Eğitim

Türkçe Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Türkçe öğretmeni maaşı sene içerisinde kamu kurumlarına gelen zamlar ile değişkenlik gösterir. Ayrıca maaşlardaki değişkenlik öğretmenin hizmet süresine bağlı olur. Türkçe öğretmeni maaşı öğretmenin ilkokul, ortaokul veya lise grubuna hitap etmesine göre farklılaşabilir. Buna ek olarak kamu veya özel sektörde çalışan öğretmenler birbirlerinden farklı maaşlar alırlar. Özel sektörde fiyatlar genellikle kurumlara göre değişkenlik gösterir. Kurumun öğretmene sunduğu rakam ders saatine göre belirlenir. Öğretmen ek ders ücretleri ile özel sektörde tatmin edici bir rakam bulabilir.

Türkçe öğretmenin maaşı en son gelen kamu çalışanları zamlarıyla birlikte değişmiştir. Kamuda çalışan öğretmenler kamu personeline gelen zamdan sonra ek ders ücretleri ve günlük normal ders ücretini buna göre alır. Ders ücretleri kamuya gelen zamlardan sonra bakanlık tarafından güncellenir. Bakanlığın belirlediği fiyatlar piyasada geçerlilik görür. Bu sebepten dolayı Türkçe öğretmen maaşları kamuda ilk başlayanlar ve kamudaki hizmet durumuna göre değişir. Kamuda ilk başlayan öğretmenler en az rakam ile başlarken zamanla her sene bu fiyatta artış görülür.

Türkçe Öğretmeni Maaşı En Son Ne Kadar Oldu?

Kamuda çalışan Türkçe öğretmeni maaşı minimum 6870 TL’den başlayarak en yüksek 12.000 TL’nin üzerine kadar çıkabilir. Ayrıca bu rakam özel sektörde son derece değişkendir. Özel sektör Türkçe öğretmenleri becerilerine göre ayrılmaktadır. Ders saati ve etkinlik iletişim becerilerine göre Türkçe öğretmenlerinin kademi belirlenmektedir.

Yeni başlayan bir öğretmen sorumluluk bilincine sahip ise kısa süre içerisinde tecrübe sahibi olur. Daha sonra fiyatını kendi belirler ve ister normal ders saati ister ek ders saati ücretini kurumlara bildirir. Özel sektörde çalışan Türkçe öğretmenleri maaşını kendi belirler. Bu durum kamuda aynı şekilde olmaz.

Türkçe öğretmenin maaşı yüksek motivasyona sahip kişilerin hızlı bir şekilde öğrenme ve kendini geliştirme becerisine bağlı olarak değişmektedir. Hem sayısal hem sözel öğrencilerin Türkçe konusunda iyi olabilmesi öğretmenlerinin kalitesine bağlıdır. Bu sebepten dolayı öğretmen ne kadar kendini geliştirirse öğrenciye o kadar fazla hitap eder. Bu durumun sonucunda ise öğretmen kendini daha fazla geliştirme imkanına sahip olmaktadır. Öğretmenin öğrenciye sunduğu fayda ne kadar fazla ise özel kurumda kendini geliştirmesi ise bir o kadar hızlıdır. Öğretmenler kamudan ziyade özel sektörde şansını değerlendirirken bilinen kurumlara yönelmektedir. Bunun sebebi ise düzenli maaş alıp sigortalarının tam bir şekilde yatmasını istemeleridir.

Türkçe Öğretmeni Maaşlarına Zam Gelecek Mi?

Kamuda çalışanlara senede iki kere gelen zamlar ile tatmin edicidir. Fakat özel sektördeki zam durumu son derece değişken olmakla birlikte farklı zamanlarda öğretmenlerin tecrübelerine göre belirlenmektedir. Özel sektörde herhangi bir zam konusu net tarihlere sahip değildir. Durum böyleyken Türkçe öğretmeni maaşının özel sektörde durgunluk yaşayan dönemlere denk gelmesi mümkündür.

Piyasa koşullarına göre özel kurumlar eğitim ücretlerini arttırdığında genellikle öğretmenlerin ücretlerini de artırır. Fakat bu her kurum için geçerli değildir. Türkçe öğretmeni bu sebepten dolayı kamu kurumlarında çalışmayı istemektedir. Sebebi ise düzenli maaşını alıp ve her sene belli zamlardan yararlanmak istemesidir. Özel sektör Türkçe öğretmenliği oldukça zorlu ve yoğun iş temposuna ayak uydurmaya çalışanların hayatını devam ettirdiği bir alandır. Yoğun ders programına rağmen istediği ücreti alamayan yüzlerce öğretmen var. Özel sektörde Türkçe öğretmenlerinin net bir rakamı olup piyasayı düşürmemek büyük önem taşır.  

Türkçe öğretmeni maaşı özel sektörde yoğun iş temposuyla çalışanlarda yüksek rakamlarda tercih edilebilir. Haftada 30 saatin üzerinde derse giren öğretmenler 10.000 ila 15.000 TL arası para kazanabilir. Özelde tamamen öğretmenler kendi ücretlerini kendi belirler. Türkçe öğretmeni maaşı kapsamında özel sektörün sınırladığı ve ortalama tuttuğu rakamları da tercih edebilirsiniz.

Öğretmenler özel sektör konusunda çalışacağı ders saatine göre alacağı ücretin uygun olup olmadığına kendi karar verir. Bakanlığın belirlediği sabit taban fiyatı ile özel sektöre kendi fiyatlarını sunmaları mümkündür. Bununla beraber özel ders verecek Türkçe öğretmenleri ise bu rakamların dışında çok ayrı bir bedel belirleyebilir. Tamamen öğretmenin tecrübesine bağlı olarak özel ders ücretleri değişir. Ayrıca özel dersin bazı kriterleri ise bu durumda fiyat farklılıklarının arasında uçurumlar yaratır.

Türkçe Öğretmeni Maaşları Özelde veya Kamuda Fark Eder Mi?

Türkçe öğretmeni maaşı özel ve kamu da birbirinden farklıdır. Kamu çalışanlarının özele göre daha avantajlı olduğu yanları sabit bir maaşa tabi tutulup ve sigortalarının tam ödenmesidir. Buna ek olarak özel sektörde çalışanlar da böyle bir ayrıcalık söz konusu değildir. Sebebi ise özel kurumların birbirinden farklı maaş politikalarını izlemesidir. Her kurum kendine göre bir maaş belirler ve Türkçe öğretmeni maaşlarını piyasaya göre tayin eder. Türkçe öğretmenleri dilerse kamu kurumlarında şansını deneyerek kendilerini garantiye alabilirler. Her sene bakanlığın açıkladığı öğretmen kadrosu eksiği Türkçe öğretmenlerini de sıkıntıya sokmuştur. Mezun olan kişilerin sayısı ile öğretmen açığı eksiği birbiriyle eşleşmemektedir. Bu sebepten dolayı öğretmenler kamuda şansını değerlendirirken başarı yüzdesi düşer. Bu durumdan ötürü öğretmenler özel sektöre yönelir. Özel sektörde ise ilk kriter tecrübedir.

Türkçe öğretmenin maaşı öğretmenin hizmet süresine bağlılığı ile belirlenmektedir. Ayrıca kısa süre içerisinde kendini geliştirerek özel sektörde çok daha iyi para kazanan genç öğretmenler de vardır. Maaşların belirleyicisi tecrübeden ziyade aslında öğretmenin yetkisi ve yetenekleridir. Öğretmenin kısa süre içerisinde öğrenciler ile uyumlu bir ders eğitimi sürdürmesi önemlidir. Bu sayede kendini daha da ileriye götürür. Her bir ders öğretmen için tecrübesini ikiye katlamak adına önem taşır. Öğretmenler özel sektörde çalışacak ise mutlaka kendini hızlı bir şekilde geliştirmelidir. Ancak bu şekilde istediğiniz rakamlara ulaşabilirsiniz. Kendini geliştiren Türkçe öğretmenleri maaşlarını kendi belirlediği için piyasada yer eder ve özel sektörde tatmin edici rakamlara çalışabilirler.

Türkçe Öğretmeni Maaşı Ne Kadar? yazımız ilginizi çektiyse Akademisyen Maaşları Ne Kadar? Akademisyen Olmanın Avantajları ve Dezavantajları yazımıza da göz atabilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu