Finans

Tesla Hisse Senedi Nasıl ve Nereden Alınır?

Tesla hisse senedine talep, Elon Musk’ın dünaynın en zengin insanı olmasından sonra iyice artmaya başladı. Ancak yatırım ile çok fazla ilgilenmeyen kişiler hisse senetlerini nereden alıp satacakları konusunda zorlanmaktadır. Bu yazımızda özellikle Tesla ve diğer yabancı firmaların hisse senetlerini nereden alabilirsiniz onu anlatacağız.

Son dönemlerde ani bir yükseliş yaşayarak değer kazanan Tesla hisseleri dünya genelinde yeni yatırımcıları çekmeye başladı. Elbette Tesla hisselerinin yükselişindeki en büyük katkı şirketin hem ortağı hem de CEO’su olan Elon Musk. Elon Musk sansasyonel sözleri, etkili yatırım ve üretim teknikleri ile Tesla markasını tabiri caizse baştan yarattı. Tesla elektrikli otomobilleri bugün geleceğin teknolojisi olarak görülmektedir. Böylesi değerlenen bir şirket için de yatırımcılar Tesla hisse senedi nasıl alınır sorusunu sormaya başladı. Elektrikli otomobil teknolojisi gelecek yıllarda gelişmeye devam ederse Tesla hisseleri güzel kazançlar sağlayabilir. 

Elon Musk dünyanın en ünlü ve varlıklı insanlarından biridir. Tesla şirketinin 2004 yılında ortağı ve 2008 yılında CEO’su olan ünlü iş adamı şirketinin değerini birkaç kat arttırarak dünyadaki en güçlü şirketler arasında Tesla’nın adını yazdırdı. Peki, Tesla hissesi nasıl alınır, Hisse alırken nelere dikkat etmek gerekir. İşte Tesla hissesi almak isteyenler için hisse alış rehberi;

  • Borsa Analizi becerisi kazanmak
  • Tesla şirketini araştırmak ve verileri incelemek
  • Hisse senedi hesabı açmak
  • Tesla hisselerini aldıktan sonra takip etmek

Borsa Analizi Becerisi Kazanmak

Yatırımcı olmanın ilk adımı öğrenmekten geçer. Eğer bir hisseye ya da farklı bir yatırım çeşidine sahip olmak istiyorsanız bu süreç önce konuyu detaylı öğrenmekle başlar. Borsa iyice araştırılmadığında insanları hatalı işlemlerle birlikte zarara uğratmaktadır. Eğer borsada işlem yapmak istiyorsanız çeşitli borsa kurslarına katılabilirsiniz. Burada grafik analizi, mali tablo okuma ve araştırma, şirket analiz etme gibi beceriler kazanarak her borsadaki şirketleri kolayca analiz edebilir, böylece kısa ve uzun vadeli güzel yatırımlarda bulunabilirsiniz. Tesla hisse senedi alacak olanlar borsayı iyice kavramalıdır. 

Tesla Şirketini Araştırmak ve Verileri İncelemek

Tesla şirketine yatırım yapmak ve Tesla hissesi almak istiyorsanız şirket hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bir şirketi tanımanın en iyi yolu ürünlerini incelemektir. Dünya piyasasında kaliteli ve kullanışlı ürünler üreten birçok şirket hızla değer kazanmaktadır. Tesla Motors şirketine bakıldığında şirketin elektrikli otomobil teknolojisi ile büyük bir vizyon ve otomobil tasarımlarıyla yüksek bir kaliteye sahip olduğu görülmektedir. 

Konuya daha derinlemesine bakacak olursak, Tesla ve diğer tüm şirketler her yıl mali durumlarını, şirket gelirlerini, borsadaki verilerini vb. tüm bilgilerini açık bir şekilde paylaşmaktadır. Bu verileri doğru şekilde analiz ederek hisseler hakkında bilgi sahibi olabilir, gelecekte yükseleceğini öngörüyorsanız yatırım yapabilirsiniz. 

Hisse Senedi Hesabı Açmak

Tesla hisseler Amerika’daki Nasdaq borsasında işlem görmektedir. Bu sebeple hisse senedi hesabı açtığınızda yurtdışındaki borsalarda işlem yapmanız gerekir. Hisse senedi hesapları 2 farklı yöntemle açılmaktadır. Bunlardan biri bağımsız borsa ve yatırım uygulamaları, diğeri ise aracı kurumlar ve bankalar. Eğer hiçbir banka ya da aracı kurumla uğraşmadan direkt olarak bir uygulama üzerinden borsa işlemi gerçekleştirmek isterseniz Forex vb. siteleri kullanabilirsiniz. Bu siteler tüm dünyadaki borsalara ve diğer yatırım araçlarına erişim sağlar. Tesla hisse senedi almak için üye olun ve açtığınız hesaba para transfer edin. 

Bağımsız borsa uygulamaları birçok kullanıcı için güvensiz gelebilmektedir. Bu sebeple en güvenli yöntemlerden biri banka ve aracı kurumları tercih etmektir. Banka hesabınızda bir hisse senedi hesabı açmayı talep edebilir ya da aracı kurumlar ile iletişime geçerek yatırım hesabı açabilirsiniz. Bu işlem için şunları kullanabilirsiniz;

  • Banka ya da aracı kurum ile telefondan iletişime geçmek
  • Mobil uygulama üzerinden kayıt yapmak
  • Şubeye giderek yeni bir hesap açtırmak

Hesabınızı açtıktan sonra dilerseniz BİST hisselerini dilerseniz farklı ülkelerin borsalarına yatırımda bulunabilirsiniz. Nasdaq hisseleri de hemen her bankada hisse alımı gerçekleştirmek için açıktır. Tesla hissesi alacak olanlar bu yöntemler ile hesap açabilir. 

Tesla Hisselerini Aldıktan Sonra Takip Etmek

Tesla şirketi kaliteli ve değerli bir şirket olsa da borsa takibi yapmak alım işleminden sonra en önemli şeydir. Çünkü borsa da hiçbir hissenin zarar etmeyeceğinin garantisi yoktur. Özellikle de Elon Musk’ın sansasyonel paylaşımları ve söylemleri nedeniyle Tesla hissesi değer kaybı yaşadığını görmek mümkündür. Böyle zamanlarda panik bir satış yapmak sizin zararınıza olabilir. Borsada hisse işlemi yapacak olanlar sabırlı olmalıdır. Çünkü hemen her hisse uzun vadede kar getirir. 

SpaceX Hisse Senedi Nasıl Alınır?

SpaceX’de yine Tesla gibi Elon Musk’ın ortağı olduğu şirketlerden biridir. Günümüz dünyasında teknoloji öylesine gelişti ki artık uzaya çıkmak üzere yeni teknolojiler geliştirilebilir hale geldi. SpaceX ile uzay endüstrisi ve dünya kaynaklarına yönelik birçok projeler hazırlanmaktadır. Ancak Spacex hisse senedi nasıl alınır diye soranlar için SpaceX halka arz edilen bir şirket değildir. Şirketler borsalara açıldıklarında işlem görebilmeleri için belli miktarda halka arz gerçekleştirmelidir. Bu sayede yatırımcılar o şirketin hissesini alır. SpaceX şirketinin tüm hisseleri yöneticilerin elinde bulunmaktadır. Yani Spacex halka arz edilmeden alınamaz. 

Tesla Hisse Yorumları

Tesla şirketi otomotiv sektörüne yeni bir seviye getirmiştir. Geçmişten günümüze akaryakıt dışında yakıt modeli olmaksızın üretilen araçlardan sonra Tesla ürettikleri elektrikli otomobilleri ile yeni bir otomobil çağını açmıştır. Bu yönden şirketin gelecek dönemde vizyonu ve aldığı yatırımları değerlendiriyor oluşu ile Tesla hisse senedi değeri artışa geçebilmektedir. 

Tesla hisse yorumları göz önünde bulundurulduğunda yeniliğin bu şirkette tam olarak merkez de olduğunu söylemek mümkün. Bu yeniliği başlatan isimse yine şirketin CEO’su Elon Musk. Hisse senetlerindeki bu artışın nedeni CEO’nun vermiş olduğu kararlar ve adımlarda geçmektedir. Ancak Tesla diğer büyük çaplı şirketlerle finansal bir karşılaştırma yapıldığında çok daha düşük seviyeli bir şirkettir. 

Mali anlamda 3 kez kriz yaşamış olan Tesla Motors batmanın eşiğine gelmiş daha sonra finansal yatırımlar ve çeşitli borçlarla şirketi ayağa kaldırmıştır. Şirketin finansal kar elde etmek için yaptığı yatırımlardan en bilinen ise kripto para alımı gerçekleştirmiş olmasıdır. Tesla şirketi hisselerinin değer artışının ellerinde bulundurdukları kripto para miktarıyla doğru orantılı olduğunu söylemek mümkündür. Tesla hissesi son 10 yılda müthiş bir artış yaşayarak değer kazanmıştır. Ancak şirketin değer kaybı yaşaması mümkün olduğu için grafikleri ve Tesla’ya yönelik haberlerin takibi zarar etmemek için çok önemlidir. 

Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yabancı ülkelerin borsalarında işlem yapmak Borsa İstanbul’da işlem yapmaktan çok daha uğraş vermeyi gerektirebilir. Peki, yabancı hisse senedi nasıl alınır, hangi işlemleri gerçekleştirmek gerekir. Yabancı hisse senetlerinde işlem yapmak için 2 farklı adımdan geçilmek gerekir. Genellikle borsa da yabancı ülkelerin borsalarına giren yatırımcılar öncelikle işlem detaylarını öğrenebilmek için deneme ya da demo hesapları açarlar. Buradan trade işlemleri inceleyebilir ve borsaları tanıyabilirler.

Gerçek yabancı hisse senedi hesabı açmak isteyenler Borsa İstanbul için açılan hesaba göre biraz daha farklı işlemleri tamamlarlar. Hisse senedi hesabı açılırken genellikle sözlü talep yeterlidir. Ancak yurtdışında işlem gerçekleştirecek olan yatırımcılar birkaç evrak tamamlayarak yabancı hisse senedi alma imkanı sağlarlar. Bu evraklar genellikle mali durumunuzu gösteren ve kişisel bilgilerini bildiren birkaç evrakla tamamlanır. Böylece bankanın ya da aracı kurumun bağlantısı olan tüm yabancı hisse senetlerine erişebilirsiniz. 

Tesla Hisse Senedi Nasıl Alınır? yazımızı beğendiyseniz Amazon Hisse Senedi Nasıl Alınır? yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu