Finans

Trader Ne Demek? Nasıl Trader Olunur?

Trader ne demek, nasıl trader olunur ve kripto trader ne demek gibi pek çok sorunun cevabını detaylıca sizlere vermeye çalıştık.

Kelime manası olarak trader, tüccar demektir. Fakat trader ne demek diye sorulduğunda elbette tüccar kelimesini kullanmıyoruz. Bu yüzden dilimizde de çoğunlukla trader olarak kullanılmaya devam etmekte. Mana olarak şimdilerde daha çok kripto para piyasasında kullanılsa da borsanın her alanında kullanılmaktadır. Çünkü trader demek, al-sat yaparak geçimini sağlayan veya gelir kapısı olarak bu al-sat şanslarını değerlendiren kişi demektir.

Gerek borsada gerekse kripto para piyasasında gün içinde inişler çıkışlar yaşanmaktadır. Trader, bu iniş çıkışları birer alış ve satış fırsatı olarak görmektedir. Gün içerisinde, teknik olarak hisseyi veya kripto parayı yani ilgilendiği ne varsa onu incelemektedir. Ayrıca haber akışlarını da iyi takip etmektedir. Çünkü haberlerin piyasalar üzerinde ciddi etkileri vardır. Bunu Türk lirası – Dolar işlem çiftinde de net bir şekilde görmüştük.

Özetle Trader, piyasaların kısa vadeli işlemlerini takip eden, bu işlemlerde alış ve satış yapan kimsedir. Profesyonel olarak yalnızca bu işi yapmaktadır. Boş vakitlerinde kenardaki biraz parasıyla kâr elde etmeye çalışan ve bu işi hobi gibi yapanlara ise trader denilmemektedir. Peki, trader ne demek, kimler bu işi yapabilir? Gelin detaylarına birlikte bakalım.

Trader Nasıl Olunur?

Trader olmak bir süreçtir. Çünkü piyasanın pek çok dinamiği vardır. Piyasa dinamiklerinden ziyade riskli bir iştir. Reel sektörlere nazaran fiziki olarak iş gücü olmasa da büyük bir ilgi istemektedir. Ayrıca trader olabilmek için sermayeye de ihtiyaç vardır. Düşük sermaye ile trader olmak oldukça zordur çünkü yüzde olarak istenilen kazanç miktarlarını kazanmak her zaman mümkün olmayacaktır. Bu durumda da devreye stres faktörü girmektedir. Bir traderın en büyük düşmanı strestir. Çünkü stres, trade ederken kişiye yanlış yaptıran en büyük unsurların başında gelmektedir. Kısaca nasıl trader olunur sorusunu toparlayacak olursak şöyle bir liste hazırlayabiliriz:

  • İşlem yapılan piyasada bilgi sahibi olmak.
  • Teknik bilmek, grafiklerden anlamak. Formasyonlar hakkında geniş bilgi sahibi olmak.
  • Sermaye sahibi olmak. (Piyasanın dışında da para tutmak)
  • İlgili işlem ağına dair haberleri takip etmek.
  • Stres yönetimini bilmek, stresle işlem yapmamak.
  • Kendini fazla kaptırmamak, aileye ve kendine vakit ayırmak.
  • Gerektiğinde, azla yetinmek.
  • Sürekli öğrenmeye açık olmak.
  • Çok fazla tavsiye almamak ve çok fazla tavsiye vermemek.

Gerçekten iyi bir trader olmak için yukarıdaki şartları karşılayabilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde para kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Kendinize ve ailenize vakit ayırmadan kazanacağınız paranın da mutluluk getirmeyeceği su götürmez bir gerçektir. Çünkü sağlığınız ve sevdikleriniz yanınızda olmadığında paranın bir kıymeti kalmayacaktır.

Trader Ne İş Yapar?

Trader, günün büyük bir bölümünü ekran başında geçirmektedir. Piyasanın hareketlerini dikkatli bir şekilde takip eder. Geçmiş verileri inceler, teknik analize dair yeni kavramlar öğrenir. İşlem yapılacak piyasaya dair güncel her olay traderı da etkilemektedir.

Trader Nelere Dikkat Etmelidir?

Traderın dikkat etmesi gereken ilk unsur sağlığıdır. Sürekli ekran başında olmak insana dışarıyı bir nevi unutturmaktadır. Trader bunun olmaması için doğa yürüyüşleri yapmalı, pikniğe gitmelidir. Bu tür aktiviteleri yaparken bir yandan telefonunu izlememelidir. Trader’ın kendisine tatil vermesi piyasadan uzaklaşması anlamına gelmektedir. Bu yüzden bu durum karşısında gösterilen hassasiyet sağlığı olumlu olarak etkileyecektir.

Her iş kolunun bazı sorunlu yanları ve riskleri bulunmaktadır. Ekran başında, evde veya ofiste her nerede olursa olsun trader olmak “oturarak para kazanmak” kadar kolay bir iş değildir. Bu yüzden trader olmak için öncelikle yapılan işi ciddiye almak ve gerçeğini kavramak gerekmektedir. Eğer “oturarak para kazanacağım” diyerek trader olmaya kalkarsanız muhtemelen hayal kırıklığına uğrarsınız. Ayrıca trader olmak için hareket eden kişinin sermayesine de dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü sermayeyi yanlış yönetmek iyi bir trader olmaktan farklıdır. Sermaye ve para yönetimi doğru şekilde yapılmazsa, stratejik hareket edilmezse sonuç hüsran olabilmektedir.

Trader Ne Demek, Trader Ne Kadar Kazanır?

Trader’ın kelime anlamını ve manasını detaylıca anlattık. Risklerinden de bahsettiğimize göre trader kazançlarına göz atabiliriz.

Trader’ların belirli bir kazançları yoktur. Yapılan işleme göre para kazanmaktadırlar. Yine de kazançlarına dair ipucu verebilmek adına belirli bir aralıktan bahsedilebilir. Örneğin aylık olarak işlem yapılan tutarın 10%’u kadar kazanç sağlanması hedeflenmiş olabilir. Bu durumda 100.000₺’lık bir işlem hacmi ile ay içerisinde toplamda 10% kazanç ile aylık 10.000₺ kazanmak mümkündür. Haliyle sermayenin artması demek kazanç ihtimalinin de artması demektir. Kazanılan tutarın yüzde cinsinden hesabı artabileceği gibi azalabilmektedir. Neticede ortada bir risk bulunmaktadır.

Aylık hedefler oluşturan traderların bazıları, hedefine üç gün içerisinde de ulaşsa 20 gün içerisinde de ulaşsa o ay içerisinde tekrar işlem yapmamaktadır. Bu durum daha fazla kazanmanın önünde bir engel de olsa stres yönetimi için iyi bir tercihtir. Hedefe ulaşılamayan aylarda, hedefi tutturmak uğruna hırsla işlemleri artırmak ise hata yapma riskini artırmaktadır.

Bu sebeple trader stratejisi çok önemlidir. Stratejisini belirleyen trader, stratejik olarak hareket eder ve stratejisinden taviz vermezse başarılı olma ihtimali artacaktır.

Kripto Trader Ne Demek?

Kripto para piyasası, diğer piyasalara göre daha volatil bir piyasadır. Yani çok daha fazla fiyat hareketi görülmektedir. Bu fiyat hareketinin durduğu hiçbir zaman aralığı bulunmamaktadır. 7/24 işlemler açık ve hareketler devamlıdır. Durum böyle olduğu için traderlar tarafından cazip görülmektedir. Para kazanma fırsatının fazla olması, özellikle piyasanın yükselişte olduğu zamanlarda kripto para piyasasını cazibeli hale getirmektedir.

Kripto trader ne demek, diye soruyorsanız bu sorunun cevabı şu şekildedir: Bu piyasa içerisinde profesyonel olarak işlem yapan kişilere verilen addır.

Son olarak, trader olmak hakkında bilgi sahibi olmadan hiçbir emtiaya tüm paranızı veya paranızın önemli bir kısmını yatırmayın. Gerekli bilgiye sahip olduğunuzu düşündüğünüzde ise belirli bir stratejiye uygun olarak hareket etmelisiniz.

Trader Ne Demek? Nasıl Trader Olunur? yazımız ilginizi çektiyse Teknik Analiz Nasıl Öğrenilir? Gerçekten İşe Yarıyor Mu? yazımıza da göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu