Eğitim

Yazılım Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları

Yazılım mühendisliği maaşları ve iş olanakları yazımız ile kariyerinizi doğru planlayabilirsiniz. Yazılım mühendisliği günümüzün trend meslekleri arasında yer alıyor. Dolayısıyla yazılım mühendisliği maaşları ve iş imkanları ile öğrencilerin merak konularından birisi. Peki, yazılım mühendisleri ne iş yaparlar? Aylık kazançları nedir? Yazlım mühendisliği iş olanakları ve maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz sizin için tüm detayları derledik.

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

İngilizcede software engineering olarak geçen yazılım mühendisliği, yazılımlarla ilgilenen bir alandır. Özellikle son on yıl içerisinde hızlanan teknolojik gelişmeler çerçevesinde bu alanda çalışan insan sayısında yüksek bir artış vardır. Kısaca ifade edecek olursak eğer yazılım mühendisi, kullanıcıların ihtiyaçları çerçevesinde yazılım geliştiren ve tasarlayan kişidir. Bu kapsamda görev ve sorumlulukları:

 • Yazılımı kullanacak kişi ile iletişime geçer ve taleplerini en iyi şekilde anlar.
 • Kullanıcı taleplerini analiz eder. Bu analizler sonrasında talebe uygun yazılımı tespit eder.
 • Yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile ortak çalışır.
 • Yazılım tamamlandığında kullanıcıya programı nasıl kullanacağı hakkında eğitim verir.

Sonuç olarak yazılım mühendisi günümüz teknolojisini kullanarak kullanıcı ihtiyacına cevap veren tasarımlar geliştirir. Programlama dilinden yararlanarak yazılımı meydana getirir. Dolayısıyla yazılım mühendisliği maaşları için günümüz meslekleri arasında yüksek seyrettiğiniz söyleyebiliriz. Çünkü teknik bilgi ve donanım gerektiren bir meslektir.

Yazılım Mühendisleri Nerede Çalışırlar?

Günümüzün gelişen yazılım alanında yazılım mühendisleri pek çok farklı sektörde iş bulabilirler. Dolayısıyla yazılım mühendisliği iş imkanları her geçen gün artıyor diyebiliriz. Yazılım mühendisi olmak isteyen herkes, bilgisayar sistemlerinin geliştirildiği sektörlerde çalışabilirler. Bunlara birkaç örnek verecek olursak;

 • Telekomünikasyon
 • Bankacılık
 • Hastane
 • Otomotiv

Bu sektörlerde oldukça rahat bir şekilde iş bulabilirsiniz. Çünkü yeni gelişen bir alan olması dolayısıyla sektörde gerçekten bilgili ve tecrübeli çok az sayıda yazılım mühendisi bulunuyor. Yeni başlayacağınız bir işyerinde; iş analistliği, test ve programcılık, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticisi olarak işe başlayabilirsiniz.

Eğer yazılım mühendisliği maaşları nelerdir merak ediyorsanız bunun değişken olduğunu söylemeliyiz. İlk olarak sizin tecrübenize, başvurduğunuz firmaya, yeni mezun olup olmadığınıza, staj yaptığınız iş yerlerine göre işe başladığınızda alacağınız ücret değişir.

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisi olarak işe başlayacakların önünde iki farklı yol vardır. Birisi özel sektörde çalışmak iken diğeri kamu kurumunda çalışmaktır. Kamu kurumlarında çalışacaksanız eğer yazılım mühendisliği maaşları hakkında ortalama bir miktardan bahsedebiliriz. Ancak özel sektörde maaş ortalamaları daha çok değişkenlik gösterir. Daha detaylı olarak anlatmamız gerekirse:

 • Yeni başlayanlar: 6.500 TL ile 6.800 TL arasında maaş alırlar.
 • 5 yıllık deneyime sahip uzman mühendisler: 6.800 TL ile 12.000 TL arasında maaş alırlar.
 • 10 yıllık deneyime sahip uzman mühendisler: 12.000 TL ile 15.000 TL arasında maaş alırlar.

Yukarıda sizler için listelediğimiz maaş aralıkları sizin çalışacağınız sektöre, işe başladığınızdaki pozisyonunuza, deneyiminize ve firmaya bağlı olarak düşüş ya da yükseliş gösterebilir.

Yurtdışı Yazılım Mühendisi Maaşları

Türk lirası maalesef kur farkından dolayı özellikle son bir yılda giderek değer kaybetmiştir. Ancak buna bağlı olarak yurtdışındaki yazılım mühendisleri maaşları çalıştığınız ülkedeki kur miktarına bağlı olarak ödenmektedir. Dolayısıyla yurtdışındaki birçok yazılım mühendisi ülkemize oranla çok daha fazla ödeme almaktadır. Kur farkından kaynaklı olarak birçok Türk yazılım mühendisi yurtdışında çok daha kolay bir şekilde iş bulabilirler. Genel olarak bakacak olursak yurtdışında ülkeler bazında yazılım mühendislerinin aldıkları maaşlar aşağıdaki gibidir. Listede yıllık maaş ortalamaları verilmiştir:

 • ABD’de: 106.431 Dolar
 • Kanada’da: 58.000 Kanada Doları
 • Avustralya’da: 100.000 Avustralya Doları
 • İngiltere’de: 44.250 Avro
 • Fransa’da: 42.000 Avro
 • Dubai’de: 78.000 Dolar

Yazılım Mühendislerinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yazılım mühendisleri iş olanakları çalıştıkları departmana göre değişim gösterir. Yine bu etkene bağlı olarak maaşları da değişmektedir. Yazılım mühendisliği maaşları iş tanımınıza ve yükümlüklerinize göre belirlenmektedir. Bu görev ve sorumluluklar:

 • Program yazılımı yazar ve test eder.
 • Yazılımı tasarlar.
 • Yazılımın nasıl çalıştığını kullanıcısına öğretir.
 • Alt birimlerini ve ekibini organize eder.
 • Projenin sürecini yönetir.

Yazılım Mühendislerinin İş Olanakları

Günümüzün gelişen teknolojisine baktığımız zaman bilgisayar sistemlerine bağlı olan meslek dallarının revaçta olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla bu alandaki iş olanları da her geçen değişmekte ve şekillenmektedir. Ancak iş imkanlarının bu alanda artış göstermesi sizi belli açılardan yanılmasın. Çünkü yazılım mühendisliği ve yan meslekleri için iyi bir eğitime ve donanıma ihtiyacınız var. Hatta mesleki deneyimlerinize geçmeden önce vizyon sahibi kurumlardan alacağınız stajlar ile mesleki donanımızı güçlendirmenizi tavsiye ederiz.

Özellikle lise döneminde bilgisayar sistemlerine ilgiliyseniz bu alanda kendinizi geliştirmeyi ve eğitiminize bu alana yönelik almayı düşünmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle günümüzün teknolojik dünyasında sizde prestijli bir meslek sahibi olabilirsiniz. Ancak bunun için çok çalışmanız gerektiğini ve kendinizi devamlı eğitmeniz gerektiğinin de altını çizelim.

Yazılım Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları yazımızı beğendiyseniz Bilgisayar Mühendisliği Maaş ve İş İmkanları yazımıza da göz atmalısınız.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu