Finans

Yunanistan Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl?

Yunanistan asgari ücret rakamı nedir, market fiyatları, kiralar, araba fiyatları ne kadar? Komşu ülkede yaşamak istiyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Ülkemizden karayolu ile bile ulaşılabilen komşu ülke Yunanistan, aynı zamanda Avrupa’nın da girişi konumundadır. Balkanların bu en büyük ülkesi; yemeklerinin, müziklerinin, insan alışkanlıklarının benzerliğiyle Anadolu ile benzeşiyor. Ulaşımın kolaylığı nedeniyle yaz aylarında Yunan adalarında tatili tercih eden pek çok yurttaşımız var. Türkiye ile yakınlığı bir yana, Avrupa’ya geçişin anahtarı konumundaki Yunanistan, ayrıca ilgi görüyor. Çalışma alanı çok geniş olmayan Yunanistan asgari ücret miktarı konusunda da diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde kalıyor.

Ülkede Türkiye’nin hemen hemen 2 katı asgari ücret ödeniyor. Yunanistan asgari ücret 2022 yılında 774 Euro olarak uygulanmıştır. Ancak turizm ve gemi endüstrisinde gelişen bu ülkede bu ücretle çalışan insan sayısı azdır. Çünkü sektörler uzmanlık gerektirmektedir. Dolayısıyla vasıfsız elemanlar ancak bu ücretlerle çalışmaktadır.

Yunanistan; binlerce yıllık tarihi, turizmde yarattığı farkındalık ile Avrupalıların gözde tatil ülkelerinden biridir. Ülkede üzerinde yerleşim olan 227 ada bulunmaktadır. Ege Denizi’nde komşu olduğumuz Yunanistan’a ait adalara, Türkiye’nin bazı noktalarından kayıkla bile ulaşılabilmektedir. 500 yıl Osmanlı egemenliğinde kalmış olan Yunanistan’ın Türkiye ile benzeyen pek çok kültürel özelliği bulunmaktadır. Yunancanın konuşulduğu ülkede, dil dışında yaşam şekli ve yemekler ülkemiz ile çok yakındır. Dolayısıyla, Yunanistan’da asgari ücret alınsa bile yaşanacak güzel bir Avrupa ülkesidir. Çünkü pek çoğumuzun çekindiği yabancılık hissi, bu ülkede en az seviyededir.

Parlamenter sistemle yönetilen ülkenin iklimi, Türkiye ile de benzerlik gösteriyor. Dağlar ve adalar ülkesi olan Yunanistan’ın tek ve en büyük kenti ise Atina… 10 milyon nüfuslu ülkede neredeyse her üç kişiden biri bu şehirde yaşıyor. Çünkü tüm kamu binaları, büyük şirketlerin merkezleri bu şehirde yer alıyor. İş konusunda da çoğu fırsat bu şehirdedir.

Yunanistan’da Kiralar Ne Kadar?

Yunanistan asgari ücret miktarıyla doğru orantılı olarak kiraların düşük olduğu bir ülkedir. Diğer Avrupa ülkelerinin ortalamalarına göre daha düşük kiralarla ev bulmak mümkündür. Ülkedeki aylık ortalama kira 400 Euro civarındadır. Bu yaklaşık 80 metrekare bir ev için geçerlidir. Ancak her ülkede olduğu gibi bölgesel farklılıklar mevcuttur. Ülke ekonomisine yön veren başkent Atina’da kira miktarları yükselmektedir. Bütçenize göre ev bulabileceğiniz Atina’da asgari ücretle ev kiralamak zordur. Ancak Yunanistan’da çalışan nüfusun yalnızca yüzde 10’u minimum ücreti alıyor. Haliyle Atina’da maaşlar da ülke ortalamasının üzerinde veriliyor.

Yunanistan, tatil için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Dolayısıyla tatil yörelerine talep de yüksek. Bu bölgede de kiralar ortalamanın üzerine çıkabiliyor. Ayrıca farklı elektrik şirketleri bulunuyor. Ancak standart tarife uygulanıyor ve aylık 40 Euro dolayında elektrik faturası geliyor. Bunun yanında internet aylık 30, su faturası da 10 Euro dolayında ödeniyor.

Yunanistan Hangi Sektörlerde Eleman Arıyor?

Bu ülke, yüksek standartlı ülkeler arasındadır. Son 10 yılı krizlerle geçirse de dünyanın en büyük 51’nci ekonomisine sahiptir. Dolayısıyla iş hacmi de büyüktür. Ancak ülkedeki milli gelirin yüzde 20’si turizm kaynaklıdır. Bu da ülkedeki en büyük sektörün hizmet sektörü olduğunu gösteriyor. Doğal olarak en büyük ihtiyaç da hizmet sektörü elemanlarındadır. Yunanistan asgari ücret miktarını vasıfsız işçiler üzerinden belirlemektedir.

Her ülkede olduğu gibi teknik diploma ya da zanaat sertifikaları ülkede değerlidir. Örneğin bir kuaför asgari ücretin 4 katını kazanabilmektedir. Avrupa Birliği’ne girilmesinden sonra ülkedeki tarım hızla yükselişe geçmiştir. Ülkenin tarım yelpazesinde Türkiye’nin aşina olduğu zeytin, pamuk, incir, tütün, domates, karpuz gibi ürünler vardır. Avrupa’ya bu ürünleri satan Yunanistan’da tarım işçisi ihtiyacı da artmaktadır. Yunanistan asgari ücret miktarını vasıfsız işçiler için uygulamaktadır. Ayrıca gemi endüstrisi geliştiğinden bu konuda elemanlara da ihtiyaç vardır. Yani üretim alanında çalışacak işçiler de kolaylıkla iş bulabilmektedir. Buna karşın, ülkedeki işsizlik oranı yüzde 10 dolayındadır.

Yunanistan’da Market Fiyatları Nasıl?

Yunanistan’da alışveriş kültürü Türkiye’ninkiyle benzerlik gösteriyor. Belirli bölgelerde kurulan pazaryerlerinde taze sebze, meyve, et ve süt ürünleri bulmak mümkün oluyor. Aynı zamanda Avrupa’ya yayılmış zincir marketler neredeyse her kentte bulunuyor. Gıda ve ürün sıkıntısının yaşanmadığı Yunanistan asgari ücret alan birinin temel gıda maddelerine kolay ulaştığı ülkelerdendir. Ülkedeki fiyatlar Avrupa’nın birçok ülkesiyle yakın aralıktadır. Yunanistan’da market fiyatları yaklaşık olarak şöyledir:

  • 500 gramlık bir ekmek: 0,80 Euro
  • 12’li yumurta: 3 Euro
  • 1 kg ülkeye özgü peynir: 9 Euro
  • 1 lt Kutu süt: 1 Euro
  • 1kg kırmızı et: 9 Euro
  • 1 kg beyaz et: 3,5 Euro
  • 1 kg elma: 1 Euro
  • 50 cl bira: 1,75 Euro

Bu Ülkede Eğlence ve Dinlence Bir Arada

Yunanistan, eğlence ve dinlence ülkesidir. Ülkede sıcak günlerde siesta uygulaması bulunuyor. Yani esnaf ve kamu binaları, yaz günlerinde öğleden sonra işi bırakıp dinlenmeye çekilir ve sonrasında mesai gece 21.00’e kadar sürer. Başta Atina ve deniz kenarı şehirler olmak üzere her yerde eğlence mekanları ve restoranlar fazladır. Yunanistan asgari ücret miktarı, dışarıda yemek yiyip eğlenmeye yetecek bir pay bırakmaktadır. Mekânın kalitesine göre değişse de kişi başı ortalama maliyet 15 ila 50 Euro arasındadır. Bir kafede kahve içmek kişi başı en fazla 1,5-2 Euro’ya mal olmaktadır. Ayrıca iş çıkışı uğranacak Pub’larda bira 2,50-3,50 Euro arasında değişmektedir.

Yunanistan’da Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Bu ülkede devlet okullarının tamamı Yunanca eğitim vermektedir. İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim veren özel okullar bulunmaktadır. Ancak bu ülkede özel üniversite bulunmuyor. Çünkü devlet açılmasına izin vermiyor. Bu nedenle bu ülkede yüksek öğrenim görmek isteyenler lise ortalamasıyla başvuru yapmaktadır.

Yunanistan’da Ulaşım Ucuz Mu, Araba Fiyatları Ne Kadar?

Yunanistan, toplu taşımanın yaygın kullanıldığı bir ülkedir. Ülkedeki tek aktif metro Atina’dadır ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek biniş 1 Euro iken, aylık abonmanlık 30 Euro’ya alınabilmektedir. Yine belediye otobüsleri kent içi ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca taksiler diğer ülkelerden farklı çalışmaktadır. Taksiler siz araçtayken, güzergahtan çıkmadan başka yolcu alabilmektedir. Dolayısıyla Yunanistan asgari ücret ile çalışan bir işçinin bütçesini sarsmadan ulaşımını sağlayabileceği bir ülkedir.

Özel aracınız olmasını istiyorsanız ikinci el otomobiller 8 bin Euro’dan başlamaktadır. Sıfır kilometre bir Toyota Yaris almak isterseniz de 30 Euro dolayında bir bütçe ayırmalısınız. Yunanistan’ın en çok satılan otomobil modelleri Türkiye’dekine benzerdir. Toyota, Peugeot ve Opel Yunanların en çok tercih ettiği otomobil markalarıdır.

Yunanistan Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımızı incelediyseniz Hollanda Asgari Ücret Rakamı Nedir? Hayat Şartları Nasıl? yazımıza da göz atabilisiniz.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu