Sağlık

Vejeteryan Beslenme Nedir? Artıları Eksileri İle Vejeteryanlık

Vejeteryan beslenme düşünüldüğü kadar sağlıklı mı? Püf noktaları nelerdir? Vejeteryanlar neler yer neler içier tüm bunların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Vejeteryanlık, kişinin sahip olduğu inanışlardan ya da sağlık problemlerinden kaynaklanabileceği gibi sağlıklı beslenme ihtiyacından da tercih edilir. Bu kişilerin beslenme tarzlarına baktığımızda tamamen bitkisel beslenmezler. Bu yönden veganlıktan ayrılan vejeteryanlık, az miktarda da olsa et ürün gruplarını tüketirler. Vejeteryan beslenme düşünüldüğü kadar zor mu? İnsan vücudunda olumlu ya da olumsuz özellikleri nelerdir? Biliyoruz tüm bu soruları merak ediyorsunuz. Sizi daha fazla bekletmeyelim. A’dan Z’ye vejeteryanlk için gelin birlikte bir inceleme yapalım.  

Vejeteryan Diyetlerin Besin İçeriği

Burada önemli olan düzgün bir planlama yaparak beslenme diyeti hazırlamaktır. Listenizi kötü planlarsanız, her besin değerinde yeterli miktarda alamazsınız bu da sizi hastalıklara daha açık hale getirir. Gün içinde besin çeşitliliğini ne kadar arttırırsanız ihtiyacınız olan besin gruplarından o kadar fazla yararlanırsınız. Düşük posalı ve yüksek yağlı besin gruplarına göre diyet listenizi düzenleyebilirsiniz.

Vejeteryan beslenme de tahıl gruplarını tüketirken miktarını kaçırmamanız gerekir. Her öğününüzü hazırlarken mutlaka farklı besin gruplarına yer vermelisiniz.

Vejeteryan Beslenme Gerçekten Sağlıklı Mı?

Vejeteryanlık, sağlık sorunlarından dolayı tercih edildiği kadar ekolojik nedenlerden ve hayvanları korumaktan dolayı da yaşam tarzı haline getiriliyor. Bilinçlenme artıyor ve artık daha fazla kişi vejeteryanlığı benimsiyor. Vejeteryan beslenme sağlığımız üzerinde ne gibi etkiler bırakıyor gelin birlikte inceleyelim.

Vejeteryan Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Artıları

Vejeteryanlığın tarihi milattan önce 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Yani sandığınız kadar yeni bir olgu değil. Kültür ve yaşam tarzıdır tam bu sebepten. Bunca yıldır uygulandığına göre sürdürülebilir bir şey olduğu kesin yeter ki inanın. Sağlığa olumlu etkileri ise şöyledir:

 • Vejeteryan beslenme lif açısından zengin bir diyet listesini içerir. Bu yüzden sindirim sisteminiz sağlıklı kalır.
 • Vejeteryan beslenen kişiler yüksek oranda meyve ve sebze tükettiğinden mineral alımı ve vitamin alımları yüksektir.
 • Herhangi bir kalp hastalıklarına davetiye çıkaracak besinler tüketmediklerinden kırmızı et, doymuş yağ gibi kalp sağlıklarını korurlar.
 • Kilo problemi yaşamazlar ve kilo problemi olanlar sadece belli süre vejeteryan diyeti uygularlar.
 • Şeker hastalığı günümüzün en yaygın hastalılarından fakat vejeteryan beslenme sayesinde insülin direnciniz azalır.
 • Meyve ve kurubaklagil içeren besinleri tükettikleri için magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi kan basıncını düzenleyen besinler vücuda girer.

Vejeteryan Beslenmenin Sağlık Üzerindeki Eksileri    

Düzgün hazırlanmayan bir diyet programı sizi birçok yönden olumsuz etkiler. Yani vejeteryan olmayı seçmeden önce iyice ne olduğunu öğrenmelisiniz. Düşünüldüğü kadar basit bir seçim değildir ve sizin sağlığınızı yakından ilgilendirir. Belli başlı riskleri vardır. Bu riskler şunlardır:

 • Beslenme programlarında karbonhidrata ağırlık verirlerse kan şekerleri yükselir. Kırmızı ve beyaz et gibi ürünlerin kişiyi daha uzun süre tok tuttuğunu bilmeyen yoktur. Bu ürünleri tüketmediklerinden doyma hissini yaşamak için karbonhidrata yönelebilirler.
 • B12 eksikliği ortaya çıkabilir eğer protein içeren besinlere yer vermezlerse. Bu durumda; büyüme geriliği, hafıza geriliği, depresyon ya da pernisiyöz anemi gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına sebebiyet verebilir.
 • Protein alımının yetersiz olduğu durumlarda kas kayıpları gözükür.
 • Bitkisel ürünlerde, tahıl grubu tüm besinlerde ve baklagillerde fitik asit yüksek oranda bulunur. Aşırı tüketildiği durumlarda; magnezyum, çinko, kalsiyum ve demir emilimini engelleyebilir.
 • Yeni bir beslenme düzenine geçildiğinden vücut alerjik reaksiyon gösterebilir.

Vejeteryan Beslenmenin Faydaları

Vejeteryan beslenme sadece insan vücudu için yararlı değildir aynı zamanda doğa içinde faydalı ve gereklidir. Tüketim için hayvan çiftlikleri kuruluyor ve buradaki büyük baş hayvanların gaz salınımından kaynaklı küresel ısınmaya sebep oldukları araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Bu oran %18’dir. Yani sadece çiftlikler küresel ısınmayı büyük oranda etkiliyor.

Vejeteryan beslenme, insan vücudunda oldukça olumlu etkilere sahip olduğu gözlemleniyor. Yeter ki bu konuda bilinçli ve bilgili olun. Et tüketenlerde tansiyon, kanser, obezite ve tip 2 diyabet daha çok görüldüğünden vejeteryanlığı yaşam tarzı haline getiren kişilerde bu risk minimumdur.

Hangi besin grubunun neyle tüketildiğini bildiğiniz taktirde herhangi bir gıda takviyesine ihtiyaç duymazsınız. Çünkü hayvansal ürünler vücutta hemen işlenmeye başlıyor. Fakat bitkisel ürünler vücutta hemen işlenemediği gibi işlenmesi içinde aminoasitlere ihtiyaç duyuyor.

Vejeteryanlerın Tüketmeyi Tercih Ettikleri Besinler

Çoğunlukla et ve hayvansal gıdalardan uzak bir beslenme benimseyen vejeteryanlar, bakliyat ve sebze tüketimine ağırlık verirler.

Kuruyemişler

Balık yerine omega-3 kaynağı olan badem, ceviz ve fındık gibi besinler tercih edilebilir.

Bulgur

Protein oranı oldukça yüksek olduğundan vejeteryan beslenme listenizde mutlaka olmalıdır. Kuru baklagiller ile tüketildiğinde protein değeri artar.

Kuru Baklagiller

Nohut, mercimek, bezelye ve fasulye gibi besinler bu grupta yer alırken, folat, magnezyum, potasyum ve protein açısından zenginlerdir.

Tofu

 B vitamini, demir ve protein açısından zengin olan tofu, vejeteryan beslenme listenize ekleyebileceğiniz harika bir alternatiftir.    

Vejeteryan Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Birçok kişi vejeteryan beslenerek ruhunun hafifleyeceğini ve doygunluğa ulaşacağına inanır. Ruhun ihtiyacını yeşil yapraklı besinler ve tahıllar karşılar. Vejeteryan beslenerek hayatınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz. Sağlıklı, dinç, özgür bir hayat için tercih edilen bu yaşam tarzının en önemli püf noktası, her besin grubunu hayatına dahil etmekten geçiyor.

Vejeteryan Beslenme Nedir? Artıları Eksileri İle Vejeteryanlık yazımızı beğendiyseniz Hızlı Kilo Verme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu