Eğitim

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ? İşte 10 Kolay Teknik

Yabancı dil nasıl öğrenilir sorusunu kendinize soruyorsanız, sizlere yabancı dil öğrenme teknikleri hakkında bir liste hazırladık. Biraz disiplin ve öğrenme isteğinizin olması başlangıç için yeter de artar bile. Dilerseniz fazla vakit harcamadan listemize bir göz atalım.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ? Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Günümüzde sıfırdan bir yabancı dili öğrenmek epeyce zor olabilir. Özellikle o dile ait hiçbir şeyi bilmiyorsanız ve yabancı dil nasıl öğrenilir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Ama endişelenmeyin, yabancı dili kolayca öğrenebileceğiniz birçok metod var. Uzmanlar, İngilizce’nin masa başına oturup saatlerce kelime ezberlemeye çalışarak öğrenilemeyeceğiniz söylüyor. Çünkü bu kelimeleri bu şekilde öğrendiğimiz takdirde, dili yeteri kadar etkin öğrenemiyoruz ve bize bu kelimeyi hatırlatacak hiçbir etmen yok. 

Örneğin bilgisayarın üzerine computer yazar ve her açtığınızda bu kelimeyi görürseniz, zamanla bu kelimeyi öğrenirsiniz, unuttuğunuz zaman da computer kelimesini gördüğünüzde aklınızda bilgisayarınız canlanacağından öğrenme işlemi daha kolay ve hızlı olur. Yurtdışına gidenlerin kolay ve hızlı bir şekilde o dili öğrenmelerinin sebebi de budur.

Kelime Kartları Alın ve Kalıp Olarak Öğrenin

Yabancı dil nasıl öğrenilir listemizin ilk sırasında çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir madde yer almaktadır. Eğer hiçbir şey bilmiyorsanız yapacağınız tek şey kelime kartları almak ve onları okumak. Yabancı dili asla kelime kelime öğrenmeyin, burada kelime kartlarından kastımız sadece kelime öğrenmeniz değil, burada cümlelerde yer alıyor. Kelime kartlarında öğrenmeniz gereken cümleler yer alıyor, bunları kalıp halinde öğrenin. Örneğin ‘’ What is your name’’ cümlesi, ‘’ Adın nedir’’ anlamına gelir. Hiç bilmeyen bir insana bunları kelime kelime öğretirseniz yüksek olasılıkla kafası karışacaktır. What kelimesinin anlamı ne, is kelimesinin anlamı -dır, -dir dediğiniz zaman onun için bu işlemi zorlaştırırsınız. Fakat ‘’adın nedir’’ sorusunu ‘’what is your name’’ olarak sorulduğunu öğrenirseniz dili çok daha çabuk öğrenebilir hale gelirsiniz. Hiçbir şey bilmiyorken, oturup da grammer çalışamazsınız. Bu nedenle ilk başta en az 200 kelime öğrenmek gerekir. 

Diyolog Kitapları Alın

Diyolog kitapları size hızlıca İngilizce öğretebilir, özellikle 100-200 kelime öğrendikten sonra kendinizi bu kitaplarda bulun. Diyolog kitapları, basit düzeyde diyologların bulunduğu kitaplardır. Buradaki diyologları okuyup Türkçeye çevirebilir ve öğrenebilirsiniz. Fakat sakın tek tek çevirmeye kalkmayın. Unutmayın, çocuklar ilk önce dili öğrenir ve daha sonra o dilin nasıl kullanıldığını öğretir.  Haliyle hiçbir şey bilmiyorken birden dili nasıl kullanacağınızı öğretmek mantıksız bir eylemdir.

  • Diyalog kitaplarındaki ifadeleri iyice okuyun
  • Ardından varsa Türkçe çevirisini yoksa çevirerek Türkçesini de okuyun.
  • Aklınıza iyice yerleştirin gerekirse turistlerle alıştırma yapın.

Youtube’dan Masal Dinleyin

Yabancı dil nasıl öğrenilir sorusu için belki de gün içerisinde pek çok kez bu platforma girip videolar izliyorsunuzdur. Youtube’da bir sürü masal videosu bulabilirsiniz. Masallar çocuklar için olduğundan, çok basit bir İngilizceyle üretilirler. Masallar dinleyebilir ve bu masalları çevirebilirsiniz. Bilmediğiniz kelime sayısı az olacağından, rahat bir şekilde cümleye odaklanabilir ve çevirebilirsiniz.

Şarkı Dinleyin

Şarkı dinlemek dilinizi geliştirmese de telaffuzunuza etki eder. Telaffuz, dili öğrenmek için son derece önemlidir. Eğer bir cümleyi yanlış telaffuz ederseniz, karşınızdaki kişi ne demek istediğinizi anlamayabilir veya yanlış bir kelimeyi söylemiş olabilirsiniz. Şarkılar, İngilizcenizi geliştirmede son derece etkili araçlardır.

Yabancı Bir Arkadaş Bulun ve Konuşun

İngilizceyi bilen bir arkadaş bulmak çok kıymetli bir hazine olabilir. Zira, çoğu insan böyle bir avantaja sahip değildir. İnternet üzerinden bulacağınız, İngilizce bilen bir arkadaş sayesinde çok rahat bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Onunla İngilizce konuştuğunuzda size bir şey söyleyecek ve siz anlamını bilmeyeceksiniz, haliyle internetten anlamına bakmak zorunda kalacaksınız. Tabi tüm bunlar size ders çalışmak gibi gelmeyecek ve sadece onunla konuşmak için öğrenmeye çalışacaksınız. Bu safhada, bu şekilde rahatlıkla o yabancı dili öğrenmek mümkün oluyor. Sürekli olarak İngilizceye maruz kalmış oluyor ve bu şekilde dilinizi öğrenmiş oluyorsunuz

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ? Her Yere Notlar Asın
Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ? Her Yere Notlar Asın

Her Yere Notlar Asın

Buzdolabı, laptop, fırın, dolaplar, mikrodalga, kısacası her şey olabilir. Üzerine notlar asın ve her kullanımda onun İngilizcesine maruz kalın. Bu sayede rahatlıkla kelime öğrenebilirsiniz. Her bilgisayarınızı açtığınızda, computer, buzdolabınızı açtığınızda fridge, mikrodalgayı açtığınızda microwave, fırınınızı açtığınızda oven kelimesini göreceksiniz. İngilizcesini öğrenmek bu sayede kolaylaşacak. 

Üstelik sadece bunlarda değil, tabak, bardak, çatal  ve kaşık gibi eşyalara da anlamını yapıştırabilir ve öğrenme işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Tüm bunlar çok vaktinizi almadan size hızlıca kelime öğretir. Sadece evinizde 30-40 kelime bulabilirsiniz bu şekilde. Bu 30-40 kelimeye hâkim olmak da çok vaktinizi almaz, zira sürekli maruz kalıyorsunuz.

Dil Uygulamalarını Kullanın 

Dil uygulamaları, telefonunuza kolayca indirebileceğiniz, size kolayca yabancı dil öğreten uygulamalardır. Dil uygulamalarını kullanarak rahatlıkla yabancı dil öğrenebilirsiniz.  Yabancı dil uyglamaları, fazla vakit almadığından dolayı uygulamayı kullananlar tarafından çok sevilmektedir. Bu sayede sizlerde bu uygulamaları kullanarak rahatlıkla o dili öğrenebilirsiniz.

Uygulamaların bazıları, oyunlaştırma eylemleri sürerek, yabancı dili rahatça öğrenmenizi sağlar. Siz bir oyun oynarsınız fakat bu esnada diliniz de rahat bir şekilde geliştirilmektedir. Dil uygulamaları, yabancı bir dili öğrenmenin en iyi hali olabilir. Bu yüzden bu uygulamaları kullanmanızı önermekte ve tavsiye etmekteyiz.

Öğrenmek İstediğiniz Dilin Ana Dili Olan Kişilerle Konuşun

Bu İngilizce öğrenmenizi epeyce hızlandırabilecek bir eylemdir. Öğrenmek istediğiniz dil, eğer ana dili olan biri tarafından öğretiliyorsa, İngilizce öğrenme süreniz, sandığınızdan çok daha kısa sürebilir. Bu sayede İngilizcenizi çok hızlı bir biçimde geliştirebilir hale gelebilirsiniz. İngilizcenizi geliştirmek için, preply ya da cambly gibi uygulamalardan destek alabilir ve bu şekilde ana dili olan birinden yardım alarak dili öğrenebilirsiniz. 

Sosyal Medyayı Kullanın

İngilizce öğrenme sürecinizi epeyce hızlandıracak bir şey varsa o da sosyal medya kullanımıdır. Yabancı dil nasıl öğrenilir listesinde kesinlikle yapmanızın önemli olduğu maddelerin başında gelmektedir. Sosyal medya kullanarak hızlı bir şekilde yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Instagram ve Youtube üzerinden yabancı hesapları takip edebilir ve kolay bir şekilde dilinizi geliştirme olanağı bulabilirsiniz. Buradan devamlı ve sürekli olarak yabancı içeriklere maruz kalacağınız için, diliniz kısa sürede buna adapte olacak bir biçimde gelişecektir.

Post it Kullanın

Yabancı dil nasıl öğrenilir listemizin son maddesinde dil öğrenmeyi kolaylaştıran eylemlerden olan post it kullanımıdır. Post-it kullanımı kısa sürede dil öğrenmenize yardımcı olabilecek bir eylemdir. Çünkü, post itler günlük hayatta devamlı olarak maruz kalmak zorunda olduğunuz parçalardır.  Her gün post itlere bakar ve dilinizi geliştirmeye çalışırsınız. Sürekli baktığınız için, maruziyetten dolayı kolaylıkla dilinizi öğrenmiş hale gelebilirsiniz. 

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir? yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorisine göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu