Finans

Western Union Para Çekme ve Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Western Union para çekme ve alma işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detayların yanı sıra yurt dışı ile ilk kez işlem yapıyorsanız MTCN nedir ve sorgulama gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Finans ve iletişim hizmetleri veren firmalar günümüzde büyük bir artış sergilemiştir. Bunlardan bir tanesi de ABD merkezli Western Union’dur. Western Union nedir? Sorusuna verilebilecek cevap da bu kapsamdadır.

Uluslararası kapsamda para transferleri yapmanıza olanak tanıyan firma, ödeme almanıza da imkan tanımaktadır. Genel müdürlüğü Denver, Colorado içindedir. Telgraf hizmeti 2006 senesinde son bulana kadar, Amerika Birleşik Devletleri içinde önde gelen telgraf ile iletişim firması olmuştur. 

1851’e dayanan köklü bir geçmişi olan firma, günümüzde dünya çapında hizmet vermektedir. Bu çerçevede ülkemizde de hala aktif hizmetleri vardır. Birçok banka aracılığı ile kolay, pratik bir şekilde kullanmanız mümkündür. İsterseniz Western Union para çekme ve alma işleminden önce bazı önemli bilgileri verelim.

Western Union Nasıl Kullanılır?

Western Union nedir temel olarak uluslararası kapsamda para transferi yapmanızı sağlayan bir sistemdir. Kullanımı çok kolay olduğu için herhangi bir konuda zorluk sunmaz. Eğer neler yapacağınızı biliyorsanız, dakikalar içerisinde çözüm bulmanız mümkündür;

 • Western Union ile anlaşmalı bir finans kurumuna gidilir. Bu gerek banka gerekse döviz bürosu olabilir.
 • Kimlik kartı verilerek işlemler yapılır. Eğer bulunmuyorsa pasaport ya da ehliyet de kullanılabilir.
 • Çalışana para nakit olarak ödenir. Ardından da komisyon fiyatı alınır. 

Komisyon fiyatı hesaplandıktan sonra size iletilmektedir. Bu nedenle değişkenlik gösterebilir. Tüm bu işlemler ardından yetkili gerekli transferi gerçekleştirir. Ardından da bir numara verilir. Bu unutulmadan saklanmalıdır.

MTCN Nedir?

Yurt dışına ilk kez para gönderecekseniz, size en uygun, en hızlı ve uygun fiyatlı çözümü hangi seçeneğin sunduğunu bilmeniz gerekir. Ancak bunun haricinde de genel terimlerin farkında olmanız önerilir. Böylece tüm işlemler sorunsuz şekilde gerçekleşebilir.

Bu kavramlardan biri olan MTCN oldukça önemlidir. MTCN nedir banka ya da döviz bürosu ile para transferi yapıldıktan sonra size verilen numaradır. Benzersiz olduğu için diğer kullanıcılardan farklı, özgün yapısı vardır.

Parayı alan kişinin MTCN numarasına ihtiyacı olacaktır. Eğer bunu kaybederseniz, veremezseniz transfer işlemlerinde aksamalar yaşanabilir. Ayrıca para transferinin ne durumda olduğunu kontrol etmek istiyorsanız, MTCN yine burada kullanılmaktadır.

MTCN Nasıl Sorgulanır?

Para transferi yurt içinde yapıldığında saniyeler içinde gidebilmektedir. Ancak söz konusu yurt dışı olduğunda bu geçerli olmaz. İnsanlar yolladıkları paranın ne durumda olduğunu görebilmek için sorgulama gereği duyabilir. Bu özellikle acil durumlarda geçerlidir.

MTCN sorgulama bu nedenle önemlidir. Bu hem alıcı hem de gönderici tarafından gerçekleştirilebilir. Bunun için sadece şu işlemleri takip etmeniz gerekir;

 • Western Union’un resmi Transfer Takibi sayfasına giriş yapın. (Buradan yapabilirsiniz.)
 • Eğer göndericiyseniz gönderici benim üzerine tıklayın. Alıcı iseniz alıcı benim üzerine tıklayın.
 • İzleme numarasını, yani MTCN’yi yazın. 
 • Devam diyerek kalan işlemleri tamamlayın.

Bunlar ardından tüm işlemler sonlanmaktadır. Paranızın güncel durumu böylece öğrenilebilir. 

MTCN Numarası Kaybedilirse Ne Olur?

Yurt dışına para göndermek istiyorsanız, Western Union size uygun fırsatlar sunmaktadır.  İşlemler yapıldıktan sonra kişilere MTCN verilir. Western Union para alma ve sorgulama için gerekli olup transfer geçmişi sayfasında, yazdırılan ve tarafınıza verilen kağıtta veya dekontta bulunur. 

Ancak kaybetmişseniz ve bulamıyorsanız ciddi sorunlar meydana gelebilir. Karşı tarafın bu numarayı bilmemesi, alması esnasında sorun yaşanmasına neden olabilir. Ancak öğrenmek için bir çözümünüz de vardır. Bunun için yalnızca şu işlemleri takip etmeniz gerekir;

 • Western Union’un resmi Transfer Takibi sayfasına giriş yapın. (Buradan yapabilirsiniz.)
 • Ekranda gördüğünüz takip numarasını bilmiyor musunuz üzerine tıklayın.
 • Telefon üzerinden işlem yapmak istiyorsanız sender’s phone number üzerine tıklayın. Ardından da ülke, gönderici telefon numarasını, yollama miktarını girin. Son olarak da transfer tarihini yazdıktan sonra devam üzerine tıklayın. 
 • Eğer yollayıcı ismi ve alıcı adı üzerinden işlem yapmak istiyorsanız sender and receiver names üzerine tıklayın. Ardından da gönderici adı-soyadı ile alıcı adı-soyadını yazın. Yollanan miktarı ve yollama tarihini yazın.

Ardından tek yapmanız devam üzerine tıklamadır. Sonrasında MTCN sorgulama için bu numara kısa sürede öğrenilebilir. Şimdi Western Union para çekme ve alma nasıl yapılır bir bakalım.

Western Union Para Çekme ve Alma Nasıl Gerçekleştirilir?

Western Union para çekme ve alma işlemleri online olarak yapılabilir. Böylece sorunsuz, hızlı çözümler bulabilir, yurt dışına vakit kaybetmeden para gönderebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Western Union ile anlaşması bulunan herhangi bir bankaya gitmeniz gerekir. Onda hesabınız olması da bir şarttır.

Eğer mobil bankacılık kullanıyorsanız, şubeye gitme gereği duymadan giriş yapabilir, seçenekler kısmından Western Union’a tıklayabilirsiniz. Sonrasında ise para aktarma işlemlerini sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ardından tarafınıza bir form verilir. Bunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız, transfer işlemleri için şarttır. Eğer banka üzerinden işlem yapmak istemiyorsanız, acenteler, döviz büroları da size çözüm sunar. Burada kimliğinizi ya da pasaportunuzu kullanmanız yeterlidir. Sonrasında tüm işlemler sorunsuz şekilde sağlanır.

Western Union Hangi Bankalarda Kullanılır? 

Wstern Union kullanmak istiyorsanız, bilmeniz ereken şeylerden ilki bunu hangi bankalarda kullanabileceğinizdir. Böylece alacağınız çözümler hem daha hızlı hem de sorunsuz olabilir. Western Union şubeleri bankalar kapsamında olduğu için oldukça fazladır. Seçeneklerden bazıları şöyledir;

 • Albaraka
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Türkiye İş Bankası
 • Şekerbank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası

Western Union kullanmak istiyorsanız, bunlardan herhangi birini kullanmanız mümkündür. Bir hesabınız olması gerekebilir. İşlemleri genel anlamda internet bankacılığı, mobil sistem ya da doğruca şubeden yapabilirsiniz. 

Western Union PTT ile Kullanılır Mı? 

PTT Türkiye’de 81 ile hızlı ve kaliteli hizmetler sunmaktadır. Bu nedenle bankacılık işlemleri kapsamında birçok kişi tercih etmektedir. Western Union PTT’den alınır mı? Sorusu da bu nedenle sıklıkla sorulmaktadır.

Bu bakımdan PTT, 2004 senesinden bu yana Western Union kullanarak, yurt dışına para göndermenize olanak tanımaktadır. Herhangi bir şubesinden kolay bir şekilde yapmanız mümkündür. Fiyat aralıkları oldukça uygun olup farklı durumlara göre değişiklik arz etmektedir. 

Eğer doğrudan incelemek istiyorsanız, burayı tıklayarak güncel fiyatları görebilirsiniz.

Western Union Ücretleri Ne Kadar?

Western Union para çekme ve alma için size uygun çözümler sağlamaktadır. Ücretleri Avrupa’ya Euro gönderimi kapsamında şu şekildedir;

 • 0.01– 100.00: 4 Euro
 • 100.01 – 300.00: 9 Euro
 • 400.01 – 750.00: 25 Euro
 • 750.01 – 1.000.00: 30 Euro
 • 1. 000. 01 – 5.500.00: 40 Euro

Eğer Türk Lirası üzerinden işlem yapmak istiyorsanız ücretlendirmeler farklıdır. Bunlar genel anlamda şöyledir;

 •  0. 01 – 500.00: 25 Türk Lirası
 •  500.01 – 1.500.00: 50 Türk Lirası
 •  1.500.01 – 2.000.00: 90 Türk Lirası
 •  2.000.01 – 3.750.00: 150 Türk Lirası
 •  3.750.01 – 5.000.00: 200 Türk Lirası
 •  5.000.01 – 25.000.00: 225 Türk Lirası 

Eğer Bağımsız Devletler Topluluğu, Ukrayna ve Gürcistan’a yollayacaksanız ilgili fiyatlar şu şekildedir;

 •  0. 01 – 200.00: 4 Dolar / 31 Türk Lirası
 •  400.01 – 500.00: 14 Dolar / 107 Türk Lirası
 •  500.01 – 700.00: 18 Dolar / 138 Türk Lirası
 •  700.01 – 1.000.00: 22 Dolar / 169 Türk Lirası
 •  1.000.01 – 1.500.00: 30 Dolar / 230 Türk Lirası

Western Union Para Çekme ve Alma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz ATM Para Çekme Limiti Ne Kadar? Tüm Bankaların Listesi veya Yurt Dışı Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır? yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu