Eğitim

Yurtdışı Eğitiminde En Ucuz Ülkeler Listesi

Yurtdışı eğitiminde en ucuz ülkeler listesini kariyerine başka ülkede devam etmek isteyen öğrenciler için hazırladık. Günümüzde pek çok genç öğrenci, kendilerini iyi bir yaşam ve kariyer fırsatı bulabilmek adına yurtdışında eğitim almayı planlamaktadır. Fakat yurtdışında eğitim almak, ülkesine göre son derece pahalı ve imkânsız bir eylem olabilir. Yurtdışı eğitiminde fırsat eşitliği sağlamak ve uygun fiyatlara eğitim almak ise son derece zor. Peki uygun fiyatlı bir şekilde nasıl eğitim alabilirim, yurtdışındaki eğitim masraflarımı uygun rakamlara nasıl sağlarım?

Yurtdışı Eğitiminde En Ucuz Ülkeler Hangileri?

Yurtdışı üniversite fiyatları ülkeye ve okula göre farklılıklar göstermekte ve çok büyük meblağlara çıkabilmektedir. Sizler için yurtdışı eğitiminde en ucuz ülkeler listesi yaparken bu ülkelerde yaşam şartlarının nasıl olduğunu da anlatmaya çalıştık. Umarız yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen öğrencilere bu konuda biraz bilgi verebiliriz.

Almanya

Yurtdışı eğitiminde en ucuz ülkeler listemizin ilk sırasında eğitimde en ucuz ve hatta bedava olan ülkelerden biri de Almanya’dır. Almanya’da lisans programları için dönemlik sadece 50 euro gibi bir bedel alınırken, lisansüstü programlarda dönemlik 650 euro ile 3000 euro arasında bir para ödüyorsunuz. Almanya, özellikle devlet tarafından sıklıkla desteklenen ve eğitim imkanlarını en ucuza sunmaya çalışan ülkelerden biri.

 • Almanya’da dört yıllık lisans eğitim bedeli yaklaşık 400 euro tutacaktır.
 • Yüksek lisans yapmak isterseniz en fazla 12,000 euro, en az 2,600 euro ek bedel ödemeniz gerek.
 • Almanya’da eğitim sürecinde masraflarınızı karşılayabilmek ve geçinebilmek için lisans süresince aylık en az 1,000 euro, lisansüstü dönemde ise en az 1,500 euro kazanmalısınız.

Avusturya

Avusturya’da eğitim almak oldukça uygundur. Düşük eğitim bedeli ve yine düşük yaşam giderleri sebebiyle özellikle zengin Avrupa ülkelerinde yaşayan öğrencilerin bir numaralı tercih rotasyonlarından biridir. Avusturya’daki okulların eğitim ücreti senelik 2000 euro civarında tutmaktadır, bir öğrencinin lisans boyunca ödeyeceği para yaklaşık olarak € 8000 civarındadır. Dört yıllık lisans dönemi boyunca ortalama € 18,000 ev kirası, €8,000 fatura giderleri, € 10,000 yeme içme giderleri, € 1,000 ekstra okul harcamaları, € 5,000 ulaşım gideri, € 5,000 sosyal yaşam harcamaları için para gerekmektedir. Sonuç olarak öğrencinin bu dört yıllık eğitim süreci boyunca € 55,000 paraya ihtiyacı vardır.  

Avusturya’da asgari ücretli bir şekilde tam zamanlı çalışıldığı zaman, bu para rahatlıkla kazanılabilmektedir. Avusturya’da dört yıl boyunca tam zamanlı olarak asgari ücretle çalışırsanız toplamda € 72,000 kazanırsınız. Yarı zamanlı çalıştığınız zaman da en az € 40,000- 50,000 kazanabilirsiniz. Kısacası çalıştığınız sürece ailenizin sizi finanse etmesine ihtiyaç duymamaktasınız.

İtalya

İtalya’da eğitim görmenin maliyeti yüksek değildir. Genel olarak konaklama, barınma, yeme içme ve eğitim masraflarını topladığımızda dört yıl için gereken para € 45,000 civarındadır. İtalya’da asgari ücretle çalışan biri yılda net € 10,000 kazanmaktadır. Kısacası, ekstra birikime ihtiyacınız var.

 • Saatlik asgari ücret ülkede yaklaşık olarak €7,50 civarındadır.
 • Net saatlik asgari ücret €6,50 civarındadır. 
 • Aylık asgari ücret ortalama € 800-1000 arasıdır.
 • Ev kiraları €200’dan başlar.
 • Fatura masrafı ortalama € 60-90 tutar.

Çek Cumhuriyeti

Yurtdışı eğitiminde en ucuz ülkeler listemizin bu sırasında okumanın en ucuz olduğu ve buna karşılık tüm Avrupa’da geçerli olabilecek kalitede eğitim alabileceğiniz ülkelerden biri olan Çek Cumhuriyeti bulunmakta. Yaşam masrafları için yılda ortalama € 7,000 kazanmak yeterlidir. Eğitim masrafları da dönem başına € 700 civarı tutar. Bunlar da eklendiğinde dört senelik masrafınız € 33,000 civarı tutacaktır. Ülkede asgari ücret aylık € 600 ile 700 arasındadır. Bu da kazandığınız paranın hem yaşamaya hem de okumaya yeteceğini gösterir, fakat yine de yanınızda fazladan € 5,000 olması, işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Saatlik brüt asgari ücret €6,00 civarındadır.
 • Net asgari ücret saatlik €5,00’dur.
 • Aylık ortalama gelir €2,000 civarında olup, asgari ücret 600-700€ arasıdır.
 • Fatura giderleri aylık ortalama €60 tutar.
 • 1+1 ev kirası ortalama €250’dur

Polonya

Polonya’da eğitim almanın bedeli gerçekten de çok ucuzdur. Öğrenciler genel olarak yılda € 2,000 civarı bir bedel ödemektedirler. Üstelik ülkede geçinmenin maliyeti çok düşüktür, yılda ortalama € 7000 kazanırsınız. Biraz idareli yaşarsanız yılda €5,000 size yetecektir, tüm bunlara ek olarak tüm eğitim masrafınız yıllık yaklaşık olarak € 28,000 tutacaktır.

 • Ülkede saatlik asgari ücret yaklaşık olarak €5-6 civarındadır. 
 • Ek işler yaparak haftada ekstra 10 saat çalışıp 50-60 euro kazanabilirsiniz.
 • Ev kiraları €200’dan başlamaktadır.
 • Aylık fatura giderleri yaklaşık olarak €70-120 arası tutar.

Fransa

Fransa, oldukça gelişmiş ve alım gücü standartlarının oldukça yüksek olduğu ülkelerden biridir. Ortalama asgari ücret €1,400 olup, bu parayla geçinmek mümkündür. Fransa’da eğitim bedeli yıllık € 3,000 civarındadır. Fakat Avrupa Birliği üyesi ülkesiyseniz, bu bedel €300’e düşmektedir. Ülkede tam zamanlı olarak asgari ücretli bir şekilde çalışırsanız, dört yılın sonunda elde edeceğiniz gelir, €67,500 olacaktır. Bu para, eğitime ve geçinmeye rahatlıkla yetecektir.

 • Fransa’da geçinmek için yılda €14,000 euro yeterli. Özellikle aynı daireyi iki üç kişi kiralarsa daha düşük rakamlara geçinmek de mümkün. 
 • Eğitim için yıllık harcanan para genellikle € 4,000’yu geçmez. Haftada 8-10 saat ek iş yaparak bu parayı da rahatlıkla kazanabilirsiniz.
 • Saatlik asgari ücret yaklaşık €9 civarındadır.
 •  Ev kiraları €400’dan başlar ve eve göre epeyce yükselebilir.
 • Aylık fatura giderleri €100-200 arasıdır.
 • Haftada ekstra 10 saat çalışma karşılığı aylık €400 kazanabilirsiniz.

İspanya

Yurtdışı eğitiminde en ucuz ülkeler listemizin son sırasında İspanya yer almaktadır ve burada eğitim bedeli oldukça düşüktür. Ortalama bir yıllık eğitim masrafı €1,500 civarındadır. Dört yıllık lisans eğitiminin bedeli en fazla € 6,000 tutmaktadır. Bu süreç boyunca geçinmek için harcanacak para ise yaklaşık olarak €40,000 civarındadır. Eğer üç dört kişi ortak bir daire kiralarsanız bu durumda €32,000- 33,000’e düşen bir bedel tutacaktır. Eğitim masrafı ile beraber dört yıllık maliyetiniz € 40,000 tutar.

 • Eğitim giderlerinizi düşürmek için yapacağınız şeyler oldukça basittir.
 • Eğer birden fazla kişi ile aynı daireyi tutarsanız yılda € 2,500 tasarruf edersiniz.
 • Yine faturalardan yıllık €1,000 civarında tasarruf sağlama imkânınız var.
 • Bunun dışında mutlaka bir aracınız olmalı, araca ödeyeceğiniz para, genellikle otobüs biletinden daha az tutar.

Yurtdışı Eğitiminde En Ucuz Ülkeler yazımızı beğendiyseniz Eğitim kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu