Sağlık

Vücut Tipine Göre Beslenme Nasıl Yapılır?

Vücut tipine göre beslenme ipuçlarını bilirsek kilo almak ve kilo vermek isteyen kişiler daha bilinçli bir şekilde istediklerine kavuşacaktır. Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bunları bilmek size fayda sağlayabilir.

Neredeyse her pazartesi büyük küçük hepimiz için diyet ve sendrom günü, öyle değil mi? Bu söz eminim size de tanıdık gelmiştir. Her ne kadar kendimize bir beslenme listesi hazırlarsak da bu liste her zaman işe yaramıyor. Özellikle vücut tipimizi bilmiyorsak ve yanlış beslenme programı hazırlıyorsak… Diyetten en iyi sonucu almak için vücut tipine göre beslenme listesi hazırlamalıyız. Yani bu süreçte, hanımlar ve beyler kulaktan dolma bilgilerle diyete başlamayın. Her program kişiye özeldir. Onda yarayan program sizin vücut tipiniz için geçerli olmayabilir. Vücut tipleri nelerdir? Hangi vücut tipi nasıl beslenir gibi sorulara cevap verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Beslenme

Herkesin diyet programında belli başlı içerikler mutlaka vardır. Bunların başında kızartma gibi yağlı yiyeceklerden uzak durmak gelir. Çikolata, cips, asitli içecekler gibi abur cuburlardan kendimizi sakınmamız gerekir.

 Peki neler yaparız? Neleri yapmak diyetimizde yapmak serbesttir? Bol bol su içmek, egzersiz yapmak, akşam yürüyüşlere çıkma, meyve tüketmek serbesttir. Abur cubur yerine genellikle kuruyemişler tavsiye edilir. Fakat, onları fazla tüketmek yine kilo aldırır sonuçta onlarda bir tür yağdır. Tüm bu programa uyduğunuz halde, sabah mutlaka kahvaltı yapıp, hafta da en az kırmızı et tüketmenize rağmen ideal kilonuza gelemiyorsanız belki de yanlış vücut tipine göre beslenme programını yapıyorsunuzdur. Gelin birlikte vücut tiplerini ve nasıl beslenmeleri gerektiğini inceleyelim.

Elma Tipi Vücut Ölçüsüne Göre Beslenme

Elma tipi bir vücudunuz olduğunu nasıl anlarsınız? Elma tipi bir vücut kalın bele sahiptir. Aynı zamanda, küçük olmayan göğüsler ve düz bir kalça elma tipi vücudun karakteristik özelliğindendir. Kısacası, basen ölçünüz ile bel ölçünüz birbirine yakındır. 90-60-90 bir vücut hayal etmeyin. Sizin ideal vücut ölçünüz 94-78-88dir. Burada dikkat çeken en önemli şey orantılı ve düzgün ince bacaklarıdır.

Vücutta biriken yağ oranı genellikle üst bölgede toplanır. Yağlanma organların çevresinde gerçekleşir bu yüzden kalp damar hastalıklarına, diyabete ve obeziteye yakalanma riskleri diğer vücut tiplerine oranla daha kolaydır. Elma vücut tipine göre beslenmede neler olmalı ve olmamalı hadi bir de bunu inceleyelim:

Elma Vücut Tipi Bireylerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Glisemik indeksi yüksek besinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bunun içinde karbonhidrat ve beyaz pirinç gibi besinleri tüketirken dikkatli olmalısınız. Bu tür yiyecekler kan şekerini ani bir şekilde değiştirdiklerinden doygunluk hissi kısa süreli olur. Bu durumda ekstra bir öğün anlamına gelir.

Alkol ve kafeinden uzak durmanız gerekir. Ayrıca, patates, kavun, mısır, havuç, muz gibi nişasta ve şeker oranı yüksek olan besinlerden de üzülerek belirtiyoruz ki uzak durmanız gerekir. Çünkü bu besinler şeker düzeyinde farklılıklara sebep olur ve bu da yine daha erken acıkmanıza sebep olur.

Elma Vücut Tipi İçin Beslenme Programı

Ağırlığınızın çoğu karın bölgesinde ve bel bölgesindedir. Bu durum birçok kişiyi endişelendirir çünkü, en zor giden bölgeler olarak düşünülür. Fakat doğru vücut tipine göre beslenme ile bu sandığınız kadar zor değildir. Bir gününüzde neler tüketmeniz gerektiğine gelecek olursak;

İlk öğün kahvaltı: güne protein dolu başlamanızı öneriyoruz. Bu yüzden yumurta ve süt ürünü mutlaka kahvaltınızda olmalı. Biraz tatlı ihtiyacınızı bastırmak adına fıstık esmesi sizin kurtarıcınız olabilir. Güne kesinlikle kahve ile başlamanızı önermiyoruz.

Öğle yemeği için: öğle yemeğiniz kesinlikle salata içermeli. Sizi tok tutan lahana ve marul gibi besinleri zeytinyağlılarla buluşturabilirsiniz. Sadece tok tutmakla kalmaz aynı zamanda yeterli besin değeri almanıza da katkıda bulunur. Atıştırmalık isterseniz kabuklu yemişleri tercih edebilirsiniz.

Akşam yemeği için: sebzeleri hayatınıza adapte etmeniz oldukça önemlidir. bu yüzden akşam yemeğiniz de sebze ağırlıklı olmalıdır. Yanına doyuruculuğu besin değeri yüksek olan yağsız sığır eti, balık ya da tavuktan da yardım alabilirsiniz.

Armut Tipi Vücut Ölçüsüne Göre Beslenme

Birçok kişinin armut tipi vücut ölçüsüne sahip olduğundan bahsedeceğiz. Yani merak etmeyin yalnız değilsiniz. Çokça basen ve kalça probleminiz olduğunu düşünüyor teselliyi incecik belinizden alıyorsanız sizde bir armut tipi vücut özelliğine sahipsiniz demektir.

Armut Vücut Tipi Bireylerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Armut tipi kadınlarda yaygın olarak görülür ve genellikle östrojen seviyeleri yüksektir. Bu yüzden östrojen seviyesi düşük olan gıdalar tüketmeleri gerekirken şu gıdalardan uzak durmalılar:

  • Yüksek yağlı besinler,
  • ananas,
  • soya ürünleri,
  • bezelye,
  • işlenmiş et ürünleri gibi ürünleri tüketirken iki kez düşünün.   

Armut Vücut Tipi İçin Beslenme Programı

Vücut tipine göre beslenme de armut tipi beslenme programımız bulunuyor. Gelin birlikte bakalım.

Kahvaltı: yağsız peynir ve süt tüketmelisiniz. Meyveli yoğurtlar beslenme programınızda kesinlikle olmalıdır. Yeterli protein elde etmek için yoğurdunuzun içine biraz yulaf ekleyebilirsiniz.

Öğle yemeği için: armut tipi vücut en çok life ihtiyaç duyar. Sindiriminizi düzenlemeniz oldukça önemlidir. Sebze yemeklerini seçerken lifli olmasına özen gösterin.

Akşam yemeği için: kahverengi pirinç ve kara buğdayı daha önce denemediyseniz mutlaka denemenizi öneriyoruz. Çünkü bunlar harika demir ve lif kaynağı. Yağ oranı az olduğundan tavuk göğsünü ya da yağsız kırmızı eti tabağınızda bulundurmalısınız.

Vücut tipine göre doğru beslenmek oldukça önemlidir. bu sayede ideal kilonuza kavuşur mutlu ve sağlıklı olursunuz.    

Vücut Tipine Göre Beslenme Nasıl Yapılır? yazımız ilginizi çektiyse Ketojenik Diyet Listesi İçinde Neler Bulunur? Ketojenik Diyet Nedir? yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu