Eğitim

Türkiye’deki En İyi Tıp Fakülteleri Listesi

Türkiye’deki en iyi tıp fakülteleri listemize göz atmadan kariyerinize başlamamanızı isteriz. Tıp okumak için gereken özellikler siz de var ise seçeceğiniz üniversite hakkında mutlaka inceleme yapın.

Tıp, hastalıkları iyileştirmek, sakatlıkları iyileştirmek gerekirse cerrahi müdahale ile hastalık yapıcı faktörün ortadan kaldırılması, hastalığın hafifletilmesi, ölümcül vakalarda hastanın yaşam süresinin uzatılması ve acı çekmesinin engellenmesi için yapılan bilimsel metotlarla kanıtlanmış, tamamen bilime dayalı uygulamalara tıp bilimi denmektedir.

Tıp, son derece saygın ve bir yandan da eğitimi zor olan bir bilim dalıdır. Bir tıp öğrencisi doktor olabilmek için öncelikle dört yıllık bir tıp eğitimi ardından da uzmanlaşmak için 2 yıl daha eğitim alır ve doktor olabilmesi için toplamda 6 yıllık eğitim almaktadır. 4 yıllık tıp mezunları, pratisyen hekim olarak hastanelerde çalışabilmekte ve aciliyet gerektiren durumlarda tedavi prosedürü uygulayabilmektedir, fakat herhangi bir alanda uzmanlığı yoktur.

Türkiye’deki En İyi Tıp Fakülteleri Listesi

Türkiye’de bütün tıp fakültelerinde aynı eğitim verilir, fakat alınan eğitim farklıdır. İyi bir okulda alınan eğitim, kötü bir okulda alınan eğitimden daha fazladır. Peki alınan eğitimden ne kastediyoruz? Örneğin size 5×3 sonucunun 15 olduğunu ezberleterek de öğretebilirler, 3 tane 5’i toplayarak bulunduğunu da. Yani bir şeyi biliyor olmak, o şeye hâkim olmak ile aynı derecede değildir. Bu nedenle eğitim almak isteyenler, iyi bir tıp fakültesinden mezun olmalıdır.

Bu sıralama, yazılan makalelerden alınan akademik puanlara göre verilmiştir. Türkiye’deki en iyi tıp fakülteleri hangileriymiş bir bakalım isterseniz.

Hacettepe Üniversitesi

En iyi tıp fakültesi listemizde ilk sırada Hacettepe var. Akademik puan ortalaması 800-849 arası olan bu okul, son derece başarılı tıp mezunlarını barındırıyor. İyi bir tıp eğitimi almak ve daha sonra meslekte karşılaşmak için bu okula gitmekte yarar var. Okulun taban puanlarının son derece yüksek olduğunu da unutmadan ekleyelim.

İstanbul Üniversitesi

Akademik puan ortalaması 700 civarında olan bu okul, Türk tarihinde modern üniversite eğitimi veren en eski okuldur. Kuruluş tarihi 1453’tür. Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan okulun yaklaşık 600 seneye yakın bir tarihi bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi’nde alınan eğitimler, çoğunlukla kalitelidir ve öğrenciler gerçekten buradan bir doktor olarak mezun olur.

Ankara Üniversitesi

Ankara’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Ankara Üniversitesi, tıp eğitimi almak için harika bir okuldur. Son derece uzman akademisyenlerin bulunduğu Ankara Üniversitesi’nde yüksek eğitim alıp tıp bitirebilir ve doktor olabilirsiniz.

Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi, ülkemizin en nadide özel okullarından biridir. Çok zor öğrenci kabul etmesi ve ciddi başarılar sağlanarak eğitim alınabilmesi sebebiyle iyi bir tıp eğitimi için mutlaka tercih edilmelidir. Koç Üniversitesi’nde alınan eğitim sonucunda iyi bir doktor olabileceğinize emin olabilirsiniz. Okulun yıllık eğitim bedeli 100 bin liranın üzerindedir.

Gazi Üniversitesi

Akademik makale puanı 600-700 arası olan bu nadide okul, çok başarılıdır. Tıp fakültesinde eğitim alabileceğiniz en iyi okullar arasındadır. Türkiye’de önemli sayıda doktor bu okuldan mezun olmuştur.

Ege Üniversitesi

Akademik makale puanı 600 ve üstü olan bu okul, İzmir’de bulunuyor ve en başarılı okullar arasında yer alıyor. Tıp eğitimi alabileceğiniz en iyi okullardan biri olan Ege Üniversitesi, başarılı öğrencilerini beklemektedir.

Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi

Bezmi Alem, tıp fakülteleri arasında önemli bir başarıya sahip bir kurumdur. Henüz yeni bir okul olmasına karşın, son derece başarılı tıp mezunları vermiş olup, başarı göstermiştir.

Atatürk Üniversitesi

600’ün üzerinde akademik puana sahip olması ile bilinen Atatürk Üniversitesi, eğitim alınabilecek iyi okullar arasında yer alıyor. Atatürk Üniversitesi’nde eğitim alarak sizlerde başarılı bir tıp eğitimi alabilir ve ülkenin en iyi doktorlarından biri olabilirsiniz.

Erciyes Üniversitesi

Kayseri’de bulunan bu okul, son derece saygın ve gelişmiş eğitime sahip bir okuldur. Erciyes Üniversitesi vermiş olduğu eğitim yüksekliği ve akademik puanıyla listemize girmeyi başarmıştır. Bu okulda sizlerde eğitim alarak yüksek tahsil edinebilir ve iyi bir doktor olabilirsiniz.

Marmara Üniversitesi

İstanbul’da bulunan bu okul, Kadıköy ve Tarabya’da fakültelere sahiptir. İyi ve kaliteli eğitim almak için tercih edebileceğiniz okullardan biri olan Marmara Üniversitesi, sizlerinde rahatlıkla eğitiminizi tamamlayabileceğiniz, tahsilinizi başarıyla edinebileceğiniz okullar listesinde yer almaktadır. Özellikle İstanbul’da gideceğiniz en iyi okullardan biridir. Devlet üniversitesidir ve tıp alanında çok iyi eğitim vermektedir. Sizlerde Marmara Üniversitesi’nde eğitim almak istiyorsanız, tercihinizde bu okulu yazabilirsiniz.

Tıp Okumak İçin Gereken Özellikler

Türkiye’deki en iyi tıp fakülteleri listemizi bitirdiğimize göre Tıp okumak için gereken özellikler siz de var mı yok mu bir bakalım. Öncelikle tıp okumayı düşünüyorsanız, kitap okumayı, araştırma yapmayı, yeniliklere açık olmayı bilmeniz gerekiyor. Bildiğiniz üzere doktorlar boş vakitlerinin tamamında cilt cilt kitaplar okuyarak, inceleme, araştırma yaparak geçirirler. Bu birinci özellik, diğer biri de insanlarla iletişim kabiliyetiniz ortalamanın üzerinde olmalıdır. Hastaya neyi olduğunu karşı tarafın anlayacağı bir biçimde anlatabiliyor olmanız lazım. Bir başka özellik ise sizi kan tutmaması yararınıza olacaktır.

Türkiye’deki En İyi Tıp Fakülteleri Listesi yazımızı incelediyseniz aralarında doktorlukta olan Amerika’da En Çok Kazanan Meslekler Listesi yazımızı da inclemenizi isteriz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu