Finans

Yabancı Hisse Nasıl Alınır? Yurt Dışı Borsalarından Senet Alma

Yabancı hisse nasıl alınır, yabancı borsalardan alınırken hangilerini tercih etmeli ve nelere dikkat etmeliyiz gibi yatırımcıları ilgilendiren soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Hisse senedi alımlarınız için yatırımlarınızı yurt içerisinde kısıtlı tutmak zorunda değilsiniz. Bu noktada yurt dışı hisse senedi işlemleri konusunda olanak sağlayan bir yatırım hesabı açarak rahatlıkla dünya piyasasına ulaşabilir ve şirketlerin uluslararası olarak hisse senetlerini uzun, orta veya kısa vadede alarak satabilirsiniz. Yurt dışı borsalardan yabancı hisse senedi nasıl alınır konusu için kişiler yurt dışı piyasalarında bulunan yatırım fırsatlarını değerlendirebilirler.

Yurt dışı borsalarını değerlendirebilmeniz için sadece yurt dışı hisse senedi yatırım hesabı açmanız yeterli değildir, yabancı hisse nasıl alınır konusunda yurt dışı piyasalarında yabancı şirketlerin hisse senetlerini almanız için bazı bilgiler bulunur.

Yurt Dışı Borsalarında Yabancı Hisse Nasıl Alınır?

Yurt dışı borsaları üzerinden hisse senedi almak istediğiniz zaman pratik bir şekilde bazı aracı kurumlarla internet üzerinden alabilirsiniz. İnternet üzerinden yurtdışı hisse senedi alımı konusunda artık bir tık ile alabileceksiniz. Günümüz zamanında aracı kurumalarla birlikte istediğiniz şirket üzerinden hisse senedi alabileceksiniz. Hisse senedi almak için,

 • Yurt dışı hisse senedi hesabı banka hesabı açmak kadar kolay olmaktadır, kişiler hesap başvurusu yaptıkları zaman iletişim ve kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Doğru bilgileri sağladıktan sonra ve hesabınızı açtığınızda geriye sadece para yatırmanız yetecektir.
 • Eğer marketlerden banka kartınızla birlikte alışveriş yapmak istiyorsanız hisse senedi almak içinde hisse senedi hesabınıza para atmanız gerekmektedir.
 • Hisse senedi hesabınıza para yatırmak kolaydır, bunun için EFT ve Havale yöntemlerini kullanabilir ve yatırım hesabınıza bakiye ekleyebilirsiniz.
 • Kişiler yurt dışı borsaları üzerinden hisse senedi almak istediği zaman yurt dışı hisse senedi işlemlerini destekleyen kurumlar ile çalışmalıdır ve yatırım hesabı açmalıdır.
 • Yurt dışı hisse senedi destekleyen aracı kuruluşlarla birlikte hesap açsanız da uluslararası piyasalarda alım satım yapamazsınız bu sebeple en uygun kurum ve kuruluşu bulmalısınız.

Hangi Yurt Dışı Borsalarından Hisse Senedi Alınır?

Yurt dışından hisse senedi almak istiyorsanız ve yabancı şirketlere yatırım yapmak istiyorsanız bu noktada güvenilir bir aracı kurumla işlem yapmalısınız. Aksi takdirde paranız gidebilir ve çeşitli sıkıntı, sorun yaşayabilirsiniz. Yabancı hisse nasıl alınır yatırımı için yurt dışı borsalarında hisse senedi alma adımları,

 • Kişiler yurt dışı borsalarında işlem yapmak istediği zaman güvenilir olan borsaları seçerek işlemlerini gerçekleştirebilirler.
 • Uzak doğu ülkeleri, Amerika, Avrupa gibi pek çok uzak doğu ülkelerine ait olan borsaları kullanabilir ve işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • İsteğe göre yerel bankalar üzerinden de yabancı firmaların hisselerini satın alabilirsiniz, bu bankalar Yapı Kredi Yatırım, Garanti bankası, QNB Finansinvest, Ata yatırım, İş yatırım, Deniz yatırım, Gedik yatırım, ICBC yatırım gibi bankalar üzerinden alabilirsiniz.

Yurt Dışı Hisse Senedi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışı hisseleri konusunda dikkate almanız gereken bazı unsurlar bulunur. Kendinize en uygun borsaları bulduktan sonra ve güvenilirliğinden emin olduğunuz zaman rahatlıkla hisse senetlerinizi satın alabilirsiniz. Yabancı hisse nasıl alınır sorusunun devamı olarak dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekildedir,

 • Yurt dışı hisse senetlerinizde olanak sağlayan aracı kurumlarla hesap açılışı, minimum para yatırma limiti gibi veya yatırma para birimi farklılık gösterebilmektedir, bu durumda kişilerin minimum tutarla beraber hesap açılışı gerçekleştiren aracı kurumlarla hesap açması gerekebilir.
 • Ne kadar sıklıkla işlem yapacağınız konusunda planlama unsurlarınız önemli olmaktadır. Türkiye’de bulunan aracı kurumlarının çoğuna bakıldığı zaman alım satım komisyonlarında 10 ile 30 dolar arasında komisyon gibi durumlar olabilir. Yurtdışı hisse senedi komisyon konusunda fazla olabilir fakat kazandıkça bu durum daha iyi olabilmektedir.
 • Aracı kurumlardan destek almak bu noktada önemli, aracı kuruşların telefon destekler, eğitimleri, rehber, analiz gibi durumları önemli olmaktadır ve müşterilerine ücretsiz bir şekilde sunarlar, kişiler en uygun desteği alma konusunda ihtiyaçlara göre göz önünde bulundurabilir.

Alınacak Hisse Senedi Nasıl Seçilir?

Yurt dışı hisse senetlerini aracı kurum ile alırken kişiler bir yatırım hesabı oluşturma sonrasında ve bakiyelerine para yatırdıktan sonra hisse senedi alabilirler. Bu noktada ilk adımı atma konusunda kişiler hisse senetlerini almadan önce iyi bir şekilde araştırma yapmalıdır. Alınacak olan hisse senedini seçerken ve yabancı hisse senetleri dikkat edilmesi gerekenler,

 • Hisse senetlerinin araştırma ve analizleri doğru bir şekilde yapılmalı ve zamanlı piyasa risklerinin sizleri etkilemesine izin vermemelisiniz.
 • Hisse senedi yatırımcılarının fikirlerini önemseyin, körü körüne araştırmadan bir hisse senedi almayın, bu noktada bilen kişiler üzerinden sadece fikir alın.
 • Hisse senedinin yükselmesini istediğiniz için değil şirkete sahip olmak istediğiniz için yatırım ilkesini benimseyin.
 • Hisse senetlerinizi seçerken ortak olmak istediğiniz firmaların araştırmasını iyi bir şekilde yapın ve şirketlerin yönetimini, şirketin yıllık raporlarını, hissedarlara gönderirken senelik mektupları inceleyin.
 • Şirketlerin üç aylık dönemlerde yayınlamış oldukları raporları ve gelişmeleri takip edin, bununla birlikte şirketlerin yatırımcılar için hazırladıkları yatırımları kendi internet siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hisse Senesi Miktarı Nasıl Belirlenir?

Alınacak olan hisse miktarı önemlidir, kişiler hisse senedi alırken üzerinde baskı hissetmemelidir ve kendi portföylerini sadece bir hisse ile doldurmamalı, farklı firmaların hisse senetlerini de almalıdır. Yatırım dünyasındaki ustalaşmak ve gerçek anlamda kar elde etmek için kişiler kendilerine zaman vermeli ve küçükten başlamalıdır. Hisse senedi miktarı belirlenirken yurtdışı hisse senedi tavsiyeleri şu şekilde olmaktadır,

 • Paranızın ne kadarını hisse senetlerine ayırma sorunu kendinize sormalı ve kafanızda bir miktar belirlemelisiniz.
 • Borç aldığınız para, kredi çektiğiniz para ile birlikte yatırım yapmayın, her ay aldığınız paranın küçük bir kısmını yatırımlarınıza ayırabilirsiniz.
 • Hisse senetleri konusunda kesinlikle aç gözlü olmayın ve kendinize bir satış hedefi koyun.
 • Bir yatırımcının dediği söze körü körüne inanmayın ve yatırımlarınızı yaparken mutlaka kendi araştırmanızı yapın.
 • Mutlaka portföyünüzü çeşitlendirmeli ve başlangıç seviyesinde farklı hisse senetlerini de inceleyin.
 • Alım ve satım işlemleri konusunda yapılan borsa talimatları emir olarak ifade edilir, çok fazla sayıda emir tipi kullanılır ve piyasa emri, limit emirlerini öğrenerek bunu yatırımlarınızda kullanın.

Yurt Dışı Borsalarında Piyasa Emri Nedir?

Borsalarda kullanılan piyasa emri, bulunan hisse senedini mevcut olan en iyi piyasa fiyatından satın alma durumu veya kaçta satacağınızı belirten bir emir türü olmaktadır. Kişiler piyasa emrini kullandığı zaman çok hızlı bir şekilde hisse senedi alabilir veya satabilir. Piyasa emri ile birlikte yapacağınız işlemlerde her daim en iyi fiyat üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı hisse senedi piyasa emri şu şekilde özetlenmektedir,

 • Kişiler piyasa emrini kullanarak hisse senedi alabilir ve piyasada bulunan en düşük fiyattan satın alabilir.
 • Satış yapılması durumda piyasa fiyatı ile piyasa bulunan en yüksek fiyattan üzerinden satış yapabilme imkânınız bulunmaktadır.
 • Borsalarda tıpkı sizin gibi çok sayıda alıcı ve satıcı olur bu sebeple hisse fiyatları gün boyunca farklılık gösterebilmektedir.

Borsalarda bulunan limit emri, piyasa emrine kıyasla işlemlerin gerçekleştirildiği fiyat üzerinde daha fazla bir kontrol sağlamaktadır. Limit emrinde kişiler öncesinde belirli bir fiyat limiti karşılığında hisse senedi alımı veya satımı gerçekleştirebilmektedir. Limit emri ile kişiler rahatlıkla para akışını kontrol edebilir.

Yabancı Hisse Nasıl Alınır? Yurt Dışı Borsalardan Senet Alma yazımızı incelediyseniz Tesla, Apple ve Amazon Hisse Senedir Nasıl Alınır? yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu