Eğitim

Zeka Geliştiren Oyunlar Sayesinde Hem Eğlenin Hem Öğrenin

Zeka geliştiren oyunlar sayesinde öğrenebilir, eğlenebilir ve ileri yaşlarda yaşanabilecek olan Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Genç, yaşlı, çocuk olmanız fark etmez. Bu oyunları oynamanız halinde daha hızlı düşünebildiğinizi ve hafızanızın daha kuvvetli olduğunu fark edeceksiniz.

Çocuklarda sıkça gözlemlenen DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) zekâ gelişimine önemli ölçüde engel olmaktadır. Çocuklar hiçbir şeye odaklanamadığından, dikkat zekâları gelişmez. Bu nedenle DEHB olan çocukların zekâ geliştiren oyunlar oynamasında yarar vardır. Sadece DEHB olan çocuklar değil, diğer çocukların da bu tarz oyunlar oynamasında yarar var. Çünkü zekâ gelişimine büyük bir yarar sağlıyor. Bu oyunları düzenli olarak oynayan çocuklar, artık bu tür oyunlardan zevk almaya başlıyor ve bu da kalıcı zekâ gelişimi sağlıyor. İsterseniz zeka geliştiren oyunlar nelermiş bir göz atalım.

Zeka Geliştiren Oyunlar Listesi

Zeka geliştiren oyunlar arasında mutlaka yaşamamımızın bir döneminde oynadığımız oyunlar bulunmaktadır. Hafızanızın zorlanacağı oyunlar olması sebebiyle başta da dile getirdiğimiz gibi Alzheimer gibi hastalıklardan korunabilirsiniz.

Sudoku

Zeka Geliştiren Oyunlar: Sudoku
Zeka Geliştiren Oyunlar: Sudoku

Zeka geliştiren oyunlar listesinin başında tüm dünyanın onyadığı ve hafızanın kuvvetlenmesi için doktorlar tarafından da önerilen Sudoku yer almaktadır. Sudoku, 1984 yılında Japonya’da bulunmuştur ve oyunun pek çok zorluk seviyesine sahiptir. Bu nedenle çocuklarda beginner seviyesinden başlatılması gerekmektedir. Beginner seviyesi, en kolay seviyedir. Dikkatli bir şekilde yapılmadığında kolay kolay kazanılamayan bir oyundur. Çocukların hem zekasını geliştirmekte hem de müthiş bir keyif vermektedir. Üstelik yetişkinlere de hitap ettiğinden kolaylıkla oynanabilir bir oyundur.

Ateş ve Su

İnternet üzerinden oynanan bu oyun büyük dikkat gerektirmektedir. Son derece dikkatli kişilerin oynayabileceği bu oyun, yine zorluk seviyelerine göre sıralanmaktadır. İlk seviyelerden son seviyelere doğru oyun zorlaşıyor. Üstelik yetişkinlerin de keyif alabileceği bir oyun olduğundan, kendi çocuğunuzla rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Satranç

Zeka Geliştiren Oyunlar: Satranç
Zeka Geliştiren Oyunlar: Satranç

Satranç her yaş için çok eğlenceli bir oyundur. Anne baba ve çocukların birlikte oynayabileceği, zekâ geliştiren bir oyundur. Problem çözme becerileri, strateji, dikkat ve zekayı artırır. Düzenli olarak satranç oynamanın yararları sayılamayacak kadar yüksektir. Bu yüzden çocuklarınıza satranç öğretmeli ve satranç oynamalarını sağlamalısınız. Eğer sizde satranç oynamayı bilirseniz, bunu çocuklarınıza da öğretebilirsiniz.

İsim Şehir

İsim şehir, çocuğunuzun genel kültürünü artırabilecek, ayrıca dikkatli düşünmeyi sağlayan ve zeka geliştiren bir oyundur. Hem yetişkinlerin, hem de çocukların oynayabileceği bu oyun, ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Eğer sizlerde isim şehir oynamak isterseniz, bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. İsim şehir, çocukların da zekasını geliştiren önemli bir oyundur. İsim şehir oynamak aslında çok basittir. Bir kağıda, isim,  şehir, hayvan, bitki, eşya gibi konular yan yana yazılır ve altına çizgi çekilir. Daha sonra bir harf verilir ve o harf ile bu konularda bir şeyler bulmaya çalışırsınız.

İsim şehir oynamak çok keyif verir, zira her yaş grubuna hitap edebilen zevkli bir oyundur. Eğer sizlerde isim şehir oynamak isterseniz bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Rubik Küp

Zeka Geliştiren Oyunlar: Rubik Küp
Zeka Geliştiren Oyunlar: Rubik Küp

Birçok kişinin eline aldığında çözmeye çalıştığı ancak bir süre sonra bıraktığı bir oyun olan Rubik Küp. 6 farklı yüzeyi bulunan ve 6 farklı rengi bu yüzeylerde bir araya getirmeye çalıştığınız bir oyun diye özetleyebiliriz. İnternette bununla ilgili pek çok ipucu veya çözüm yolları bulunmakta olmasına rağmen hala dünya üzerinde belki yapılmış en zor oyunlardan biridir. Genellikle 3×3 şeklinde tasarlanmış olsa da 4×4, 5×5 veya daha farklı şekillerde olanları da bulunmaktadır.

Bulmaca

Zeka geliştiren oyunlar listemizin son sırasında hepimizin bildiği ve mutlaka kalemi eline alıp bir şeyler karaladığı bulmaca bulunmaktadır. Hatta bir zamanlar gazetelerin eki olarak verilmiştir. Bulmaca, zeka geliştiren aynı zamanda son derece eğlenceli bir oyundur. Bulmaca oyununda temel amaç, size verilen bir veya iki ipucuyu kullanarak kelimeyi bulmaya çalışmaktadır. Örneğin banyoda bulunan bir nesne olarak ipucu verilir, sizde tek tek havlu, diş fırçası, bornoz gibi denemeler yapar ve karakter sayısı uyan kelimeyi yerleştiriverirsiniz. Son derece zevkli olmasına karşın, tek başına oynanmaktadır. Bu sayede hızlıca öğrenme sağlayabilirsiniz. Sudoku oyununu bir çok kişi severek oynamaktadır, sizlerde sadece cep telefonuna indirilecek bir uygulama sayesinde oynayabilirsiniz.

Zeka Geliştiren Oyunlar Sayesinde Hem Eğlenin Hem Öğrenin yazımız ilginizi çektiyse Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

S. Emir Canbaş

İ.Ü. Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve mezun olduğum bölüm hakkında kendi bildiklerimi, araştırmalarımı sizinle paylaşıyorum. Türkiye ve dünyada eğitimin yanı sıra kodlama da öğrenmeye ve burada paylaşmaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu