Finans

Yurt Dışı Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yurt dışı hesap açma işlemi hakkında bilinmesi gereken tüm her şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Eğer birikiminizi yurtdışında değerlendirmek isteyenlerdenseniz kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Banka hesabı açmak genellikle oldukça basit işlemlerden geçerek ülkemizde yapılmaktadır. Ancak bazı insanlar paralarını yurt dışındaki bankalarda tutmayı tercih edebilir. Bunun sebepleri genellikle o bankaların daha güvenli olduğunu düşünmeleri, yurt dışına taşınacak olmaları ve yatırımlarını farklı ülkelerin bankaları üzerinden yapmak istemeleri olabilir. Peki, yurt dışı hesap açma nasıl ve neler yapmak gerekir?

Yurt dışı hesap açma işlemleri her ülkede farklılık göstermektedir. Yani ülkeler genellikle vatandaşlığı olmayan insanlardan banka hesabı açarken birçok farklı evrak ve bilgi istemektedir. Bunun sebebi olası para aklama ve suç teşkil eden farklı para getirilerini ülkeye sokmamak istemeleridir. Özellikle Avrupa ülkeleri bu konuda çok fazla tedbir almaktadır.  Bir ülkede banka hesabı açarken sizlerden istenen evraklar şunlardır;

 • Ülkenizde kayıtlı olduğunuz ikamet adresi
 • Adınıza ülkeniz tarafından onaylanmış pasaport
 • Ödeme kaydı bilgileri 
 • Ülkenizde kayıtlı olan kimlik kartı

Tüm bu evrakların yanı sıra bazı bankalar, banka hesabı açma nedeninizi de sorgulayabilir. Eğer yurt dışında vatandaşlığınız varsa işlem gerçekleştirmek için sadece kimlik bilgileriniz yeterli olacaktır. Eğer ziyaretçi iken banka hesabı açmak istiyorsanız pasaport şarttır. Yurt dışı banka hesabı açmak için gerekli olan işlemler ve evraklar tamamlandığında yurtdışında hesap açma işlemi tamamlanmış olur. 

Yurt Dışı Hesap Açma İşlemi (Online)

Yurt dışı hesap açma işlemleri online ortamda da halledilebilir. Yakın bir zamanda yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, maaş yatırılması, para transferi ve işlem kolaylığı amacıyla banka hesabı açmaya ihtiyacınız olabilir. Açmak istediğiniz banka hesabı için online ortamda yapılabilecek birkaç adımlamayla hesabınızı açmak mümkündür. Türkiye’de bulunan bankaların bazıları yurt dışında hesap açmak için tercih edilebilir. Yurt dışında banka hesabı açan bankalar şunlardır;

 • Akbank
 • Ziraat bankası
 • TEB
 • İş bankası
 • İNG bank

Bu bankalar birçok ülkede banka hesabı açmanız için kullanılabilir. Yurt dışı banka hesabı işlemleri için online başvuruda bulunabilirsiniz. Sadece bilgilerinizi tanımlamak ve talep oluşturmak yeterlidir. Eğer online ortamda başvuru işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız başvurunuzu bankanın telefon numarasını arayarak çağrı merkezinden uygulamanız da mümkündür. 

Almanya Banka Hesabı Açma

Almanya iş imkanları açısından ve eğitim açısından oldukça gelişmiş ülkelerden biridir. Almanya’ya eğitim ya da iş için gidiyorsanız kendinize bir yurt dışı banka hesabı açmanız gerekmektedir. Bu işlemeler birçok adımda farklılık göstermektedir. Almanya’ya çalışmak için geldiyseniz bir ikamet adresinizin olması ya da oturma izninizin olması yeterlidir. Bu izinleriniz varsa vize ve pasaport gibi kayıt belgeleri ile kolayca banka hesabı açabilirsiniz. 

Almanya’ya eğitim almak üzere gelen öğrenciler Yurt dışı hesap açma işlemi yapmak istiyorlarsa öncelikle öğrenci olduğunu gösteren belge ya da evrakları tamamlamalıdır. Kayıtlı olduğunuz üniversiteden öğrenci belgesi temin edebilir ve bankayı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’da öğrenci olanlar bankalar tarafından birçok ödeme kolaylığı ve ek ödeme zorunluluklarından kurtulabilirler. Almanya eğitim alan öğrencilere hükümet tarafından birçok destekte sağlamaktadır. Eğer burs başvurusunda bulunursanız açtığınız banka hesabınıza eğitim ihtiyaçlarınız için size eğitim masraflarını karşılayacak kadar ücret yatırılmaktadır. 

Almanya’da Banka Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmeli

Banka hesabı açacaksanız evraklarınızın eksik olmaması önemlidir. Eğer Almanya’da kalıcı olacaksanız vatandaşlık edinmek için gerekli olan her şeyi tamamlamaya çalışın ve birçok farklı banka zorunluluklarından kurtulmuş olun. Almanya’ya henüz gitmediyseniz online ortamda kayıt gerçekleştiren bankaları tercih edebilirsiniz. Bu bankalar büyük Alman bankalarına göre daha az bilinir ama işlem kolaylığı sağlarlar. Ayrıca Türk nüfusunun da hatırı sayılır miktarda olduğu Almanya’da Türk bankalarına rastlarsanız bu bankalardan hesap açmayı tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir.

Yurt Dışında Banka Hesabı Çeşitleri

Ülkemizde bankacılık işlemlerinde sorunlar yaşamak, siber saldırılar ve değişen ekonomik koşullar nedeniyle birçok yatırımcı daha güvenli buldukları yurt dışı bankaları üzerinden hesap açmayı tercih edebilmektedir. Yurt dışı hesap açma isteyenler genellikle hesaplarındaki paraları korumayı amaçlarlar. Bu sebeple eğer banka hesabı açmak istiyorsanız işte dünyanın en güvenli bankaları;

 • KfW 
 • Bank Nederlandse Gemeenten
 • Zürcher Kantonalbank
 • Landwirtschaftliche Rentenbank
 • L – Bank
 • Nederlandse Waterchapsbank
 • Caisse des Depots et Consignations
 • NRW Bank
 • TD Bank Group
 • Raboobank

Bu bankaların büyük çoğunluğu Almanya, İsviçre ve Hollanda’da yer almaktadır. Dünyanın en büyük yatırımcıları hatta devletleri paralarını saklamak üzere bu bankaları tercih etmektedirler. Yurt dışında hesap açacak olanların bilmesi gereken en önemli şey yatırdıkları paranın sadece döviz cinsinden olması gerektiğidir. Bir ülke bankasına farklı bir ülkenin parasını sokmaz. Çoğunlukla dünya genelinde işlem gören dolar ve Avrupa bankalarında sık kullanılan Euro ile hesabınıza güvenle para atabilirsiniz.

Yurt Dışında Yatırım Hesabı Açmak

Birçok yatırımcı paralarını Borsa İstanbul şirketlerine yatırmak ya da ülkemizde bulunan banka mevduat hesaplarına yatırmak yerine yurt dışına yatırmayı tercih eder. Dünya piyasasındaki yatırım araçları (hisse senetleri, emtialar, tahviller, bonolar vb.) uluslararası bankacılık sisteminde kolayca işlem gerçekleştirebilir. Ülkemizdeki bankalar genellikle yabancı piyasalarda çok fazla işlem olanağına sahip değildir. İşlem gerçekleştiren bankaların da yüksek işlem ücreti kestiği görülmektedir. 

Yurt dışı banka hesabı ile mevduat yatırımlarınız da çok daha değerli olabilmektedir. Ülkemizde bankaların düşük mevduat karları verdiği ve dengesiz faiz politikaları uygulandığı bilinmektedir. Birçok gelişmiş ülkenin bankası sabit bir büyüme hacmi ve ekonomik politika nedeniyle düşük de olsa net bir mevduat karı vermektedir. Üstelik işlemleri döviz cinsinden gerçekleştirdiğiniz için dövizin artışına bağlı olarak kar oranınız artacaktır. 

İş Gereği Banka Hesabı Açmak

Kendinize ait bir işletmeniz olduğunu ve uluslararası pazarlara açılacağınızı düşünelim. Hedef pazarınız için belirlediğiniz ülkede ödeme ihtiyaçlarınız için bir hesap açmanız gerekebilir. Yurt dışı hesabı açtığınızda ödemeleriniz kolaylıkla bankalar arası transfer etmeniz mümkündür. Türkiye’deki bankalar kurumsal iş amacıyla açılan yabancı banka hesaplarına bireysel banka hesaplarına oranla çok daha düşük transfer ücretleri uygulamaktadır. 

Ayrıca eğer bir iş kuruyorsanız ve işletme açacağınız ülkede bir banka hesabınız yoksa gelirinizi aktarabileceğiniz bir yer olmayacağını bilin. Çünkü bir ülkenin gelir kazancı sağlayan her vatandaşı o ülkenin bankalarına para yatırmak zorundadır. Bu yatan paraların makbuzu kesilir ve işlemlerin nereden geldiği teyit edilir. Özellikle yabancı vatandaşların güvenli bir işlem ve kazanç gerçekleştirdiğini öğrenmek uluslararası bankalarda çok önemlidir. 

Günümüzde illegal yollarla gelir eden yabancı vatandaşlar bankalar üzerinden para aklama gibi kirli gelir yöntemleri uygulayabilmektedir. Bu sebeple AML adlı para aklama önleyici sistem olarak bilinen bir sistem geliştirmişlerdir. 

Yurt dışı Banka Hesabınızın Güvenliğinden Emin Olun

Banka hesabı açarken en önemli konu yaptığınız işlemlerin güvenliğidir. Banka hesabı açarken bildiğiniz üzere birçok kişisel bilginizi kurumlar ile paylaşmış olursunuz. Bu paylaştığınız bilgilerin gerçek bir banka için olduğundan emin olmalısınız. Bunun için yurt dışı hesap açma işlemi için seçtiğiniz bankayı iyice araştırmanızda fayda vardır. Fiziksel olarak banka hesabı açarken bu tür bir durumla karşılaşma ihtimaliniz düşüktür. Ancak eğer online ortamdan işlem gerçekleştiriyorsanız banka işlem süreci boyunca sürekli kontrol gerçekleştirmeyi unutmayın. 

Yurt Dışı Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımızı beğendiyseniz Finans kategorimize göz atmalısınız.

Furkan Topuk

Finans sektöründe uzun süredir çalışmaktayım. Yatırım ile ilgili pek çok alanda görev aldım ve kazandığım tecrübeleri sizlerle de paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu