Finans

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri?

Türkiye’de en çok para kazandıran işler araması internet aramalarının en üst sıralarında yer alır. Bunun sebebi ise herkes sevdiği işi yaparken aynı zamanda emeğinin karşılığı almak ve rahat bir hayat sürmek istemektendir.

Türkiye’de en çok para kazandıran işler hakkında araştırma yapan ve bu sektörlere yönelmek amacıyla hareket eden kişilerin sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. En çok kazandıran meslekler genel olarak başka sektörlerde çalışıp daha çok para kazanmanın mümkün olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Lise son sınıf öğrencileri de doğru üniversite tercihi yapabilmek adına bu araştırmaları sık sık yapmaktadırlar.

Bu meslek türlerine genellikle kendini geliştirmek isteyen ya da kısa sürede yüksek gelirler elde etmek isteyen kişiler yöneliyorlar. Elbette oldukça geniş bir iş ağından bahsedebiliriz. Çünkü listemizde mühendislerden yatırımcılara kadar uzun bir yol var.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Listesi

Pek çok kişi daha çok para kazanmanın yollarını arıyor. Para kazanmak insanın yaşamı için en önemli araçlardan biri olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Tüm insanlar daha rahat, istediğini alabilen, zorluk çekmeden yaşabilmek ister ki bu en doğal hakkarıdır. Peki hangi meslekler daha çok kazanıyor?

Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında yer alan meslek grupları şunlar;

  • Uzman Doktorlar
  • Avukatlar
  • Girişimciler
  • Yazılım Mühendisleri
  • Bilgisayar Mühendisleri
  • Noterler
  • IT Yöneticileri
  • Yatırımcılar
  • Dişçiler
  • Kabin Memurları

Sermayesi Olmayanlar İçin İş Fikirleri

Eğer sermayeniz olmadan güzel paralar kazanmak istiyorsanız bu size imkânsız gibi gelmesin. Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında sermayesiz kurulabilecek pek çok iş imkânı bulunuyor. Örneğin makale yazarlığı yaparak hiçbir sermaye kullanmak zorunda kalmadan kısa sürede büyük gelirler elde edebilirsiniz ya da tutulacak bir konu hakkında blog açarak da kısa sürede büyük gelir elde etmek mümkün.

Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında en keyifli olan iş grubu ise şüphesiz ki İnfluencer olmak. İnfluencer olarak çok zaman harcamadan ve yorulmadan para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yaratıcı içerikler üreterek sosyal medya hesaplarınızın çok sayıda kişi tarafından takip edilmesini sağlamak. Ne kadar çok takipçi sayısına ulaşırsanız para kazanma şansınız o kadar çok artmaktadır.

İnternet Sektörüne Yatırım Yaparak Para Kazanmak

İlk duyulduğu zaman kulağa garip ve saçma bir fikirmiş gibi gelebilir ama Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında internet sektörüne yatırım yaparak para kazanmak yer alıyor. Hatta yabancı ülkelerdeki en zengin iş adamları bile, çağımızın yeni iş sektörü olan internete çeşitli yatırımlar yapıyorlar. Çünkü internet sektöründe, A’dan Z’ye her şeye ulaşmak mümkün. Peki, bu zengin iş adamları, internetin tam olarak neresine yatırım yapıyorlar?

Aslında çok bilinmiyor olsa bile internette yatırım yapılacak o kadar karlı ve maliyetli alanlar mevcut ki, işin içinden çıkmak bazen düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir.

Örneğin; Bir e-ticaret sitesi kurarak insanlara; giyim, aksesuar, hediyelik, yeme-içme gibi satışlar yapabilirsiniz. Emin olun, internetten elde edebileceğiniz gelir, esnaflık yaparak elde edeceğiniz gelire nazaran daha çok kazandırıyor ve daha çok kar elde etme imkânına sahip olabiliyorsunuz.

Gayrimenkul Yatırımı Yaparak Para Kazanmak

Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında en sık yapılanlardan bir tanesi de gayrimenkul alım satımı yaparak para kazanmak. Gayrimenkul alıp kiraya vererek para kazanmakta bir başka seçenek oluyor.

Gayrimenkul yatırımları, 2015 ila 2018 seneler arasında istatistiksel bir şekilde artış gösterdi. Çünkü gayrimenkul yatırımları, kazanç sağlayan işler kategorisinin en büyük kar elde etme imkanına sahip sektörü arasında ilk sırada yer alıyor. Bununda en büyük nedeni; bir ev alıp, 100-200 TL daha fazla kazanç ile kiraya vermek oluyor.

Örneğin; 250.000 TL’ye henüz yeni yapılmış bir evi satın aldınız. Satın aldığınız bu evi, normal piyasa sektörüne kıyasla; 100-200 TL fark koyarak, daha fazla bir kira parasına kiraya verdiniz. Bu kira parası, kendini her sene daha da zamlandırarak absorbe edecektir. Günümüzde bilinen en mantıklı gayrimenkul yatırımı bu şekilde işliyor.

Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında yer alan gayrimenkul yatırımının bir başka yöntemi de daha önce hiçbir evin ya da şirketin yapılmadığı bir arsayı satın almak. Esasen bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Eğer satın alacağınız arsaya yakın ya da arsanın konumu potansiyel olarak hareketlenecek bir yerde bulunuyorsa, alınabilir. Alacağınız arsaya yakın bölge hakkında inceleme yapar ve o arsanın değerleneceğini düşünürseniz, varsayımınıza göre gayrimenkul yatırımına girebilirsiniz. Elbette bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerektiğini de vurgulayalım.

Eğitim Sektörüne Yatırım Yapmak

Türkiye’de en çok para kazandıran işler incelendiği zaman eğitim alanına yatırım yapmak çok mantıklı gözüküyor.

Pek çok kişinin düşüncesinin tam tersi olarak eğitim sektörüne yatırım yapmak demek yalnızca dershanelere yatırım yapmak anlamına gelmez. Müzik kursları, yetenek kursları, sürücü kursları ve bunlara benzer daha pek çok alanda kurslar açarak, birçok dalda eğitim sektöründen oldukça karlı şekilde para kazanmanız mümkün. Yapmanız gereken tek şey eğitim sektörüne yapacağınız yatırım çeşidini belirlemek olmalıdır.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran İşler Hangileri? yazımızı beğendiyseniz En İyi Yatırım Aracı Hangisidir? yazımız da ilginizi çekebilir.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu