Seyahat

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı İçin Önemli Detaylar

Yurtdışında kredi kartı kullanımı nasıl yaparız? Bankamatik kartımı da kullanabilir miyim? Hep böyle komisyon ödeyecek miyiz? Pos cihazıyla kartımdan işlem yaptırabilir miyim? Kur farkından etkilenir miyim gibi aklınızda birçok soru olduğundan eminiz. Bunlara sizin için cevap aradık ve bakalım neler bulduk.

Yurtdışında Bankamatik Kartımı Kullanabilir Miyim?

Yurtdışına çıktık, nakit bitti ne yapıyoruz hemen en yakın bankamatiğe koşuyoruz, kartlarımıza sarılıyoruz. Yurtdışında kredi kartı kullanımı yapabildiğimizi biliyoruz. Peki banka kartımı da kullanabilir miyim diyorsanız, gelin bakalım. Evet, yurtdışında banka kartınızı da kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Eğer müşterisi olduğunuz bankanın uluslararası şubeleri varsa şanslısınız. Bu şubeleri bularak hiçbir komisyon ödemeden paranızı çekebilirsiniz. Eğer bankanızın şubesi yoksa ama uluslararası bir bankaysa bankamatiğini de bulabilirsiniz, yine hiçbir komisyon ödemeden paranızı çekebilirsiniz.

Komisyon ödeyip ödemeyeceğimizi nasıl anlarız diyorsanız da şöyle; bankamatikteki ya da gittiğiniz bankanın şubesinde yurtdışında kredi kartı kullanımı ve banka kartı kullanımı işleminizin sonuna geldiğinizde bilmem kaç paralık bir komisyon ödemeniz var denir ya da yazar, her çekim için alınan komisyon 1-5 USD parası arasında farklılık gösteriyor. Aylığa vurduğumuzda bu hesabı 500 USD gibi bir tutarla karşılıyoruz. Bundan kaçınmak içinde komisyon almayacak bankamatikleri tek tek gezebilirsiniz ya da en azından en ucuz olanı bulabilirsiniz.

Yurtdışında Sadece TL Mi Çekebilirim?

Eğer Türkiye’deki bankadaki TL hesabınızdaki parayı çekebilirsiniz. Yani USD ya da Euro hesabınız da olsa o paraları çekemezsiniz. Tabii nakit olarak varsa o başka. Bunun nedeni de kuru korumak, bir para türünün değerini arttırıp öbürünü azaltmamak için alınan küçük bir önlem aslında.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı banka kartı kullanımında, bankamatikten para çekerken eğer Türkiye’deki banka statünüz yüksekse bankalar sizden komisyon ödemenizi zaten istemezler. Eğer normal statülü bir müşteriyseniz maalesef sizde komisyon ödemek zorundasınız. Bu seferlik böyle olsun, 1-2 USD tutarından bir şey olmaz demeyin aylığa vurduğumuz da ciddi tutarlar ile karşılaşabilirsiniz.  

Kur Farkı Beni Nasıl Etkiler?

Yurtdışında kredi kartı kullanımı, banka kartı kullanımı kurdan beni nasıl etkiler. Kur farkından etkilenmenizin sebebi, ödemelerinizi yaparken USD ya da Euro üzerinden ödeme yapıyorsanız bankalar kurun onlara en çok yararı olan tutarını seçip, ona göre sizden çekim yaparlar. Bu yüzden de kur işlemlerini banka birkaç gün bekletir. Aynı Türkiye’deki gibi bankamatik sizden, nasıl başka bankamatikten çekim yaparken kartınız ile 5-10 TL arası ücret alıyorsa, yurtdışında da aynı şekilde sizden para alınır.

Komisyonu en az olan bankamatiği bulabilmek için AVM tarzı bankamatiklerin çok olduğu yerlere giderseniz, o zaman bankamatikler arasında karşılaştırma yapıp sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.  

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında kredi kartı kullanımı bildiğimiz üzere herkesin bildiği ve kullandığı bir yöntemdir. MasterCard, VISA, American Express kartlarınızla tüm dünyada alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Zaten temassız çekim uygulaması geldiği için pos cihazıyla hızlı bir biçimde işlemleriniz gerçekleşecektir. Ama American Express kartınıza çok güvenmeyin. Çünkü çoğu yerde geçmiyor, yani sizin için en iyisi American Express kartınıza güvenip de yola çıkmamak olacaktır.

Eğer kredi kartı ekstrenizi USD üzerinden alıyorsanız ciddi kur farkları göremezsiniz. 100 USD’lik çekim yaptıysanız ekstrenizde 100 USD’lik tutar görürsünüz. Ama kredi kartı ekstrenizi EURO ya da TL üzerinden alıyorsanız kur farkları sizi de yakalar. Euro üzerinden ya da USD üzerinden yaptığınız çekimlerde ekstrenizde de göreceğiniz gibi daha karlı olacaksınız.

Kredi kartınızla bankamatikten aynı banka kartıyla olduğu gibi çekim yapabilirsiniz. Genelde bankamatiğin size vereceği para bulunduğunuz ülkede kullanılan para birimi olacaktır. Aynı şekilde banka sizden her çekiminiz için komisyon ücreti alabilir. Yine bankanızın uluslararası banka olması sizin için yarar sağlayacaktır.

Yurtdışında Kart Bilgilerim Çalınır Mı?

Bir mekâna gittiğiniz de posla ödemek tabii ki de daha kolayımıza geliyor, hele temassızsa kartınız uğraş derdiniz sıfır oluyor. Peki, nasıl oluyor bu kart bilgilerimin çalınması diyorsanız bakalım.

Yurtdışında kredi kartı kullanımı işlemlerinizde ya da banka kartı kullanım işlemlerinizde, posla ödeme yapmamaya çalışın. Ne kadar kolayımıza gelse de yurtdışında çoğu mekânda ve yerde posla çekim işlemlerinizde kartınızın, arkalı önlü resmi çıkıyor fişlerde ve ekranda, bu şekilde de kart bilgileriniz çalınabilir ve zor durumlar altında kalabilirsiniz.

Tabii ki kart bilgileriniz çalınsa da sizin adınıza kartınızla çekim yapıldığını fark ettiğiniz anda bankanızı arayın. Bu şekilde bankanız sizin kartınızla yapılan çekimin nerede yapıldığını tespit edip sizin yerinize işlemi askıya alıyor ve kartınızı derhal kapatıyor. İlgili yerlerle sizin adınıza görüşüyor ve bunlara ek olarak sizden bir kuruş bile ödemenizi istemiyor hatta katiyen ödeme yapmamanızı öneriyor. Daha sonra bankanız sizin yerinize işinizi hallediyor ve siz de tek bir kuruş ödemeden bu işten kurtulmuş oluyorsunuz.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı İçin Önemli Detaylar yazımız ilginizi çektiyse Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları Nelerdir? yazımıza da göz atmalısınız.

Senem Ildırlı

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve yeni lezzetler denemeyi, kısacası yeni olan her şeyi seviyorum Burada da kendi gözlemlerimi, anılarımı yazmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu