Eğitim

Tesol Nedir? Tesol Belgesi Nereden Alınır?

Tesol nedir? Sorusu kariyer planlamasında önemli bir yerdedir. Bu yazımızda Tesol sertifikası nedir ve nasıl alınır, avantajları, online tesol sertifikası alma gibi pek çok konu hakkında bilgi vereceğiz.

Lisans düzeyinde İngilizce eğitimi almadan İngilizce öğretmenliğinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız tesol nedir? sorusunun cevabını öğrenmeniz şarttır. TESOL, bütün dünyada İngilizce öğretmenliği yapmanızı sağlayan, başka bir deyişle uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programıdır. Kısaca TESOL, İngilizce öğretmeni olabilmeyi sağlar. TESOL kısaltmasının açılımı ise Teaching English to Speakers of Other Languages şeklindedir. Bu açılım Türkçesi de ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce Öğreten kişi olarak dilimize tercüme edilebilir.

Tesol Nedir? Tesol Belgesi Nasıl Alınır?

TESOL’un ne olduğunu öğrendikten sonra tesol sertifikası nedir sorusunun cevabına yöneliyoruz. TESOL sertifikası, İngilizce öğretmeni olmak isteyenler içindir. İngilizce öğretmenliği mezunu olmayan ama ileri derecede İngilizce bilen kişilerin İngilizce öğretmelerini sağlayan bir sertifikadır.

TESOL programı öğretmenleri, evrensel olarak kabul gören Communicative Approach ile eğitim alırlar. Communicative Approach ifadesi Türkçeye İletişimsel Dil Öğretimi olarak tercüme edilir. Bu görüşe göre, hangi ülkede bu eğitimi alırsanız alın sınıflarda öğretim yapılırken tüm dil seviyeleri için İngilizce konuşulması gerekmektedir.

Tesol Sertifikası Nerelerde Çalışma İmkânı Sağlar?

tesol belgesi nedir sorusunun cevabını da bulduğumuza göre bir de bu sertifikanın bize hangi iş imkânlarını sunduğuna bakalım. Bu sertifika ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınırlığı olan bir sertifikadır ve söz konusu sertifikaya sahip olan kişiler özel okullarda, yabancı dil kurslarında, etüt merkezlerinde ve özel kreşlerde de çalışabilirler. Bu sertifikaya sahip olan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından usta öğretici olarak isimlendirilirler.

TESOL sertifikası alan kişiler, ana dili İngilizce olan ülkelerde yalnızca dil okullarında öğretmenlik yapabilirler. Ana dili İngilizce olmayan Türkiye gibi ülkelerde ise devlete bağlı olmayan her kurumda çalışma imkânları mevcuttur.

Tesol Sertifikası Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu sertifikaya sahip olmak için İngilizce Öğretmenliği ya da türevi lisans programlarından mezun olma şartı aranmaz. İleri seviyede İngilizce bilgisine sahipseniz TESOL sertifika programlarına katılabilirsiniz. Sizden aranan tek şart ön lisans mezunu olmanız. Daha önceden öğretmenlik tecrübenizin olmasına da gerek yoktur. Bu sertifika için dört yıllık lisans mezuniyeti şartı olmasa da lisans mezunu olmanın avantajları vardır. TESOL sertifikası ile yurt dışında çalışmayı düşünüyorsanız dört yıllık lisans mezunu olmanız sizi tercih etmelerinde önemli bir rol oynar. Türkiye’deki özel okul ya da İngilizce kursu gibi kurumlarda çalışmanız için de üniversite mezunu olmanız gerekmese de ilk olarak üniversite mezunları tercih edilir. Bu yüzden her ne kadar şart olmasa da lisans mezunu olmak işe alımlarda önemli bir ayrıcalık olacaktır. tesol nedir sorusuna cevap ararken de bu şartları biliyor olmanız gerekmektedir.

Tesol Sertifikası Nereden Alınır? Kursa Gitmeye Gerek Var mı?

TESOL programları, birçok farklı yerde vardır. En fazla TESOL programı bulunan ülkelerin başında Amerika gelir. Bu yüzden başta Amerika olmak üzere birçok farklı ülkede TESOL programlarına katılıp söz konusu sertifika alınabilir. TESOL sertifikası almak için bir kursa gitmenize gerek yoktur. TESOL sertifika programı online olarak verilir. Dileyen bu eğitimi yüz yüze programlarda da alabilir. Fakat online olarak bu eğitimi almanın avantajları çoktur. Bu avantajları tesol nedir sorusunun cevabını tüm ayrıntılarıyla anlattıktan sonra yazımızın ilerleyen satırlarında aktaracağız.

Tesol Sertifika Programları Ne Kadar Sürer?

tesol belgesi nedir sorusuna cevap aradığımız bu yazımızda söz konusu sertifika programının süresinden de bahsetmemiz gerekiyor. TESOL sertifika programlarının süresi değişiklik gösterebilir. Bu programlar yüksek lisans şeklinde de alınabilir. Yüksek lisans olarak alınan programların süresi genellikle bir ya da iki yıldır. Belirtilen süreler aralığında dilediğiniz bir programa katılım gösterip başarılı olmanız hâlinde sözü edilen TESOL sertifikasına sahip olabilirsiniz. Daha sonra ise bu sertifika ile ister yurt dışında ister yurt içinde İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz.

Tesol Sertifikası Geçerlilik Süresi

Söz konusu sertifika, hayat boyu geçerliliği olan bir sertifikadır. Bu sertifika zaman içinde yenilenme ya da güncellenme gerektirmez. TESOL sertifikası almak için tamamladığınız eğitimin sonunda size verilen bu sertifika ömür boyu sizindir.

Tesol Sertifikasına Sahip Olmanın Avantajları

TESOL sertifikasına sahip olmak sizin ileri seviyede bir İngilizce bilgisine sahip olduğunuzun kanıtıdır. Sertifika da dünya genelinde geçerli olduğu için iş bulma ihtimaliniz çok fazladır. Zaten ülkemizde de çok fazla İngilizce öğretmeni ihtiyacı olduğu için bu sertifika gelecek planlamanız için önemli bir adım olacaktır. İleri seviyede İngilizce bilmeyenler de bu sertifikaya sahip olamayacağı için bu sertifika sizi rakipleriniz arasında öne taşıyacaktır.

Neden Tesol Almalıyım?

Tesol nedir sorusuna cevap verirken belirttiğimiz gibi yurt dışında ya da Türkiye’de İngilizce öğretmek istiyorsanız bu programı seçmelisiniz.  Ayrıca bu program ile yurt dışında eğitim görmeden uluslararası geçerliliğe sahip bir sertifikaya sahip olursunuz. Vize görüşmelerinde avantaj sağlarsınız.

Tesol Sertifikasının Denkliği

tesol sertifikası, Türkiye de dâhil dünyada pek çok ülkede tanınmaktadır. Uluslararası olarak geçerli olan bu sertifika ile denklik ile ilgili bir sorun olmadan ana dili İngilizce olsun ya da olmasın her ülkede İngilizce öğretmeni olarak görev alabilirsiniz. Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan tesol sertifikasının herhangi bir denklik sorunu ya da denklik için ekstra bir işlemi söz konusu değildir.

Online Tesol Alma

Online tesol sertifika programı yüz elli saatlik online eğitim programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Online eğitime katılan adaylara İngilizce öğretimi alanında uzman ve deneyimli bir eğitmen atanır.

Online Tesol Programının Avantajları

Bu programı online almanın çeşitli avantajları vardır:

  • Eğitim programına ayıracağınız zamanı kendiniz planlayabilirsiniz.
  • Eğitimin hızını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
  • Evinizin rahatlığında eğitime katılabilirsiniz.
  • Eğitimi istediğiniz zamanda ve istediğiniz yerde alabilirsiniz.
  • İster telefondan ister bilgisayardan erişebilirsiniz.  

Tesol Sertifika Eğitimleri Kim Tarafından Veriliyor?

Her eğitim kurumunun tesol eğitimi için belirlediği öğretmen farklıdır. Bu yüzden bu eğitimi alacağınız kurumu seçmeden önce, sertifika eğitimini alacağınız kurumdaki eğitmenleri araştırmanız sizin için faydalı olacaktır.

Tesol Belgesini Aldıktan Sonra Çalışmak İstediğim Ülkenin Dilini De Bilmem Gerekir Mi?

Hayır, gerekmez. Sadece çalışmayı düşündüğünüz ülkenin dilini bilmek sizin için ekstra bir kolaylık olacaktır. Fakat zaten alacağınız sertifikayla öğretmenliğiniz uluslararası olarak kabul edileceği için böyle bir mecburiyetiniz yoktur.

Tesol hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdiğimize göre bu programa benzeyen diğer programlarla tesol programının ortak yönlerini de açıklayalım:

Tesol ile TEFL Arasında Fark Var Mıdır?

Anlam olarak ikisi de aynıdır. tesol ifadesi çoğunlukla Avustralya ve Amerika’da yaygın olarak kullanılır. TEFL ise daha çok Avrupa ve Asya’da yaygın olarak kullanılmaktadır. TEFL kısaltmasının açılımı, Teaching English as a Foreign Language şeklindedir. Ana Dili İngilizce Olmayanlara İngilizce Öğretimi şeklinde dilimize aktarılır. Ayrıca English Language Teaching (ELT) ve English as a Second Language (ESL) olarak da bilinir.

Tesol ile CELTA Aynı Mıdır?

CELTA da tesol gibi yurt dışında ve yurt içinde İngilizce öğretmenliği yapabilmek için verilen sertifika programıdır. CELTA, tesol programına göre daha ileri düzeyde bir öğretmenlik programıdır. Aranan şartlar da tesol şartlarına göre daha fazladır.

Tesol Nedir? Tesol Belgesi Nereden Alınır? yazımız ilginizi çektiyse Online Eğitim Siteleri Hangileri? Ücretsiz ve Ücretli Seçenekler yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu