Sağlık

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Pekmez Kilo Aldırır mı?

Üzüm pekmezi faydaları nelerdir? Üzüm pekmezi kan yapar mı? Türk mutfağının önemli besinleri arasında yer alan pekmez ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Her ne kadar önemini artık kaybettiği veya azaldığı düşünülse de hala sürdürmektedir. Bir şifa deposu olan üzüm pekmezi, birçok konuda size yardımcı olur. Yorgun hissediyorsanız kısa sürede kendinize gelmenize yardımcı olur.

Eğer enerji yoksunluğu çekiyorsanız, gün içinde enerjiniz kısa sürede tükeniyorsa size çözüm sağlar. Kendinizi stres altında hissediyorsanız, size yardımcı olabilir.  Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Günün herhangi bir zamanında kullanmanız mümkün olup temini oldukça kolaydır. Dilerseniz piyasada bulunanları değerlendirebilir, dilerseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Her meyve ve sebzenin iyi geldiği bazı şeyler bulunmaktadır. Bu konuda yaklaşık olarak 200 gramı 1150 gram süte eşdeğere görülmektedir. Aynı şekilde 350 gram kırmızı ete, 300 gram beyaz ekmeğe eşdeğer görülmektedir. 

Üzüm pekmezi faydaları neredeyse yazmakla bitmezi, iyi geldiği çok sayıda şey vardır. Vücutta bulunan kanı arttırdığı için kansızlık gibi durumlara çözüm alabilir. Enerji verici olması sebebiyle, günün farklı saatlerinde tüketmek enerjinizi yerine getirir. Kan dolaşımını rahatlatma, iştahı arttırma gibi özellikleri bulunmaktadır. 

Hamile sürecinde tüketmek de bir takım faydalara sahiptir. Pekmez kan yapar mı sorusuna verilebilecek cevap evet olup, bebeklerde de gelişimlerini destekleyebilir. Böbrekleri, mideyi ve bağırsakları güçlendirici bir yapısı vardır. 

Bu nedenle düzenli olarak tüketmek, sağlığınız için faydalı bir durumdur.

Üzüm Pekmezi Ne Zaman İçilmeli?

Bazı besinler, etkinliğini arttırması için günün belirli saatlerinde tüketilmektedir. Bu nedenle üzüm pekmezi ne zaman içilmeli de öncesinde merak edilebilmektedir. Her sabah tüketilmesi bu nedenle önerilmektedir. 

Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bir çorba kaşığına birkaç damla limon sıkarak tüketmek, doğal antibiyotik özelliği taşır. Ancak doğru tüketilmesi gereklidir. Yoğurt ile beraber tüketilmesi buna örnektir. Zira süt ve yoğurt içinde bulunan kalsiyum, üzüm pekmezindeki demirin kana karışmasına engeldir.

Böylece yüksek besin değerlerinin azalmasına neden olacaktır. Yapısal olarak uyumlu besinlerle tüketilmesi bu nedenle önerilmektedir. Avokado, kivi, portakal ve maydanoz önerilir. Aç karnına pekmez yemenin faydaları oldukça fazladır. Üzüm pekmezi bu açıdan şu gibi faydaları bulunur;

  • Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kış aylarında soğuk algınlığına yardımcı olur.
  • Solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir. 
  • Potasyum açısından zengindir. Kalp, kemik, kas sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.
  • Her gün bir yemek kaşığı yemek önerilir.
  • Demir mineralleri açısından zengindir. Bu nedenle kan yapıcı özellik taşımaktadır.
  • Yaşlanma belirtilerini geciktirici özelliktedir.
  • Yüksek antidot içermektedir.
  • Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
  • Kanser hücreleri ile savaşır.
  • Adet sancılarını dindirir.
  • İştah açıcı özelliktedir. 
  • Sindirim sisteminin çalışmasına yardım eder.
  • Düzenli spor yapan kişilerde, kas ve kemik yapısının gelişmesine yardım eder.
  • Enerji ve zindelik verir.

Aç karnına pekmez yemenin faydaları herkese olduğu gibi hamileler için de geçerlidir. Bu süreçte yaşanabilecek halsizliklere, yorgunluğa, enerji düşmesine karşı destek olur. Kan değerlerini yükselttiği için daha fazla enerji verir. 

Bunun haricinde bebeğe de faydalıdır. Kemik gelişimine destek olmaktadır. Ancak doktora danışılarak tüketilmesi önerilen bir durumdur.

Sabah Aç Karnına Pekmez İçilir Mi?

Bazı yiyecekleri ve içecekleri zamanında tüketmek gerekebilir. Bu nedenle sabah aç karnına pekmez içilir mi gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Bu konuda herhangi bir problem bulunmamaktadır. Faydaları nedeniyle günün herhangi bir vaktinde tüketilebilir. 

Ancak düzenli tüketmenin yanı sıra kontrollü olmalıdır. Fazla tüketilmeden, ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

Üzüm Pekmezi Hangi Vitaminler Var?

Her besinin sahip olduğu vitaminler vardır. Üzüm pekmezi hangi vitaminler var sorusuna şöyle cevap verebiliriz;

  • Glikoz
  • Fruktoz
  • B1 vitamini
  • B2 vitamini
  • B3 vitamini
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • Krom
  • Demir

Pekmezin 100 gramı yaklaşık olarak 293 kalori enerji sağlamaktadır. Hemen kana karışması nedeniyle beyaz üzüm pekmezi faydaları oldukça fazladır.

Her Gün Pekmez İçmek Kilo Aldırır Mı?

Üzüm pekmezi faydaları dediğimiz gibi saymakla bitmiyor. Her gün pekmez içmek kilo aldırır mı sorusuna verilebilecek soru da bu nedenle evettir. Dolayısıyla çok tüketmek, size kilo aldırabilir.

Eğer kilo almak için tüketmek istiyorsanız sizin için herhangi bir problemi bulunmayacaktır. Ancak diyet yapıyorsanız, kilonuza dikkat ediyorsanız aşırı tüketmekten uzak durmanız önerilir. Diyetisyeninizle konuşmak bu nedenle tavsiye edilir. 

Üzüm Pekmezi Evde Yapılır Mı?

Üzüm pekmezinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız piyasadan almanız mümkündür. Bunun için değerlendirebileceğiniz çok sayıda marka bulunmaktadır. Ancak birçok kişi hamilelikte üzüm pekmezi faydaları ve diğer yararlarını görmek ve organik olması için kendisi yapmayı tercih eder.

Bunun için sadece 5 kilogram üzüm ve 2 avuç odun külü ya da temiz toprak gerekir. Hazırlama süresi 20 dakika,  pişirmesi ise 3 saat almaktadır. Yapmanın püf noktası nasıl istediğinizi bilmekten geçer. Ekşi olmasını arzuluyorsanız, ilk kaynatması uzun olmalıdır. Böylece şıranın kıvamı yoğun olacaktır. Damladığında dağılmaması, ekşi olduğunu gösterir. Böylece yoğun, ekşi bir aroması, asidik yapısı bulunacaktır.

Pekmez kan yapar mı sorusunun cevabı evet olup, yapımına dikkat etmeniz gerekir. Ekşi değil de tatlı olmasını istiyorsanız, mayalanmasının önüne geçmek için karbonat, odun külü veya toprak ilave edilmelidir. Bunlardan herhangi biri girdiğinde köpüğü azalıyorsa asitliğinin düştüğünü gösterir.

Ancak burada kullanılan maddenin temiz olması gerekir. Daha fazla kullanmak, tatlılığını arttıracağı için dikkatli olmanız önerilmektedir.

Evde Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır?

Evde üzüm pekmezi yapmak her ne kadar zor gibi dursa da kolay bir yapısı vardır. Sadece ne yapmanız gerektiği bilinmelidir. Ardından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. 

Aç karnına pekmez yemenin faydaları görmek istiyorsanız ancak içeriğinden emin olmayı düşünüyorsanız, evde yapmak güzel çözümler sunar. Aşağıdaki maddeleri takip etmek, size bu konuda çözüm sunar;

  • Üzümleri alın ve dikkatli bir şekilde yıkayın. Ardından da saplarını ayıklayın.
  • Uygun ve derin bir kazanın veya tencerenin içine alın. Bahçede  yapıyorsanız temiz çizmelerle, evde yapıyorsanız ezici aletlerle ezin.
  • Uygun bir bezin veya tülbentin içine alın. Böylece suyu ve posasını dikkatli bir şekilde ayırın.
  • Ayrılan suyu tencere ya da kazana atın. Ateşi kısığa atarak, dibinin tutmasını önlemek için karıştırın.  
  • Birkaç taşım kaynatın. Ardından da geniş bir leğene odun külünü veya temiz toprağı yayın. Üzerine de dinlendirilen temiz şırayı boşaltın.
  • Üzerini kapattıktan sonra yaklaşık bir gün kadar dinlendirin. Bu durum tortu maddelerinin dibe çökmesine yardım edecektir.  Şıra bu süreçte asitliğini düşürecek, mayalanmayacaktır.
  • Üzüm şırasını kaynatın. Bu süreçte karıştırın. Köpük oluşursa kaşık ile alın.
  • Kıvamı yoğunlaştıktan sonra ocaktan alın.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sadece dinlendirmeniz gerekir. Ardından uygun kavanozlar alarak boşaltmanız, ağzını dikkatli ve sert, sıkı şekilde kapatarak ters çevirmeniz gerekir. Dinlenmesi tamamlanınca tüketimi için hazırdır.

Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir? Pekmez Kilo Aldırır mı? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimizde yer alan Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Limonlu ve Sirkeli Suyun Yararları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu