Finans

Unicorn Ne Demek? Girişimcilik Dünyasında Unicorn Olmak

Unicorn ne demek? Burada tabi ki efsanevi “tek boynuzlu at” olan Unicorn’dan bahsetmiyoruz. Bu yazımızda girişimcilik dünyasındaki anlamını ve nasıl Unicorn şirket olabilirsiniz bunlardan bahsedeceğiz.

Girişimcilik ekosistemde sık duyulan terimlerden biri olan Unicorn girişim, girişimcilerin değerlerinin 1 milyar dolar veya daha fazla olması durumunda verilen bir isimdir. Unicorn ne demek konusunda ilk olarak Unicorn terimi 2013 senesinde Amerikalı ünlü yatırımcı olan Aileen Lee tarafından kullanıldı.

Girişimlerde 1 milyar ve üzeri değerlerde olan şirketler için kullanılan Unicorn kavramı genellikle ABD şirketleri için kurulan bir kavram olmaktadır. Bununla birlikte Microsoft, Apple, Google gibi girişimcilik şirketleri ABD’de Unicorn şirket olarak Silikon Vadisinde kurulan firmalardır ve yatırımcılarla hızlı büyüme yakaladı.

Unicorn Ne Demek?

Unicorn ne demek diye sorarsanız birçok kişinin ilk aklına efsanevi tek boynuzlu at gelir ama girişimciye sorarsanız iş orada değişebilir. Dediğimiz gibi Unicor, Türkçeye çevrilmesi konusunda tek boynuzlu at kavramına gelmektedir. Bununla birlikte Unicorn kavramı gelişen şirketlerde kullanılan bir kavram haline geldi. Dünya üzerinde değeri sürekli olarak katlanan Unicorn girişimleri konusunda Uber gibi firmalara örnek verebiliriz. Unicorn girişim alanında toplum sorunlarına dikkat çeken ve bir anda yükselen firmalar olmaktadır.

Popüler Unicorn Şirketleri Nedir?

ABD’de silikon vadisinde kurulan Microsoft, Apple, Google gibi girişim firmaları sayesinde hızlı büyüme yakaladılar. Bununla birlikte Unicorn şirket alanında popüler olan bu firmalar 2010 senesinden beri hızlıca yükseldi. Girişimcilik rüzgarının sertleşmesi ile birlikte Unicorn girişim alanında patlama yaşadı. ABD ve Çin ekonominin en güçlüleri olurken Unicorn rüzgarını devam ettirmeye başladılar. Unicorn şirketleri konusunda,

 • Unicorn firmaları şu anda dünyada 236 adet bulunmaktadır ve bu firmaların toplam değeri ise 811 milyar dolar civarında bulunuyor.
 • Unicorn firmaların bulunduğu ülkelerin lideri ise şu an ABD olmaktadır. Paylaşılan verilere göre ABD üzerinde 116 tane Unicorn girişimi bulunmaktadır.
 • ABD sonrasında takip eden girişim ülkelerinden olan Çin ve Hindistan, İngiltere, Güney Kore, Singapur, Hollanda, Almanya, Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerde Unicorn şirketlerini barındırmaktadır.
 • En değerli olan Unicorn girişim ise şu sıralar Uber olmaktadır, Uber özellikle Türkiye’de fazla rağbet görülen ve 68 milyar dolarlık piyasa ile birlikte zirvede yer almış durumda.
 • Uber taşımacılık alanında en popüler olan girişimlerden bununla birlikte konaklama hizmetinde ise Airbnb firması bulunuyor.

Unicorn Olmak Ne Demek?

Unicorn girişim firmalarda kazanç anlamına gelen limitin geçilmesi durumuna denir. Unicorn olmak ne demek konusunda girişimlerin firma değerinin küresel düzeyde yapılan değerlendirmelerle hesaplanır Unicorn kelimesi, firmaların kazanç miktarı olarak düşünülmelidir, Unicorn firma olmak küresel olarak yayılma durumu temel sınırları çizer. Unicorn girişimci şirketlerin özellikleri şu şekildedir,

 • Unicorn girişimlere bakıldığı zaman diğer girişimcilere kıyasla daha öncü olma özelliği bulunur. 
 • Unicorn firmalar bulundukları sektöre yenilik kazandırır ve daha öncesinde denenememiş yöntemleri ile beraber hizmetlerini kolaylaştırmaktadır.
 • Yenilik yapmaya devam eden Unicorn girişimler, sürekli olarak içinde bulunduğu durumu iyileştirir ve birçok insana hitap etmeye çalışır.
 • Unicorn yazılımlar ile beraber dijitalleşmeyi ve yazılım olarak kendilerine odak nokta olarak belirler. Kitle iletişim araçlarını ve iletişimi etkili bir şekilde kullanırlar.

Türkiye’de Unicorn Şirketler

Türkiye’de yapılan Unicorn şirketler konusunda 2020 senesine kadar bir firma bulunmuyordu. Bununla birlikte Peak Games adı verilen bir oyun firması 1,8 milyar değere ulaştıktan sonra satıldı. Satılmasına karşı yine de kısa bir süreliğine Türkiye’de Unicorn şirketler adı altında bir isim bulunmuş oldu. Türkiye’de Unicorn olma yolunda olan bazı firmalar bulunmaktadır bu firmalar,

 • Modanisa
 • Martı
 • Insider
 • Vivense
 • Paycore
 • Ace Games
 • Fugo Games

Türkiye’de Unicorn şirket başarısının olmaması genel olarak devlet desteğinin olmaması ve dışa bağlı olan ekonomik yapının yetersiz olması olarak görülüyor. Bu etkenlere göre Türkiye’de genç nüfus fazla olsa da girişim faaliyetleri ekosisteme göre daha düşük olmaktadır.

Nasıl Unicorn Şirket Olunur?

Unicorn ilk olarak kullanıldığında beri pek çok girişimci bu terimi hak etmek için uğraşmaya başladı. Unicorn şirket nedir konusunda bilinmesi gereken ilk şey firmasının en az bir milyar dolar değerine ulaşması gerekmektedir. 10 milyar dolay seviyesine ulaşan firmalara Decacorn denilirken 100 milyar değer üzerinde olan firmalara ise Hectocorn denmektedir. Nasıl Unicorn şirket olunur konusunda,

 • Girişimcilik için yaratıcı ve daha önce olmayan bir şey olmalı.
 • Girişimcilik fikriniz insanlar tarafından rağbet görülmeli ve sürekli olarak geliştirilmeli.
 • İnsanların fikrinize karşı gösterdiği tepkinin analinizi yapın.
 • Profesyonel almaktan çekinmeyin, reklama önem gösterin.
 • Sermayenizi doğru bir şekilde kullanın ve daima bir çıkış planınız olsun.
 • Cironuzu 1 milyon dolara ulaştırırken kademe kademe ilerleyin.

Ekonomide Unicorn Nedir?

Unicorn girişimlerinin çoğunu genellikle yazılım firmaları oluşturmaktadır, bunun küçük bir bölümü de donanım üreten firmalar anlamına gelir. Teknoloji firmalarının gelişimi ile beraber günümüz dünyasını yönlendirmeye başladı ve Unicorn firmalarının değer 1 milyar, 10 milyar ve 100 milyara ulaşmış oldu. Unicorn nedir ekonomi konusunda firmanın ekonomik olarak değerinin 1 milyar doları aşması şart.

Özgün bir fikriniz olduğu zaman ve sermaye oluşturduğunuzda insanlar tarafından fikriniz tanıtıldıktan sonra hızlı bir şekilde tutulmaktadır. Trendyol gibi firmalar bu şekilde büyümüş ve kısa sürede büyük bir ciro elde etmişlerdir. Bununla birlikte şirketlerin değeri artmış ve Unicorn firmalar arasına girmektedir.

Decacorn Nedir?

Unicorn şirket olmak 1 milyar dolar isterken 10 milyar doları aşan firmaya olanlara ise Decacorn denmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte Decacorn adlı pek çok firma bulunmaktadır ve 20’ye yakın şirket bulunmaktadır. Unicorn şirket nedir sonrasında merak edilen Decacorn değerinde olan şirketler şu şekildedir,

 • SpaceX firması 2002 yılı ile Elon Musk tarafından kurulan Amerikalı uzay taşımacılığı firmasıdır. Uzaya roket fırlatma, ay ve mars yolculukları hedeflenen bu firma şuan Decacorn şirket olsa da ileride 100 milyar dolar olması planlanıyor.
 • Airbnb firması 2007 yılı ile kurulan ve kalacak yer arayan insanlara kalacak yer kalmayı amaçlayan bir firma olmaktadır. 2020 ile birlikte toplam değeri 18 milyar dolara düşse de Airbnb şu an Decacorn firmalar arasında bulunmaktadır.
 • Uber, 2009 senesi ile kurulan ve sürücülerle yolcuları bir araya getiren bir platform olmaktadır. Unicorn olmasından 10 ay sonrasında Decacorn statüsüne ulaştı ve yaklaşık 85 ülkede hizmet vermeye başladı.

Hectocorn Nedir?

Hectocorn firmaların 100 milat dolara erişmesi ile beraber girişimci olarak değerlendirildikleri bir terim olmaktadır. Hectocorn girişim konusunda küresel çapta olan değeri 100 milyarı aştığı zaman Hectocorn girişime örnek olarak verilir. Unicorn girişim ne demek konusunda tam olarak son seviyede olan bir girişimdir. Dünyaca ünlü olan Hectocorn firmaları şu şekildedir,

 • Verilere göre 140 milyar dolar ile birlikte Çin merkezli yapay zekâ şirketi olan Bytedance olmaktadır.
 • Google 207 milyar dolar ile Hectocorn olmaktadır.
 • Apple 241 milyar dolarla ABD merkezli şirket olarak Hectocorn olmaktadır.
 • Amazon 931 milyar dolarla Hectocorn firmalar arasında bulunuyor.
 • Facebook 632 milyar dolarla Hectocorn firmalar arasında bulunan bir sosyal medya sitesi.

En büyük şirket konusunda ilk 10 olarak Çinli şirketler bulunmaktadır. Özellikle Ali Baba, Amazon gibi alışveriş siteleri gibi Çinli firmaların insanlara sunduğu alışveriş siteleri de önemli firmalar arasında giriyor. Bununla birlikte Tiktok’ta Çinli firma olan Bytedance tarafından işletilmektedir.

Unicorn Ne Demek? Girişimcilik Dünyasında Unicorn Olmak yazımızı incelediyseniz DAX Endeksi Nedir? Nasıl Yatırımcı Olunur? yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu