Sağlık

Yüz Yogası Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yüz yogası nasıl yapılır, faydaları nelerdir, kaç günde etkisi gösterir gibi yüz güzelliğine önem veren kişilerin bilmesi gereken tüm bilgileri bu yazımızda sizinle paylaşıyor olacağız.

Yüz yogası, oldukça uzun bir süredir kullanılan yüz egzersiz uygulamalarına verilen bir isimdir. Bu yoga türü, yüz bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yönelik olarak yapılmakta ve bu sayede cilt gençliği sağlanmaktadır. Yüz yogası nedir, nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan bireyler, bu yoga türünün sanılanın aksine oldukça geniş kapsamlı olduğunu bilmelidir. 

Yüz yogası sayesinde ilerleyen yaşta bile herhangi bir estetik müdahaleye gerek kalmadan cilt güzelliği sağlanabilmektedir. Zira bu uygulamalar hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak büyük bir gelişme sağlamaktadır.  Yüz yogası hareketleri sayesinde kan dolaşımı hızlanmakla kalmaz, ayrıca yüzün elastikiyeti korunarak hareket kabiliyeti üst düzeyde tutulmaktadır. Yüz yogası ile ilgili detaylı bilgi almak, yöntemleri ve bu uygulamaların faydalarını öğrenmek için aşağıda yer alan başlıklara göz atabilirsiniz. 

Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Yüz yogasının ne kadar faydalı bir uygulama olduğunu öğrenen bireyler, evde bu adımları takip ederek yüz güzelliklerini koruyabilmek için yüz yogası nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırmaktadır. Yüz yogası, belirli birçok harekete sahiptir ve bu hareketlerin doğru şekilde yapılması durumunda %100 oranında etki göstermektedir. Yüz yogası hareketlerine başlamadan önce bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşağıdaki listeye göz atarak yüz yogası yapım aşamaları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.  

 • Yüz yogasına başlamadan önce bir ısınma süreci bulunmaktadır. Bu ısınma, tıpkı spora başlamadan önce yapılan hareketlerin mantığına benzemektedir. 
 • İlk olarak dudak bölgesinde bir ısınma sağlanır. Bunun için ise tek yapmanız gereken dudaklarınızı olabildiğince dışarı doğru uzatmak ve tıpkı bir mum söndürüyormuş gibi üflemektir. 
 • Yüzde bulunan en güçlü kaslar dudak bölgesinde bulunmaktadır. Bu ısınma hareketini birkaç dakika boyunca yaptıktan sonra, dudaklarınızın arasına kalem koyarak ileri geri hareketler yapmalısınız. Belirtilen bu hareketler, 15 tekrarlık mini setlerden meydana gelmektedir. 
 • Dudak yogası için dudağınızı “O” şekline getirip burundan nefes alma ve ağızdan nefes verme yapmalısınız. 
 • Daha sonrasında işaret parmaklarınızı kaşın hemen üst bölgesine yerleştirip baş parmaklarınızı burun kenarlarına dayayarak germe hareketi yapmalı ve 30 saniye boyunca nefes egzersizi yapılmalıdır. 
 • Bu ve bu gibi birtakım egzersizler yapılır ve bu egzersizler esnasında düzenli olarak burunda nefes alınmalı ve ağızdan verilmelidir. 

Yukarıda örneği verilen bu yüz yogası egzersizlerine ek olarak sayısız farklı yoga hareketi bulunmaktadır. Her yoga hareketinin etkilediği farklı bir kas bulunmaktadır ve bu kas hareketleri, daha önce de belirttiğimiz gibi yüzün elastik kalmasını, dolgun görünmesini ve genç kalmasını sağlamaktadır. 

Yüz Yogası Faydalı Mı?

Yüz yogası nasıl yapılır sorusunun cevabını verdik diye düşünüyoruz. Peki faydalı mı? Temelde tüm yüz genelinde büyük bir rahatlama sağlamakta ve gençliği korumaktadır. Bu bağlamda yüz yogası yapmaya başlamak isteyen bireyler, yüz yogası faydalı mı sorusuna yanıt aramaktadır. Yüz yogası, yüz sağlığını korumak için yapılabilecek en etkili ve ideal uygulamalar arasında yer almakta olup, sayısız fayda sağlamaktadır. Aşağıdaki listede bu uygulamaların yararları belirtilmektedir. 

 • Yüz yogası yapmak, cilt yapısının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 •  Gerginlik ve stres gibi etmenlerin yüz bölgesine olumsuz etki bırakmasını önler. Ayrıca stresin azalmasına yardımcı olur. 
 • Yüz kaslarının gücünü arttırır. Bu sayede mimik gibi, yüz hareketleri çok daha rahat şekilde yapılabilmektedir. 
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen yüz yogası, yüz gerginliğini de azaltmaktadır. 
 • Anti aging etkiye sahip olan yüz yogası, yüzde bulunan kan akışını hızlandırarak genç bir görümün sağlar.
 • Kırışıklık ve sarkma gibi yaşlanma belirtilerini geciktirir ve buna ek olarak mevcut olan kırışıklıkların en az seviyeye indirilmesini sağlar. 
 • Yüz bölgesinde sıkça görüle ödem sorununu önler. Var olan ödemin hızlı şekilde atılmasını sağlar. 
 • Yüz yogası yapmak uzun bir süreç gerektirmemekte ve estetik maliyetlerini tamamen ortadan kaldırmaktadır. 
 • Yüz yogası sayesinde tüm vücut daha dirençli hale gelmektedir. 
 • Yüzdeki sarkmalar giderilmekte, dolgun bir yüz görünümü elde edilmektedir. 

Yukarıda da görülebildiği üzere yüz yogasının pek çok faydası bulunmaktadır. Bu uygulamaların doğru ve düzenli bir şekilde yapılması durumunda, gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır.  

Yüz Yogası Kaç Günde Etkisini Gösterir?

Yüz yogası, düzenli olarak yapıldığı zaman özellikle yanak ve alın bölgesinde büyük bir farklılık yaratmaktadır. Bu bağlamda akıllara gelen sorulardan biri de yüz yogası kaç günde etkisini gösterir şeklindedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, yüz yogası birkaç uygulamadan sonra etkilerini göstermeye başlamaktadır. Ancak bu uygulamanın tam anlamıyla sonuç verebilmesi için 20 hafta boyunca düzenli olarak yüz yogasına vakit ayırmak gerekecektir. 

Yüz yogası yapmaya ilk başlandığı zaman, ciltteki elastikiyet kendini belli etmeye başlamaktadır. Zaman ilerledikçe yüzde doğal bir botoks etkisi görülmekte ve sarkmalar azalmaktadır. Daha ilerleyen dönemlerde ise bariz bir fark olmakta ve genellikle yanak etleri toparlanmakta ve cilde bir canlılık gelmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse, günde 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu yoga, yaşlanmanızı geciktirecektir. 

Yüz Yogası Her Gün Yapılır Mı?

Yüz yogası yapmak isteyen ve bu bağlamda araştırma yapan bireyler, bu uygulamaları ne kadar zaman aralıklarıyla yapacaklarını araştırmaktadır. Bu noktada yüz yogası hareketlerinin oldukça basit olduğu ve günlük olarak tekrarlanmasının çok daha etkili olacağı bilinmelidir. Bu da demek oluyor ki, televizyon izlerken, otururken, çalışırken, kitap okurken ve bu gibi aktiviteler esnasında bu uygulamaları yapabilir ve yüz kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz. 

Yüz yogası için önerilen unsur, bu hareketlerin her gün 15 dakika kadar yapılmasıdır. Ancak belirli bir süre sonra haftanın her günü yapmak yerine, haftada birkaç defa yapmanız da yeterli olacaktır. Bu noktada önemli olan unsur, yüz yogasını uzun bir süre bırakmamaya gayret göstermektir. 

Yüz Yogası Kesin Sonuç Verir Mi?

Yüz yogası, daha önce de pek çok kez bahsettiğimiz gibi yüz sağlığını ve güzelliğini korumak için yapılabilecek en iyi eylemlerden bir tanesidir. Doğru yapıldığı zaman gözle görülür bir sonuç alabileceğiniz yüz yogası, uygulama adımları basit olduğu için günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. 

Yüz yogası yapmak istiyorsanız, ancak bu işlemden sonuç alıp almayacağınız konusunda şüpheleriniz varsa, yüz yogası yapanlar öncesi ve sonrası incelemesi yapabilirsiniz. Kolayca erişebileceğiniz görseller sayesinde yüz yogasının ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Özellikle kırışıklıkların giderilmesi, cildin daha dolgun görünmesi ve kasların daha etkili çalışması, en kolay fark edilebilen sonuçlar arasında yer almaktadır. 

Yüz Yogası Yapan Ünlüler 

Yüz yogası uygulamaları o kadar popülerdir ki, günümüzde pek çok tanınmış kişi de bu yöntemi uygulayarak genç kalmayı başarabilmektedir. Botoks ve bu gibi pahalı estetik müdahalelere gerek kalmadan yüz güzelliğini koruyan sayısız ünlü bulunmaktadır. Yüz yogası yapan ünlüler arasında Victoria Beckam, Defne Samyeli, Demet Özdemir gibi tanınan simalar da bulunmaktadır. Bu ünlülerin öncesi ve sonrası halleri incelendiği zaman yüz yogası yapmanın ne kadar büyük bir etkisi olduğu da rahatça görülebilmektedir. Artık siz de yüz yogası nasıl yapılır sorusunun cevabını bildiğinize basit uygulamaları evde yaparak ideal yüz görünümüne ulaşabilirsiniz. 

Yüz Yogası Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? yazımızı beğendiyseniz Sağlık kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Z. Mine Toprakoğlu

Hastalıklar, diyet, sağlıklı yaşam, besinler, vitaminler ve daha birçok konuda kendime, bilgime güveniyorum. Özel bir firmada diyetisyen olarak çalışıyorum ve sizleri sağlıklı bir yaşama davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu