Sağlık

Yaza Formda Girmek İçin Tüyolar

Yaza formda girmek için ne yapmam gerekiyor diye kendinize soruyorsanız bu konumuzu okumalısınız. Nasıl kilo verilir veya alınır? Formumu korumak için ne yapmalıyım gibi pek çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Yaz geldi ve çoğu kişide bir endişe ve telaş söz konusu. Tüm kış aldığım kilolardan nasıl kurtulurum diye düşünenler ve ideal kilosuna erişmek için nasıl kilo alabilirim diye düşünenler hızlı bir çözüm yolu arıyorlar. Bu yazımızda sizi şok diyetlere ya da ilaçlara koşmanızı engelleyecek ve vücudunuzu yıpratmadan kilo vermenizi sağlayacak birkaç tüyo vereceğiz. Sadece birkaç temel alışkanlıklarınızı değiştirerek forma girmeye ne dersiniz? Bu yazımızda kilo almak isteyenler ve kilo vermek isteyenler yaza formda girmek için tüyolar nelerdir bahsettik.

Formunu Korumak ve Kilo vermek İsteyenler İçin Tüyolar

Çikolatalar, dondurmalar… Kısacası abur cuburları sevmeyenimiz yoktur. Fakat zararsız gibi gözüken bu sevimli atıştırmalıklar hem doyurucu ve besleyici değil hem de yüksek kalorili ürünlerdir. Önemli olan bu alışkanlığımızı kontrol altına almaktır. Siz yemenize ne kadar dikkat ederseniz edin, bol bol su tüketin, protein, karbonhidrat gibi tüm besinleri dengeli tüketin eğer abur cubur yeme alışkanlığınızı kontrol altına almazsanız kilo verme süreciniz aksar. Yaza formda girmek için tüyolar şunlardır;

Daha Çok Çiğne

Günümüzde her şey hızlı bir şekilde akıyor. Durum böyle olunca ayaküstü hızlıca yemek yeme alışkanlığı edindik. Bilimsel araştırmalar ışığında beynimize giden doygunluk hisse yemek yemeye başladıktan 20 dakika sonra gerçekleşiyor. Hızlı yemek yemek daha fazla yemek yememize neden olurken, besinleri büyük lokmalar halinde yuttuğumuzdan hazımsızlık yaşıyoruz. Tüm bu durumlar günün sonunda yemek yemeden tatmin olmayan bireylere dönüştürüyor bizleri. Bu yüzden yemek esnasında kısa vaktimiz olsa dahi besinleri iyice çiğnemeliyiz. Zaten beynimiz de doygunluk hissine 20 dakika sonra erişecek.

Ara Öğünleri Atlama

 Kilo vererek forma girmeyi isteyen kişilerin normal beslenme düzeninde de ara öğünler oldukça önemli yer tutar. Çünkü kişinin kan şekeri gün içerinde tempoya ve açlık durumuna bağlı olarak düşebiliyor. Kan şekerini dengelemek için yanınızda bir kâse yoğurt taşıyabileceğiniz gibi, 4-5 adeti geçmeyecek şekilde ceviz ya da badem ile ara öğününüzü destekleyebilirsiniz. Unutmayın ara öğünler aynı zamanda bir sonraki öğününüze daha az yemeniz için bir basamaktır.  

Suyuna Renk Kat  

 Su her canlı için en temel ihtiyaçtır. Özellikle yazın nemden, buhardan, terlemeden kaynaklı su kaybı yaşıyoruz ve bedenimiz her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Çünkü vücudumuz su ve mineral kaybediyor. Bu durumun önüne geçmek için günde en az iki buçuk litre su tüketmeliyiz. Peki mineral ihtiyacımızı karşılamak için ne yapmalıyız dediğinizi duyar gibiyim. Tüketmeniz gereken su miktarının sadece bir litresine dondurulmuş meyve dilimleri ve bir şişe maden suyu ile hem renklendirip hem de su içmeyi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Hareket et

Hareket etmeye tüm kış soğuk olduğundan direndik. Fakat yaz geldi ve bu bahaneniz artık yok. Yaza forma girmek için tüyolar istiyorsanız en temel tüyo hareket etmekten geçiyor. Günde en az 30 dakika yürüyerek hem zinde kalacaksınız hem de canlı hissedeceksiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüyolar hem forma girmenize hem de formunuzu korumaya yardımcı tüyolardır.

Kilo Almak İsteyenlere Yaza Formda Girmek İçin Tüyolar

Ülkemizde ve dünya da en yaygın görülen hastalıklar arasında obezite var. Fakat, dünya üzerinde obezite sorunu kadar kilo alamama sorunu yaşayan kişilerde bulunuyor. Nasıl obezitenin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi varsa aşırı zayıflığında insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. İşte, aşırı zayıf kişilere yaza formda girmek için tüyolar;

 • Yeterli protein alımı yaparak kas kütlenizi arttırabilirsiniz,
 • Düzenli bir egzersiz programı ile kas kütlenizi arttırabilirsiniz,
 • Küçük hacimli ama yüksek enerji sağlayan besinler tüketmelisiniz. Örneğin, kuru meyve, pekmez, tahin, bal ve kuru yemiş gibi besinler.
 • Öğün sayınızı arttırın,
 • Yemekten önce ve sonra su tüketiminden kaçınılmalı çünkü su tokluk hissinizi daha çabuk sağlar.
 • Uyku düzeniniz olmalı,
 • Abur cuburlar kilo artımını sağlasa da sağlıksız olduğundan tavsiye etmiyoruz ve bunların yerine doğal besinleri tavsiye ediyoruz,
 • Bölgesel yağlanmadan kaçınmak için mutlaka bir fiziksel aktiviteye katılmalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz tüyolar ile ideal kilonuza ulaştıktan sonra formunuzu korumak için yüksek enerjili besinleri eskisi gibi sık tüketmemelisiniz.

Kilo Almanın Önünde Engel Olan Hastalıklar

 Yaza formda girmek için tüyolar diye arama yaptınız. Fakat kilo almanıza engel olan şey sahip olduğunuz hastalıklarsa gelin birlikte hangi hastalıklar kilo almanız önünde bir engel bakalım,

 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Sindirim sistemi bozuklukları,
 • Psikolojik bozukluklar
 • Troid hastalıkları,
 • Kullanılan ilaçlar ve bunların etkileri
 • Kanser
 • Kronik diyare
 • Bağırsak parazitleri

Gibi sorunlar kilo almanızı engeller. Yaza formda girmek için tüyolar arıyorsanız mutlaka önce bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve uzman bir hekime gözükmelisiniz.

Kilo almak ya da kilo vermek isteyen herkes mutlaka sağlıklı yağları tercih etmeli. Bunun yanında karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmamalı çünkü o bizim enerji depomuzdur. Son olarak kesinlikle paketli gıdalardan uzak durarak istediğiniz forma girebilirsiniz.

Yaza Formda Girmek İçin Tüyolar yazımızı okuduysanız Hızlı Kilo Verme Yolları Ve Yöntemleri Nelerdir? yazımıza da göz atmalısınız.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu