilginizi çektiyse Pili Kim İcat Etti Ve Tarihte İlk Kez Ne zaman Ortaya Çıktı? yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu